Fot. Monolith Films

PREMIERA

2013.12.13

CANAL+ PREMIUM

Bogowie ulicy

End of Watch

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/kryminał

Ocena filmu

0.00

Opis

Mocne kino akcji z dwoma świetnymi kreacjami aktorskimi. Dwóch przyjaźniących się prywatnie policjantów wchodzi w otwarty konflikt z gangiem narkotykowym.

Były komandos Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) wraz ze swoim partnerem i przyjacielem Mike'iem Zavalą (Michael Peña) pracują w policji Los Angeles. Interweniują w przypadkach awantur domowych, ulicznych strzelanin i gangsterskich porachunków. Zostają przeniesieni w nowy rewir, gdzie wchodzą w konflikt z hiszpańskim gangiem narkotykowym Sinaloa. Przekraczają swoje uprawnienia, nie zważając na to, że ich poczynania są nagrywane, bo obaj mają przypięte do mundurów stale włączone minikamery. Walka toczy się jednak na śmierć i życie.

"Bogowie ulicy" to mocny i wyjątkowo realistyczny dramat kryminalny DAVIDA AYERA, znanego jako scenarzysta "Dnia próby" i "Szybkich i wściekłych". Dynamikę emocjonującego thrillera połączoną z wręcz dokumentalistycznym realizmem reżyser osiągnął dzięki montażowi zdjęć z tradycyjnych kamer filmowych, monitoringu, minikamer przypiętych do mundurów policjantów i gangsterów. Ważnym elementem scenariusza jest relacja łącząca bohaterów. - "Kiedy przeczytałem scenariusz, byłem zachwycony. Nie dlatego, że to film o glinach, pełen akcji, pełen intensywnych scen. Najważniejsze było serce, ludzkie relacje, rozmowy bohaterów i fakt, że bez nich ten film by nie istniał. (...) To film, w którym widz może się poczuć, jakby siedział w policyjnym wozie i z bardzo bliska obserwował relacje dwóch partnerów, którzy się naprawdę kochają" - mówił o "Bogach ulicy" wcielający się w Briana Tylora Jake Gyllenhaal, nominowany do Oscara za rolę w filmie "Tajemnica Brokeback Mountain". Na planie partneruje mu Michael Peña ("Miasto gniewu"), jak również Anna Kendrick (saga "Zmierzch"), America Ferrera (Złoty Glob za tytułową rolę w serialu "Brzydula Betty") i Cody Horn ("Magic Mike").

Film zebrał wiele pozytywnych opinii. Nieżyjący już Roger Ebert, pierwszy w historii laureat Pulitzera za krytykę filmową, przyznał mu maksymalną ocenę, określając "Bogów Ulicy" "najlepszym filmem policyjnym ostatnich lat". W serwisie rottentomatoes.com film Ayera zebrał oceny na poziomie 93% od najbardziej znanych amerykańskich krytyków.

WASZE OPINIE

Arkon

Zaskakująco dobry film, szczególnie porównując do podobnej stylistycznie i tematycznie "Drogówki" oraz biorąc pod uwagę niski budżet. Historia dwóch policjantów, którym naprawdę zależy na walce z przestępcami, nie zamieszanych w korupcję. Już sobie wyobrażam film polski wychwalający służby mundurowe- ilość niepochlebnych komentarzy przekroczyłaby wszelkie możliwe granice(leniwe, skorumpowane osobniki z prawem do wcześniejszej emerytury). Szacunek do ciężkiej i niebezpiecznej służby, ale przy okazji przedstawienie policjantów jako normalnych mężów i ojców. Dobry poziom filmu nie dziwi, jeśli spojrzymy na nazwisko reżysera i scenarzysty(autora m. in. Dnia próby). Świetne role, dynamiczna akcja i przesłanie tego dzieła powodują, że jest to mój pewniak do piątki miesiąca(fantastycznego filmowo!). Nie przegapcie!

Pio

Mocne, prawdziwe kino oparte na pracy amerykańskich Police, w tym wypadku
policjantów, którzy chcą czegoś więcej niż tylko przebimbać swoją zmianę na patrolu
i wrócić do żony, dziewczyny... Obsada bardzo dobra,- nie mam zastrzeżeń.
Sceny z amatorskich kamer, nie każdemu się spodobają. Film polecam.
Bogowie ulicy
reżyseria:
USA, 2012
Mocne kino akcji z dwoma świetnymi kreacjami aktorskimi. Dwóch przyjaźniących się prywatnie policjantów wchodzi w otwarty konflikt z gangiem narkotykowym.
thriller/kryminał
Bogowie ulicy
4,6 5 1 34