PREMIERA

2006.02.14

CANAL+ PREMIUM

BRIDGET JONES - W POGONI ZA ROZUMEM

Bridget Jones: The Edge of Reason

Wlk. Brytania/Francja/USA/Niemcy/Irlandia, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Neurotyczna Bridget Jones (Renée Zellweger) - podobnie jak w pierwszej części filmu oraz książki Helen Fielding - pracuje w mediach, zbyt dużo pije i pali, liczy (bezskutecznie) kalorie i walczy z pechem.

Nie jest już jednak samotna. Jednak choć jej wybranek Mark Darcy (Colin Firth) kocha ją i nie ogląda się za szczuplejszymi kobietami, Bridget i tak nie potrafi spać spokojnie. Zwłaszcza kiedy u boku ukochanego pojawia się długonoga asystentka (Jacinda Barrett), która ma wyjątkowy talent do wpędzania panny Jones w kompleksy. Znacznie lepiej układa się za to zawodowe życie Bridget - jej program odnosi sukcesy, a szef powierza jej kolejny projekt: prowadzenie programu kulinarnego o kuchniach całego świata. Problem w tym, że współprowadzącym ma być były szef Bridget, erotoman Daniel Cleaver (Hugh Grant), z którym łączyło ją w przeszłości znacznie więcej, niż tylko relacje zawodowe.

Reżyserię "Bridget Jones - W pogoni za rozumem" - podobnie jak w przypadku pierwszej części przygód pulchnej Angielki - powierzono kobiecie. Tym razem wybór padł na zaprawioną w telewizyjnych produkcjach BEEBAN KIDRON, zdobywczynię nagrody BAFTA TV za dramat "Oranges Are Not the Only Fruit" (1990) i reżyserkę "Drugiej miłości" (1992) z Shirley MacLaine i Marcello Mastroiannim, którym film ten przyniósł nominacje do Złotych Globów. Ponieważ producenci szczególną wagę przywiązywali do scenariusza, w zespole, który nad nim pracował znalazło się - obok autorki książki Helen Fielding - jeszcze trzech cenionych twórców: Richard Curtis, współscenarzysta "Dziennika Bridget Jones" oraz komediowej serii o Jasiu Fasoli, nominowany do Oscara i Złotego Globu za "Cztery wesela i pogrzeb" (1994), Andrew Davies, który wielokrotnie adaptował cenione powieści (m.in. "Duma i uprzedzenie", "W kręgu przyjaciół", "Doktor Żywago"), a także Adam Brooks, scenarzysta wielu filmowych przebojów (m.in. "Francuskiego pocałunku" z 1995 roku czy "Wimbledonu" z 2004), który już na początku swojej kariery triumfował na Festiwalu Filmowym w Sundance wyreżyserowanym przez siebie filmem "Almost You" (1985).

W "Pogoni za rozumem" kreującej tytułową rolę Renée Zellweger ponownie partnerują najpopularniejsi bodaj współcześni aktorzy angielscy: Hugh Grant i Colin Firth. Firth zaczynał karierę w latach 80. Zagrał wówczas m.in. tytułową rolę w filmie Milosąa Formana "Valmont" (1989). Prawdziwą sławę zyskał po występie w telewizyjnym serialu "Duma i uprzedzenie" (1995), kiedy jako tajemniczy pan Darcy stał się dla milionów kobiet nowym ideałem mężczyzny. Jest aktorem klasycznie wykształconym, choć otwarcie przyznaje się do dużej niechęci do nauki (w teatrze zaczynał od parzenia herbaty i sprzątania). Firth zagrał m.in. w oscarowym "Angielskim pacjencie" (1996), "Zakochanym Szekspirze" (1998), "To właśnie miłość" (2003) i "Dziewczynie z perłą" (2003), ale żadna z tych ról nie przysporzyła mu takiej popularności, jak postać ukochanego Bridget Jones - Marka Darcy'ego (zbieżność nazwisk z bohaterem "Dumy i uprzedzenia" nieprzypadkowa). Firth otrzymał za tę kreację m.in. nominację do nagrody BAFTA (jedną z trzech w karierze), wyróżnienie publiczności dla najlepszego aktora podczas Europejskich Nagród Filmowych w roku 2001, a także nominację do MTV Movie Awards za najlepszy pocałunek z Renée Zellweger.

Hugh Grant, absolwent Oxfordu, przygodę z filmem zaczął od roli w "Uprzywilejowanym" (1982), jednak przez następne trzy lata pracował jako copywriter i satyryk. Doceniony został dopiero po roli w "Maurycym" (1987), za którą otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w Wenecji. Międzynarodową popularność zyskał dzięki filmowi "Cztery wesela i pogrzeb" (1994), któremu zawdzięcza też jedyną do tej pory statuetkę Złotego Globu (był nominowany do tej nagrody również za "Notting Hill" (1999) i "Był sobie chłopiec" (2002)). Filmowy wizerunek wrażliwego i zagubionego mężczyzny kontrastuje z życiem prywatnym Granta - aktor został aresztowany, kiedy korzystał z usług prostytutki Divine Brown. Choć w świadomości widzów nierozerwalnie związał się z gatunkiem komedii romantycznej, do chwili obecnej aktor wystąpił w ponad 50 różnych gatunkowo filmach, takich jak m.in.: "Gorzkie gody" (1992) Romana Polańskiego, "Okruchy dnia" (1993) Jamesa Ivory'ego, "Rozważna i romantyczna" (1995) Anga Lee czy "Drobne cwaniaczki" (2000) Woody'ego Allena.

WASZE OPINIE

jamarta

Nawet gdyby powstala trzecia czesc i gdyby znow byly swetry Marka, gafy Bridget, zabudowane majtasy i nieudany romans z Danielem to obejrze z rozkosza. To genialny film dla pewnego gatunku kobiet i nie musi zadowalac wszystkich.

Marta

Zdecydowanie druga czesc nie jest tak dobra, jak pierwsza, ale musze przyznac, ze milo mi sie ogladalo ten film. Bridget jest tak naturalna, ze nie da sie jej nie lubic. Fajnie, ze zaczelo jej sie w zyciu ukladac:)

Rowiesniczka

SUPER-i juz!:D:)))
BRIDGET JONES - W POGONI ZA ROZUMEM
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja/USA/Niemcy/Irlandia, 2004
Neurotyczna Bridget Jones (Renée Zellweger) - podobnie jak w pierwszej części filmu oraz książki Helen Fielding - pracuje w mediach, zbyt dużo pije i pali, liczy (bezskutecznie) kalorie i walczy z pechem.
komedia romantyczna
BRIDGET JONES - W POGONI ZA ROZUMEM
4,6 5 1 154