PREMIERA

2011.07.22

CANAL+ PREMIUM

Bracia

Brothers

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kapitan piechoty morskiej Sam Cahill (Tobey Maguire) szykuje się do wyjazdu na kolejną wojskową misję. Zostawia w domu dwie córeczki i ukochaną żonę Grace (Natalie Portman). Żegnają go także rodzice - Hank (Sam Shepard) i Elsie (Mare Winningham) - oraz brat Tommy (Jake Gyllehaal), który właśnie wyszedł z więzienia, gdzie siedział za napad na bank.

Niedługo po przyjeździe do Afganistanu helikopter, którym leci Sam, zostaje zestrzelony przez talibów w niedostępnym górskim rejonie. Amerykańskie władze wojskowe oficjalnie uznają kapitana Cahilla i jego kolegę za zmarłych. Informacja o ich śmierci jest szokiem dla rodziny. Tommy w obliczu tragedii całkowicie się zmienia i bierze na siebie odpowiedzialność za osieroconą rodzinę brata. Wspólnie przeżywany ból i żałoba sprawiają, że on i Grace z czasem zbliżają się do siebie. Tymczasem Sam dostaje się do niewoli. Przeżywa tam dramatyczne chwile, które pozostawiają trwały ślad w jego psychice. Długo wyczekiwany powrót do domu dodatkowo rozczarowuje. Sam czuje się niepotrzebny i wyobcowany. Ani żona, ani córki nie odnajdują w nim ukochanego męża i taty.

"Bracia" w reżyserii sześciokrotnie nominowanego do Oscara JIMA SHERIDANA ("Nasza Ameryka", "W imię ojca", "Moja lewa stopa") to dramat o trudnych wyborach, remake duńskiego filmu "Brødre" z 2004 roku w reżyserii Susanne Bier. Scenariusz na podstawie oryginalnej historii autorstwa Susanne Bier i Andersa Thomasa Jensena napisał David Benioff ("Troja", "Chłopiec z latawcem", "X-Men Geneza: Wolverine"). Film Bier był surowy, nasycony symbolami i bliski estetyce Dogmy. Szorstkość narracji i wiarygodność psychologiczna postaci była w nim połączona z budowaniem suspensu, a kwestie moralne zostały potraktowane z prostotą i powagą. Jim Sheridan opowiedział dokładnie tę samą historię, wiernie odwzorowując linię narracji. Poświęcił jednak więcej uwagi samej wojnie i sytuacji żołnierzy wziętych do niewoli. O ile obraz Bier opowiada przede wszystkim o trudnej, zakazanej miłości, o tyle irlandzki reżyser koncentruje się na relacjach rodzinnych i wojennej traumie.

Główni bohaterowie u Sheridana są młodsi od postaci z duńskiego pierwowzoru, a grający ich gwiazdorzy młodszego pokolenia tworzą role na przekór swoim utrwalonym wizerunkom. Jake Gyllenhaal ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Miłość i inne używki", "Książę Persji - Piaski czasu"), gra czarną owcę rodziny, nieogolonego, wytatuowanego pijaka i rozrabiakę, który dojrzewa w obliczu tragedii. Tobey Maguire ("Wbrew regułom", "Spider-Man 1-3", "Dobry Niemiec") to tymczasem ulubieniec rodziców, spokojny i odpowiedzialny oficer US Army, który przeżywa trudną do wyobrażenia traumę podczas niewoli i po powrocie do domu nie jest w stanie się z niej otrząsnąć. Stopniowa, postępująca w miarę rozwoju akcji, zamiana ról pomiędzy braćmi jest wiarygodna. Obu aktorom udało się też pokazać silny związek emocjonalny, łączący ich bohaterów. W roli Grace występuje nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i BAFTĄ za "Czarnego łabędzia" Natalie Portman ("Bliżej", "Wszędzie byle nie tu", "Jagodowa miłość"). Na uwagę zasługuje także rola Sama Sheparda ("Pierwszy krok w kosmos", "Skazaniec", "Przypadkowy mąż") jako seniora rodu. Hank Cahill, weteran z Wietnamu, to osobowość autorytarna, ale zarazem pełna ciepła.

Obraz Jima Sheridana zachowuje sporo atrybutów kina europejskiego. Ma dobrze zbudowaną fabułę, miejscami teatralną inscenizację i długie sceny dialogowe. Reżyser ustrzegł się terapeutycznych banałów i rażącego jednoznacznością wyrazistego przesłania. Uniknął też roztrząsania politycznego wymiaru wojny w Afganistanie. Powstał film o ludziach postawionych w niecodziennych sytuacjach, w których serce musi stoczyć walkę z rozumem, pożądanie z miłością, a wierność z namiętnością. Jego twórcy zostali uhonorowani nominacją do Złotego Globu (Tobey Maguire w kategorii najlepszy aktor w dramacie), nagrodą IFTA (Jim Sheridan w kategorii najlepszy reżyser), nominacją Teen Choice (Tobey Maguire i Jake Gyllehaal w kategorii ulubiony aktor dramatu) oraz nominacją Saturna (Natalie Portman jako najlepsza aktorka, Tobey Maguire jako najlepszy aktor i Bailee Madison jako najlepsza kreacja młodego aktora). Nominację do Złotego Globu otrzymał też zespół U2 za wykonanie piosenki "Winter". Autorem zdjęć jest Frederick Elmes ("Hulk", "Broken Flowers", "Ślubne wojny"), a muzykę skomponował siedmiokrotnie nominowany do Oscara Thomas Newman ("Dobry Niemiec", "Małe dzieci", "Droga do szczęścia").

WASZE OPINIE

zalogowany

Zdecydowanie wolę oryginał.

Arkon

Remake jak to remake nic szczególnego, oryginał był dużo lepszy. Mnie zastanawia tylko po co ten film kręcił tak znakomity kiedyś reżyser jak Jim Sheridan i co chciał dzięki temu filmowi osiągnąć? Strata czasu.

szewol

Świetny film. Mimo, że nie lubie tego typu klimatów wciągnął mnie od początku do końca. Polecam.
Bracia
reżyseria:
USA, 2009
Kapitan piechoty morskiej Sam Cahill (Tobey Maguire) szykuje się do wyjazdu na kolejną wojskową misję. Zostawia w domu dwie córeczki i ukochaną żonę Grace (Natalie Portman). Żegnają go także rodzice - Hank (Sam Shepard) i Elsie (Mare Winningham) - oraz brat Tommy (Jake Gyllehaal), który właśnie wyszedł z więzienia, gdzie siedział za napad na bank.
dramat
Bracia
4,1 5 1 21