BONES - Tensai Okamura/DTB Committee - MBS

PREMIERA

2009.09.02

CANAL+ PREMIUM

BRAMA PIEKIEŁ

Darker than black: Kuro no keiyakusha

Japonia, 2007

reżyseria:

gatunek: serial anime

czas trwania: 26 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tokio nie jest już takie jak dziesięć lat wcześniej, kiedy część miasta zmieniła się z niewyjaśnionych przyczyn w strefę, w której dzieją się dziwne rzeczy. Z czasem nazwano ją Bramą Piekieł, a rząd, chcąc zatuszować sprawę, postanowił odgrodzić teren potężnym murem.

Również na zewnątrz dokonały się poważne zmiany. Zniknęło dawne niebo wraz z Księżycem i znanymi konstelacjami, a na ich miejsce pojawił się nowy firmament, na którym świecą sztuczne gwiazdy. Każda jest przypisana jednemu keiyakusha (sygnatariusz kontraktu, Kontraktor) i w pewnym sensie informuje o jego poczynaniach. Kontraktorzy to nowa rasa ludzi, o których istnieniu zwykli śmiertelnicy wiedzą tylko z miejskich legend, a którzy w zamian za uzyskanie nadprzyrodzonych mocy utracili zdolność odczuwania emocji, w tym poczucia winy. Dzięki temu potrafią zabijać z zimną krwią, stanowią więc łakomy kąsek dla organizacji i rządów, które werbują ich i wykorzystują jako szpiegów i zabójców. Wraz z Kontraktorami pojawiły się Marionetki, pozbawione emocji, a nawet wolnej woli, niemal autystyczne media, które wyspecjalizowały się w obserwacji na odległość. Zdolności Marionetek doskonale uzupełniają możliwości Kontraktorów, którzy w naturalny sposób zaczęli korzystać z ich pomocy.

Wśród organizacji, które werbują Kontraktorów do pracy jest potężny i tajemniczy Syndykat, a jednym z jego najlepszych agentów jest Hei. Na co dzień jest miłym i uczynnym studentem z Chin, w rzeczywistości zaś bezwzględnym "żniwiarzem", który bezbłędnie wykonuje każde powierzone mu zadanie. Jego mocą jest władanie elektrycznością, w walce posługuje się również sztyletem przymocowanym do metalowego sznura. Hei współpracuje z Marionetką Yin, małomówną, niewidomą dziewczyną, której zadaniem jest lokalizowanie przeciwników. Robi to wysyłając swojego ducha obserwacyjnego, używając wody jako przekaźnika. W drużynie jest również Mao, Kontraktor, którego mocą jest przejmowanie ciał innych zwierząt. Od czasu, kiedy podczas jednej z akcji stracił swoje, rezyduje w ciele czarnego kota. Ostatnim członkiem grupy Hei, a zarazem jedynym zwyczajnym człowiekiem jest Huang, mężczyzna w średnim wieku po przejściach, który jest łącznikiem drużyny z Syndykatem, traktuje Kontraktorów z pogardą i odnosi się do nich, jak do zwykłych maszyn do zabijania.

Zapoczątkowana w 2007 roku 26-odcinkowa seria "Brama piekieł" wywołała na japońskim rynku anime nie lada poruszenie. Jej twórcy, TENSAIOWI OKAMURZE, który wyrobił sobie doskonałą markę znaną widzom serią "Wolf's Rain", udało się tchnąć świeżość w pozornie wyeksploatowane schematy animacji science fiction. Duża w tym zasługa studia Bones, mającego na koncie znane fanom gatunku dzieła, takie jak "Fullmetal Alchemist" czy wspomniany "Wolf's Rain". Pracując nad stroną graficzną postawiono na prostotę i elegancję, jednocześnie nasączając tło dużą ilością cieszących oko szczegółów. Akcja "Bramy piekieł", rozgrywająca się przeważnie w nocnej miejskiej scenerii, dała grafikom studia możliwość zademonstrowania pełni możliwości przy operowaniu światłem i cieniem. Sama opowieść utrzymana jest w gatunku neo-noir, który twórcy animacji zaadaptowali na swoje potrzeby z klasycznych kryminałów lat 40. i 50. W fabule liczne, intrygujące zagadki odkrywane są niespiesznie, a wśród precyzyjnie nakreślonych i psychologicznie wiarygodnych bohaterów próżno szukać postaci jednoznacznie pozytywnych czy negatywnych. Całość jest jednak spójna i uważni widzowie bez problemu złożą elementy układanki, które pod koniec serii tworzą całkowicie spójny obraz. Trzeba jednak dodać, że mimo wyjaśnienia większości wątków, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Mocną stroną serialu jest jego oprawa muzyczna. Yoko Kanno, autorka chwalona wcześniej za ścieżki dźwiękowe do "Cowboy Bebob", "Wolf's Rain", "Macross Frontier", zadbała o to, by muzyka doskonale uzupełniała ekranowe wydarzenia. Zróżnicowane, wszechstronne kompozycje obejmują zarówno utwory jazzowe, fortepianowe, jak i bardziej dynamiczne rockowe kawałki.

Popularność serii zaowocowała powstaniem zainspirowanej nią komiksowej mangi, narysowanej przez Nokiyę i wydawanej w miesięczniku "Monthly Asuka". Krytycy niemal jednogłośnie umieszczali "Bramę piekieł" w czołówce japońskich animacji 2007 roku, a młodzieżowy magazyn "GoGoplex" uznał serial Najlepszym Oryginalnym Anime Roku.

WASZE OPINIE

BlackMetalGirl66

Darker than Black jest serią godna polecenia. Uważam, iż to anime jest jedno z lepszych-taka perełka w kolekcji anime :P A openingi są cudowne ( jak i cały soundtrack w wykonaniu Yoko Kanno- jeśli błąd w imieniu lub nazwisku to przeprasza :P). Myślę, że serie mogę polecić wszystkim. Szkoda, że tytuł został spolszczony ;/ Fajnie by było gdyby puścili to anime ponownie ^^

Kyu

Anime polecam, ale wnerwia mnie jedna rzecz: Anime zostanie puszczone w tv kilka razy (i to w dodatku w nocy) a potem zostanie zapomniane bo licencja wykupiona i tyle zostało po DTB

Sayoko

ogladalam dwa razy juz i sadze ze to jedno z lepszych anime.
BRAMA PIEKIEŁ
reżyseria:
Japonia, 2007
Tokio nie jest już takie jak dziesięć lat wcześniej, kiedy część miasta zmieniła się z niewyjaśnionych przyczyn w strefę, w której dzieją się dziwne rzeczy. Z czasem nazwano ją Bramą Piekieł, a rząd, chcąc zatuszować sprawę, postanowił odgrodzić teren potężnym murem.
serial anime
BRAMA PIEKIEŁ
4,6 5 1 99