• Złoty Lew

PREMIERA

2009.12.04

CANAL+ PREMIUM

BOISKO BEZDOMNYCH

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jacek Mróz (Marcin Dorociński) jako siedemnastoletni chłopak był nadzieją polskiej reprezentacji w piłce nożnej, jednak złamana noga przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na karierę sportową. Dziś mieszka w Rudzie Śląskiej z żoną Ewą (Maria Seweryn) i córką Anielą (Maria Łozińska). Wciąż ma wielki żal do świata, co przekłada się na problemy z wódką.

Jacek uczy w szkole wychowania fizycznego. Stara się o posadę trenera w lokalnym klubie, ale odrzucając propozycję ustawiania meczów popada w konflikt z miejscowym działaczem, którego ludzie zaczynają go prześladować. Zaczyna też mieć poważne problemy z żoną. W końcu jest zmuszony opuścić dom. Trafia do Warszawy. Tam w noclegowni poznaje kilku bezdomnych. Jest wśród nich były ksiądz Jarek (Jacek Poniedziałek), niedoszły kosmonauta klaustrofobik Mitro (Dmitrij Piersin), opętany na punkcie światowego spisku bankowiec, zwany "Ministrem" (Marek Kalita) i lubiący dobrze zjeść, filozofujący "Wariat" (Maciej Nowak). Znajomym Jacka staje się też bezrobotny po wypadku w kopalni "Górnik" (Bartłomiej Topa), były marynarz po wyroku Roman Gawron "Indor" (Eryk Lubos), rolnik Staszek (Krzysztof Kiersznowski) i jego syn (Piotr Jagielski) oraz Alek (Rafał Fudalej). Wszyscy są rezydentami warszawskiego Dworca Centralnego. W poczekalni i na peronach dworca często grają dla rozrywki w nogę czym popadnie. Gdy "Indor" znajduje w gazecie notatkę, że wkrótce rozpoczną się rozgrywki o mistrzostwo świata w piłce nożnej bezdomnych, rodzi się pomysł stworzenia drużyny. Jacek zostaje ich trenerem.

"Boisko bezdomnych" to drugi pełnometrażowy film KASI ADAMIK, współtwórczyni serialu "Ekipa" i zrealizowanego w USA "Szczeku". Autorem scenariusza jest Przemysław Nowakowski ("Egoiści", "Ono", "Katyń") na podstawie pomysłu reżyserki i jej matki Agnieszki Holland, która czytając gazetę, znalazła niewielką wzmiankę o srebrnym medalu dla naszej reprezentacji na mistrzostwach świata dla bezdomnych. Historia oparta jest na faktach, ale film nie jest wiernym ich odtworzeniem. "Zależało mi na tym, by moi bohaterowie byli wiarygodni, ale też ciekawi jako postacie filmowe. Nie chciałam stworzyć lirycznego, bajkowego czy poetyckiego obrazu bezdomności" - mówiła Kasia Adamik. Film oferuje oryginalne podejście do tematu pozbawione moralizowania i silenia się na łatwe pocieszenia. Pokazuje, że w życiu tylko jeden krok może spowodować upadek, ale także jeden może zapoczątkować drogę do pokonania przeciwności losu. To opowieść o sile, która płynie z przyjaźni i pasji. W filmie sport jest alegorią, symbolem walki z samym sobą i z otoczeniem. Ważne jest poczucie wspólnoty, chęć niesienia pomocy sobie nawzajem, wiara w to, że coś można zmienić. Początkowo bezdomni są wobec siebie nieufni, tracą cierpliwość i wiarę w cel działań. Ale piłka, która - jak mówi główny bohater złamała mu życie - daje jemu i jego drużynie drugą szansę.

