PREMIERA

2005.06.05

CANAL+ PREMIUM

BON VOYAGE

Francja, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Francja, czerwiec 1940 roku. Do kraju wkraczają oddziały wojsk hitlerowskich. Podczas gdy niemieccy generałowie urządzają paradę pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu, francuski rząd przenosi swoją siedzibę do Bordeaux.

W mieście ogłoszonym nieoficjalną stolicą kraju, gromadzi się śmietanka Francji: pisarze, aktorzy, dziennikarze, naukowcy i politycy, a obok nich szpiedzy i rozmaici szubrawcy. Wśród gości tutejszego, do niedawna luksusowego, hotelu "Splendide" jest aktorka Viviane Denvers (Isabelle Adjani) i adorujący ją panowie: skorumpowany minister Jean-Étienne Beaufort (Gérard Depardieu), młody pisarz Frédéric (Grégori Derangére) i angielski dziennikarz Alex Winckler (Peter Coyote), który okazuje się być niemieckim szpiegiem. W hotelu przebywa też drobny złodziejaszek Raoul (Yvan Attal) oraz profesor fizyki (Jean-Marc Stehlé) i jego młodziutka asystentka Camille (Virginie Ledoyen). Profesor stara się uchronić przed obcym wywiadem cenne zasoby ciężkiej wody, która jest nieodzowna do skonstruowania bomby atomowej. Mieszkańcy hotelu stają się też bohaterami kilku romansów i morderstwa, a dwójka francuskich naukowców znajduje się w samym centrum afery szpiegowskiej.

Reżyser filmu JEAN-PAUL RAPPENEAU jest już klasykiem francuskiego kina. W 1991 roku otrzymał Cezara za reżyserię "Cyrano de Bergeraca", a w dorobku ma poza nim tak głośne tytuły, jak "Małżonkowie roku drugiego", "Samotnik" czy "Huzar". Rappeneau to także uznany scenarzysta (m.in. "Zazie w metro", "Życie prywatne", "Człowiek z Rio"). W obsadzie "Bon Voyage" znalazły się największe gwiazdy francuskiego kina, a wśród nich laureatka aż 4 Cezarów ("Opętanie", "Śmiertelne lato", "Camille Claudel", "Królowa Margot") Isabelle Adjani. Partnerują jej: dwukrotny zdobywca Cezara ("Ostatnie metro", "Cyrano de Bergerac") Gérard Depardieu, Virginie Ledoyen ("Niebiańska plaża", "8 kobiet") i Amerykanin Peter Coyote ("Gorzkie gody", "Erin Brockovich").

"Bon Voyage" to jeden z najbardziej osobistych filmów Rappeneau. Zdjęcia trwały przeszło 4 miesiące, podczas których pracowano na 1400 planach. Wysiłki realizatorów opłaciły się, bo w 2004 roku film otrzymał aż 11 nominacji do Cezara, z czego trzy statuetki zdobyli: operator Thierry Arbogast (Cezar za "Piąty element"), autorzy scenografii Catherine Leterrier i Jacques Rouxel oraz debiutujący przed kamerą Grégori Derangére.

WASZE OPINIE

Venifica

Napisali na tej stronce raz że jest to komediodramat, a gdzieindziej że jest to film przygodowy. To chyba jakies małe nieporozumienie. Nazwałbym go raczej dramatem sensacyjno-wojenym, bo to jest tylko w stanie odzwierciedlić charakter tego świetnego filmu
Do tej pory nie przepadałem za kinem francuskim (nie zmieniło tego nawet równiez dobre Braterstwo Wilków), ale tym razem chylę czoła przed scenarzystą i reżyserem.
Świetna intryga wmieszana w przełomowe kilka dni z życia francji, ukazuje chaos panujący zarówno w najwyższych i najniższych sferach. Nerwową atmosferę czuć od pierwszych do ostatnich minut filmu a potęguje ją bardzo klimatyczna i bezbłędnie dobrana muzyka. Ogrony plus za zdjęcia. Trzeba podkreślić wyjątkową rolę G.Depardieu którego wcześniej specjalnie nie chwialiłem. Co prawda Isabelle Adjani znów gra wręcz sztampoą dla siebei role, ale wypada w niej również dobrze
Film polecam naprawdę każdemu

Mazur

Super film

pp

genialny film. oglądało się go wręcz bajecznie. SUPER FILM
BON VOYAGE
Francja, 2003
Francja, czerwiec 1940 roku. Do kraju wkraczają oddziały wojsk hitlerowskich. Podczas gdy niemieccy generałowie urządzają paradę pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu, francuski rząd przenosi swoją siedzibę do Bordeaux.
film przygodowy
BON VOYAGE
3,9 5 1 22