www.filmpolski.pl

PREMIERA

2011.02.08

CANAL+ PREMIUM

BRYLANTY PANI ZUZY

Polska, 1972

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kryminalny

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Agent służby bezpieczeństwa (Ryszard Filipski) dostaje zadanie znalezienia obciążających dowodów na podejrzaną również o działalność szpiegowską szajkę przemytniczą.

Była szefowa gangu - Pani Zuza - zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej zastępcą zostaje wyznaczony Krzysztof (Edmund Fetting). Agent dowiaduje się, że nowy boss spodziewa się zagranicznego gościa - łącznika z Egiptu. Postanawia podszyć się pod niego i udać na miejsce spotkania. Tam, okazuje się, że wysłanniczką od Krzysztofa jest atrakcyjna, młoda kobieta o imieniu Joanna (Halina Golanko). Wspólnie ustalają szczegóły następnego spotkania - tym razem z udziałem szefów gangu. Zanim jednak do niego dochodzi, agentowi udaje się dowiedzieć istotnych szczegółów na temat okoliczności śmierci Pani Zuzy. Gdy dochodzi do konfrontacji z gangsterami - jest już pewien, że zabili ją byli wspólnicy. Przebieg i finał spotkania z Krzysztofem w odludnie położonym miejscu wymaga od agenta przebiegłości i wysiłku. Szef szajki jest bowiem bardzo podejrzliwy i żąda kolejnych dowodów na to, że agent jest rzeczywiście oczekiwanym przez niego łącznikiem.

Ryszard Filipski, który wcielił się w rolę agenta kontrwywiadu jest aktorem, grającym nieprzerwanie w filmach od połowy lat 50. Szczególne uznanie krytyki i widzów przyniosła mu rola w obrazie "Hubal" (1973) Bohdana Poręby, za którą otrzymał kilka nagród, m.in. na LLF w Łagowie, na MFF w Panamie oraz nagrodę miesięcznika "Film" (nazywaną wtedy Złotą Kamerą - obecnie Złota Kaczka). Aktor zrealizował jako reżyser "Zamach stanu" (1980) i zagrał w nim główną rolę Marszałka Piłsudskiego. Obraz otrzymał Nagrodę Główną Jury na FPFF w Gdańsku (od 1987 w Gdyni). Wziął udział także w "Potopie" i "Starej baśni" Jerzego Hoffmana oraz "Pitbullu" Patryka Vegi. Rolę Krzysztofa odtwarza zmarły w 2001 roku Edmund Fetting, aktor przede wszystkim teatralny, związany m.in. z Teatrem Powszechnym czy Teatrem na Woli. Mało kto jednak pamięta, że to on jest wykonawcą jednej z najbardziej znanych piosenek w dziejach polskiej kinematografii "Deszcze niespokojne" z serialu "Czterej pancerni i pies" Janusza Przymanowskiego.

Dodatkowym atutem "Brylantów" jest ścieżka dźwiękowa - muzykę napisał Wojciech Kilar, w filmie wykorzystano też piosenki Włodzimierza Korcza i zespołu Breakout.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl

WASZE OPINIE

villemo

Ciekawe, ale naoglądałam się swego czasu do bólu na Ale kino...

tomek6996

W 71. roku nakrecono u nas taki film? Az nie moge uwierzyc. Jak na tamte czasy i polska produkcje to calkiem fajny filmik. Zwlaszcza resztki bluzki Joanny ... .
BRYLANTY PANI ZUZY
reżyseria:
Polska, 1972
Agent służby bezpieczeństwa (Ryszard Filipski) dostaje zadanie znalezienia obciążających dowodów na podejrzaną również o działalność szpiegowską szajkę przemytniczą.
dramat kryminalny
BRYLANTY PANI ZUZY
4,6 5 1 150