W rolę przegranego sportowca Jacka wcielił się Marcin Dorociński ("PitBull", "Rewers", "Ogród Luizy"), który za tę kreację był nominowany do Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. Jesienią 2008 roku, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za drugoplanową rolę męską zdobył natomiast Eryk Lubos ("Ono", "Z odzysku", "Wszystko będzie dobrze") za postać "Indora". Na uwagę zasługuje też team piłkarski w osobach Bartłomieja Topy ("Demony wojny wg Goi", "Stacja", "Wesele"), Krzysztofa Kiersznowskiego ("Cześć, Tereska", "Statyści"), Jacka Poniedziałka ("Przemiany", "Trzeci") i Macieja Nowaka, dyrektora Instytutu Teatralnego oraz znawcy sztuki kulinarnej. Ważną postacią w filmie jest też zagrana przez Joannę Grudzińską dziewczyna, podróżująca po świecie z kamerą, plecakiem i karimatą. Sawka jest współczesną społecznicą, która należy do świata bezdomnych z wyboru.

"Boisko bezdomnych" zebrało bardzo pozytywne recenzje u większości krytyków. Reżyserka otrzymała za niego nagrodę publiczności (Silver Screen) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz "Złotego Anioła" dla najlepszego filmu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TofiFest w Toruniu. Film wyróżniono również w Gdyni za kostiumy, a autor zdjęć Jacek Petrycki ("Jak to się robi", "Kamienna cisza") zdobył Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Obrazu "Camerimage" i był nominowany do Orła.

Nagrody filmowe

Nagroda Publiczności Silver Screen - Kasia Adamik, film BOISKO BEZDOMNYCH

WASZE OPINIE

UqqbbcEFtSWb

Boisko bezdomnych_10 2009.. Awful :)

merus

[quote Słońce Peru napisał 16.12.2009 00:23]
Pomysł na film - super. Poza tym mocna obsada aktorska i kilka naprawdę dobrze zrealizowanych scen.
Przyczepić się jedynie scenariusza. Moim zdaniem więcej czasu powinny zająć retrospekcje pokazujące jak każdy z bohaterów został bezdomnym. Aby znaleźć na to miejsce, można było poświęcić wszystkie sceny z tą dziewczyną robiąca dokument, która pojawiła się w historii w dosyć naciągany sposób i nic ciekawego do niej nie wniosła. Sztucznym momentem było również to, że bezdomni praktycznie bez żadnej zachęty przyjęli pomysł na stworzenie drużyny piłkarskiej. Z marazmu i apatii nie wychodzi się nagle, ot tak. No i trener, który najpierw wyglądał jak siedem nieszczęść (jak to bezdomny), by po chwili pojawić się na treningu w czyściutkim garniturze.
No ale mniejsza o to uchybienia - historia była ciekawa i pokazała prawdę o bezdomnych. W wielu przypadkach nie mamy do czynienia z alkoholikami, którzy wybrali bezdomność z lenistwa, bo nie chciało im się pracować na czynsz i jedzenie, tylko nieszczęśliwi ludzie, którzy mieli w życiu zwykłego pecha.

Jak śpiewa Martyna Jakubowicz :
"Pokaż mi park i ławkę w nim też
spójrz na włóczęgę jego płaszcz zmoczył deszcz
a ja ci pokażę, że gdyby nie nasz fart
nie on by tam sypiał ale ty albo ja"
[/quote]
dokładnie, bo już zwątpiłam. Większość scen była tak naciągnięta, że drażniła.Scena w garniaku czy wątek miłosny były po prostu śmieszne, zupełnie jakby scenarzysta zapomniał o kim jest ten film. Dla mnie film przereklamowany liczyłam na coś więcej.

suchy101

Dobry film ocena: 4,5/5
BOISKO BEZDOMNYCH
reżyseria:
Polska, 2008
Jacek Mróz (Marcin Dorociński) jako siedemnastoletni chłopak był nadzieją polskiej reprezentacji w piłce nożnej, jednak złamana noga przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na karierę sportową. Dziś mieszka w Rudzie Śląskiej z żoną Ewą (Maria Seweryn) i córką Anielą (Maria Łozińska). Wciąż ma wielki żal do świata, co przekłada się na problemy z wódką.
film obyczajowy
BOISKO BEZDOMNYCH
4,8 5 1 53