Universal Studios International. ALL RIGHTS RESERVED.

PREMIERA

2011.04.20

CANAL+ PREMIUM

Blues Brothers 2000

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia muzyczna

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Elwood Blues (Dan Aykroyd) wychodzi po 18 latach na wolność z więzienia stanowego w Illinois. Wiele się zmieniło. Jego brat i partner Joliet "Jake" nie żyje, zamknięto sierociniec, w którym się wychowywali, zmarł też zastępujący im ojca Curtis, rozpadł się zespół Blues Brothers. Elwood czuje się samotny.

Do Chicago podwozi go Matara (Shann Johnson), atrakcyjna tancerka z nocnego klubu. W mieście Blues odszukuje dawną opiekunkę i nauczycielkę. Siostra zakonna Mary Stigmata (Kathleen Freeman) pracuje teraz w administracji szpitala dla sierot. Ma problem z dziesięcioletnim rozrabiaką Busterem (J.Evant Bonifant). Elwood zgadza się nim zaopiekować. Od Mary dowiaduje się, że ma "krewnego". Jest nim nieślubny syn Curtisa - Cabel Chamberlain (Joe Morton), przykładny i zasadniczy szef policji w Chicago. Elwood znajduje zatrudnienie w nocnym klubie Willie'ego Halla. Jest prezenterem, śpiewa i tańczy. Wspomaga go barman Mighty Mack McTeer (John Goodman). Postanawiają reaktywować zespół Blues Brothers, aby wygrać wielki konkurs muzyczny Queen Mousette Battle Of The Bands w Nowym Orleanie. Ruszają w drogę do Luizjany. Ścigają ich rosyjscy mafiosi, prawicowi bojówkarze z "White Power" oraz chicagowska policja.

Jolieta "Jake'a" Bluesa i Elwooda Bluesa, zagorzałych wielbicieli "czarnej muzyki" i zaprzysięgłych wrogów disco, wymyślili John Belushi i Dan Aykroyd na początku lat 70. XX wieku w Toronto. Zespół zrodzony ze wspólnej pasji Aykroyda do bluesa, a Belushiego do rock and rolla zaistniał dzięki płycie "Briefcase Full of Blues". Grupa wspięła się na szczyty amerykańskiej listy przebojów i zapoczątkowała kilkuletni renesans rhythm-and-bluesa w Stanach Zjednoczonych. Ich sławę umocnił film "The Blues Brothers" Johna Landisa ("Nieoczekiwana zmiana miejsc", "Szpiedzy tacy jak my", "Trzej Amigos" i "Książę w Nowym Jorku") z 1980 roku. Obraz ze specyficznym, absurdalnym poczuciem humoru w połączeniu z tradycyjnym slapstickiem i żywiołowymi muzycznymi popisami, zyskał rangę kultowego. "Blues Brothers 2000" to jego sequel wyreżyserowany ponownie przez Landisa. Autorami scenariusza są Dan Aykroyd i John Landis na podstawie własnej książki "The Blues Brothers Band". Dan Aykroyd ("Wożąc panią Daisy" - nominacja do Oscara, "50 pierwszych randek", "Państwo młodzi: Chuck i Larry") powrócił do swojej popisowej roli Elwooda Bluesa, jednak tym razem zabrakło Johna Belushiego, który zmarł w 1982 roku na skutek przedawkowania narkotyków. Jego miejsce zajął świetny aktor charakterystyczny, zdobywca Złotego Globu, John Goodman ("Bracie, gdzie jesteś?", "Wielkie życie", "Evan Wszechmogący"). W "Blues Brothers 2000" występuje powtórnie oryginalny skład The Band oraz Aretha Franklin, Kathleen Freeman, Frank Oz, Steve Lawrence i James Brown. Ponadto w filmie pojawiają się m.in. Paul Shaffer, Erykah Badu, Nia Peeples, Wilson Picket, Johnny Lang, Eddie Floyd, Sam Moore, Taj Mahal, Blues Traveler, Darrell Hamond, Shann Jonson, Junior Welles i Lonnie Brooks.

W filmie jest więcej muzyki niż w pierwszej części. Twórcy zdecydowali się kontynuować misję przywracania muzyki rhytm and bluesowej świadomości Amerykanów. Zaprezentowany zestaw obejmuje najlepsze bluesowe, soulowe, rock and rollowe, a nawet country i westernowe utwory ostatnich czterech dekad. Specjalnie na tę okazję powstała supergrupa "The Louisiana Gator Boys" w składzie: B.B. King, Bo Diddley, Eric Clapton, Steve Winwood, Dr. John, Jeff Baxter, Isaac Hayes, Travis Tritt, Lou Rawls, Koko Taylor, Billy Preston, która razem wykonała standard "How Blue Can You Get". Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się także inne rarytasy. Utwory legendarnej grupy białego bluesa Paul Butterfield Band oraz nowa wersja "Respect" w wykonaniu Arethy Franklin. Bardziej niż w pierwszym filmie rozbudowana jest też choreografia. Czternaście tanecznych numerów stanowi mieszankę teatralnego stylu broadwayowskiego, burleski i typowego ruchu scenicznego. Jeszcze większy rozmach mają starannie zaaranżowane sceny pościgów samochodowych, a spektakularny karambol jest jednym z największych, jaki został sfilmowany. "Blues Brothers 2000" jest musicalem. Muzyka jest w nim najważniejsza, ale jest to też film o poszukiwaniu rodziny i jej znaczeniu w życiu człowieka, amerykańska odyseja w tradycyjnym rozumieniu.

WASZE OPINIE

GAZO

Co tu pisać i reklamować taką klasykę!
Jeśli nie masz w głowie tylko MTV i VIVY to musisz to
zobaczyć i posłuchać.
Polecać nie trzeba!
Blues Brothers 2000
reżyseria:
USA, 1998
Elwood Blues (Dan Aykroyd) wychodzi po 18 latach na wolność z więzienia stanowego w Illinois. Wiele się zmieniło. Jego brat i partner Joliet "Jake" nie żyje, zamknięto sierociniec, w którym się wychowywali, zmarł też zastępujący im ojca Curtis, rozpadł się zespół Blues Brothers. Elwood czuje się samotny.
komedia muzyczna
Blues Brothers 2000
2,8 5 1 6