PREMIERA

2006.03.07

CANAL+ PREMIUM

BRACIA

Brodre/Brothers

Dania, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance, jeden z najgłośniejszych duńskich filmów ostatnich lat. Susanne Bier, pilna uczennica Larsa von Triera konstruuje dynamiczny, rodzinny dramat wokół dwóch braci zakochanych w tej samej kobiecie.

Tytułowi bracia różnią się od siebie pod każdym względem. Micheal (Ulrich Thomsen), starszy z nich, jest zawodowym wojskowym z pedantycznie wręcz uporządkowanym życiem, którego centrum jest rodzina: żona Sarah (Connie Nielsen) i ich dwie córeczki. Młodszy Jannik (Nikolaj Lie Kaas) to anarchista i awanturnik, który właśnie odsiedział wyrok za napad na bank i pobicie kasjerki. Wkrótce Michael zostaje wysłany na front w Afganistanie, a już kilka dni później Sarah otrzymuje wiadomość, że jej mąż zginął. Jannik po śmierci brata próbuje go zastąpić. Zbliża się do dziewczynek i coraz głębszym uczuciem zaczyna darzyć ich matkę. Wtedy właśnie okazuje się, że Micheal jednak żyje.

Nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance jedenasty już obraz duńskiej reżyserki, choć wykorzystuje wątek wojenny, jest przede wszystkim dramatem rodzinnym, który z psychologiczną wnikliwością pokazuje skutki życia z poczuciem winy i bez szacunku dla samego siebie. W Polsce SUSANNE BIER znana jest przede wszystkim dzięki swojemu poprzedniemu filmowi "Otwarte serca" (2002), nakręconemu według zasad duńskiej Dogmy.

Do głównej roli żeńskiej w "Braciach", filmie opartym na jej własnym opowiadaniu, Bier zdecydowała się zaangażować Connie Nielsen, duńską aktorkę na stałe mieszkającą w Stanach Zjednoczonych. Nielsen popularność zdobyła dzięki udziałowi w takich filmach, jak "Gladiator" (2000) Ridleya Scotta czy "Adwokat diabła" (1997) Taylora Hackforda. Podczas zdjęć Bier stwierdziła, że Nielsen mówi ze szwedzkim, a nie duńskim akcentem, wynajęła więc specjalnie dla niej nauczyciela dykcji. Trudna i złożona rola Sarah, która wbrew tytułowi jest w filmie postacią centralną, przyniosła Nielsen uznanie międzynarodowej krytyki. Aktorka zdobyła Srebrną Muszlę na festiwalu w San Sebastián i była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej. W Jannika wcielił się jeden z najzdolniejszych duńskich aktorów młodego pokolenia Nikolaj Lie Kaas, który wcześniej zagrał główną rolę w znakomitym, pokazywanym w polskich kinach, filmie Christoffera Boe'a "Rekonstrukcja", wyróżnionym w Cannes Złotą Kamerą za najlepszy debiut. Rolę drugiego brata, Michaela, reżyserka powierzyła natomiast mniej znanemu Ulrichowi Thomsenowi, którego z kolei można zobaczyć w kolejnym filmie Boe'a "Allegro", historii pianisty, który w jednej chwili traci zdolność grania.

Choć "Bracia" przedstawiają skutki wojny na domowym froncie, nie jest to jakaś naiwna antywojenna diatryba, ale porządny dramat psychologiczny, który pokazuje przekonująco, jak poczucie winy i utrata szacunku do siebie obracają się w agresję wobec najbliższych. Składniki fabularne tej historii są dobrze znane i często używane i w mniej pewnych rękach. "Bracia" mogli łatwo zamienić się w banalny rodzinny melodramat. Jednak duńska reżyserka (sygnatariuszka Dogmy zresztą) świadoma jest grożących tu schematów i zręcznie się od nich odbija, sprytnie grając z oczekiwaniami widzów oraz błyskawicznie zmieniając kierunek opowieści - nawet jej zakończenie, choć ładnie zaokrąglone, pozostaje otwarte. Godne odnotowania jest również skupione intensywne aktorstwo trójki wykonawców - zwłaszcza Nielsen (to "jej" Sarah jest, wbrew tytułowi, główną bohaterką filmu). Ta znana z "Gladiatora" i "Adwokata diabła" duńska aktorka gra tu po raz pierwszy w duńskim filmie (!) i udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że ma nie tylko ładną buzię i że w Hollywood nie zapomniała, jak grać.

Reżyser Susanne Bier uważała, że akcent Nielsen był bardziej szwedzki niż duński i zmusiła ją do wzięcia lekcji duńskiego. Nielsen mieszka w USA od wielu lat i nie używa duńskiego w codziennym życiu, ale rezultaty lekcji okazały się całkiem satysfakcjonujące (choć nie udało się jej pozbyć lekkiego akcentu).

WASZE OPINIE

Minotoro

Świetny film.
Warto go obejrzeć

alicja

obejrzałam wczoraj, choć przymierzałam się już dobrą chwilę. oglądałam i przeszłam na drugą stronę ekranu, w serce burzy uczuć, chęci życia i obezwładniającego poczucia winy. to dzięki aktorowi, Ulrichowi Thomsenowi. ale oczywiście przyznam też, że główną bohaterką jest Sarah, świetnie i przejmująco zagrana. aktorstwo wszystkich wspaniałe. temat podany przejmująco. dzięki dla canal+

mm

Widziałem ten film podczas Warszawskiego FF. Znakomity, niezwykle mocny, świetnie grany! Gorąco polecam. Wstyd dla polskich dystrybutorów kinowych, z których żaden nie zdecydowal sie pokazać tego wspaniałego filmu polskiej publiczności. Wielkie brawa dla Canal+. Oby tak dalej.
BRACIA
reżyseria:
Dania, 2004
Nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance, jeden z najgłośniejszych duńskich filmów ostatnich lat. Susanne Bier, pilna uczennica Larsa von Triera konstruuje dynamiczny, rodzinny dramat wokół dwóch braci zakochanych w tej samej kobiecie.
dramat
BRACIA
4,5 5 1 35