PREMIERA

2006.10.29

CANAL+ PREMIUM

BROKEN FLOWERS

USA/Francja, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Don Johnston (Bill Murray) mimo 50-tki na karku nie marzy o rodzinnej stabilizacji. Jego egocentryzm sprawia, że odchodzi od niego kolejna dziewczyna, Sherry (Julie Delpy).

Mężczyzna dochodzi do wniosku, że być może jest mu pisane samotne życie. Gdy zastanawia się nad tą niewesołą perspektywą, otrzymuje tajemniczy list. Jego autorką jest jedna z byłych kochanek Dona, która informuje go, że jest ojcem 19-letniego syna. List nie jest jednak podpisany, więc nie wiadomo, kto jest jego autorem. Don udaje się z zagadkową przesyłką do swojego sąsiada, Winstona (Jeffrey Wright), wielbiciela kryminałów uważającego się za świetnego detektywa. Wspólnie dochodzą do wniosku, że jedyna droga do poznania prawdy, to spotkanie ze wszystkimi dziewczynami sprzed dwudziestu lat. Don nie lubi podróżować, więc niechętnie realizuje ten plan. Odnajduje jednak cztery potencjalnie autorki listu: Laurę (Sharon Stone), Penny (Tilda Swinton), Dorę (Frances Conroy) i Carmen (Jessica Lange). Nie zawsze jest mile widzianym gościem. Żadna z kobiet nie potwierdza też jego przypuszczeń. Ale podróż ma swoje plusy. Stając oko w oko z własną przeszłością, Don zaczyna rewidować swoją teraźniejszość.

"Broken Flowers" to jedna z produkcji czołowego outsidera amerykańskiego kina, JIMA JARMUSCHA. Reżyser zdobył popularność na początku lat 80. dzięki niezależnym produkcjom tj. "Nieustające wakacje", "Inaczej niż w raju" i "Poza prawem". Nagrody i znakomite recenzje krytyki ugruntowały jego pozycję. Nakręcił jeszcze m.in. "Mystery Train", "Noc na ziemi", "Truposza", "Ghost Dog: Droga samuraja" oraz "Kawa i papierosy". Za produkcję "Broken Flowers" odpowiadali: Jon Kilik (11 filmów Spike'a Lee oraz m.in. "Pollock" i "Babel") i Stacey Smith (niektóre filmy Jarmuscha), najbardziej cenieni niezależni producenci w USA. Zdjęcia realizowano w scenerii New Jersey i kilku innych miejscowości stanu Nowy Jork. Odpowiedzialny był za nie operator Frederick Elmes, który wcześniej parokrotnie pracował z Jarmuschem i Davidem Lynchem ("Blue Velvet", "Dzikość serca"). Również montażysta filmu Jay Rabinovitz ("Requiem dla snu") pracował już wcześniej z reżyserem. Nad spójnością artystycznej wizji czuwali też: scenograf Mark Friedberg ("Przejażdżka z diabłem", "Podwodne życie ze Stevem Zissou") i autor kostiumów John Dunn ("Kasyno", "Ghost Dog: Droga samuraja"). Scenariusz do "Broken Flowers" (pierwotny tytuł: "Dead Flowers") Jarmusch napisał w niecałe trzy tygodnie.

Postać Dona była stworzona z myślą o Billu Murrayu. Podobnie jak jego filmowych kochanek - ich sylwetki powstały z myślą o konkretnych aktorkach, które je później zagrały. Nominowany do Oscara za kreację w "Między słowami" Murray to gwiazda takich filmów, jak: "Tootsie", "Pogromcy duchów", "Dzień świstaka", "Człowiek, który wiedział za mało", "Aniołki Charliego" i "Podwodne życie ze Stevem Zissou". W postać Winstona wcielił się pamiętny odtwórca roli tytułowej w filmie "Basquiat. Taniec ze śmiercią" Jeffrey Wright. Aktor wystąpił też m.in. w "Przejażdżce z diabłem", "Panu życia i śmierci", "Syrianie" i "Kobiecie w błękitnej wodzie". Role filmowych kochanek Dona zagrały gwiazdy takie, jak: dwukrotna zdobywczyni Oscara ("Tootsie", "Błękit nieba") Jessica Lange ("Przylądek strachu", "Rob Roy", "Nie wracaj w te strony"), nominowana do Oscara za kreację w "Kasynie" Sharon Stone ("Nagi instynkt", "Szybcy i martwi", "Specjalista"), Tilda Swinton ("Orlando", "Młody Adam", "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa"), nominowana do Oscara za scenariusz "Przed zachodem słońca" Julie Delpy ("Europa Europa", "Trzy kolory: Biały", "Przed wschodem słońca") i Frances Conroy ("Neonowa biblia", "Aviator", serial "Sześć stóp pod ziemią").

"Broken Flowers" wyróżniono m.in. Grand Prize Jury na MFF w Cannes, Czeskimi Lwami za najlepszy film zagraniczny, Nagrodą Publiczności na FF w Cambridge oraz Nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych San Diego za rolę Jeffreya Wrighta.

WASZE OPINIE

the dark

Film całkiem, całkiem. W zasadzie obejrzałem go przez przypadek, bo nie miałem co robić, a akurat leciał. I mile się zaskoczyłem. :)
Fajnie było znów zobaczyć(choć tylko przez chwilę) Sharon Stone. ;)

jamarta

Ostatnia scena rzeczywisce niesie mocny przekaz.

Kamil_Poznań

Wspaniały film, mój ulubiony zaraz po "Lost in Translation"
BROKEN FLOWERS
reżyseria:
USA/Francja, 2005
Don Johnston (Bill Murray) mimo 50-tki na karku nie marzy o rodzinnej stabilizacji. Jego egocentryzm sprawia, że odchodzi od niego kolejna dziewczyna, Sherry (Julie Delpy).
komediodramat
BROKEN FLOWERS
4,6 5 1 57