PREMIERA

2008.08.14

CANAL+ PREMIUM

BRZYDKI AMERYKANIN

The Ugly American

USA, 1963

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dramat z nietypową rolą Marlona Brando, luźno oparty na bestsellerowej powieści Williama J. Lederera i Eugene'a Burdicka.

Rok 1960. Były dziennikarz Harrison Carter MacWhite (Marlon Brando) zostaje mianowany amerykańskim ambasadorem w fikcyjnym państwie Sarkan w południowo-wschodniej Azji. Monarchia, wspierana i zbrojona na wypadek komunistycznego przewrotu przez USA, jest pogrążona w wojnie domowej. Kraj ogarnia fala protestów przeciw obecnym rządom sprzyjającym amerykańskiemu imperializmowi. Z dnia na dzień sytuacja robi się coraz bardziej poważna. W zawierusze nowy ambasador spotyka kolegę z czasów II wojny, Deonga (Eiji Okada), który okazuje się liderem lokalnej opozycji i przeciwnikiem obecności Amerykanów w Sarkanie. MacWhite, chcąc wzmocnić pozycję proamerykańskich władz, planuje poprowadzić drogę do północnej granicy kraju. Deonga widzi w tej budowie zagrożenie i kolejny symbol amerykańskiej dominacji. Sytuacja w Sarkanie wymyka się spod kontroli, a MacWhite zaczyna dostrzegać, że opozycja nie jest tak jednowymiarowa, jak dotychczas sądził.

Film GEORGE'A ENGLUNDA jest odważną i liberalną próbą zabrania głosu w debacie na temat amerykańskiej polityki międzynarodowej. Choć akcja toczy się w fikcyjnym kraju, nietrudno dopatrzyć się w niej aluzji do sytuacji w Wietnamie. Oprócz występującego w nietypowej dla siebie roli dyplomaty Marlona Brando, ciekawostką było pojawienie się w hollywoodzkiej produkcji po raz pierwszy i jedyny Eiji Okady, wówczas najpopularniejszego obok Toshiro Mifune japońskiego aktora ("Hiroshima, moja miłość", "Kobieta z wydm"). Okada zagrał przyjaciela ambasadora z czasów II wojny światowej, który tym razem staje po drugiej stronie barykady. W przeciwieństwie do obsadzanego zwykle w rolach nieokrzesanych samurajów Mifune, Okada uosabiał typ intelektualisty, wrażliwego, współczesnego Japończyka. Ponoć do udziału w filmie Englunda zaprosił go sam Brando. Obok pierwszorzędnego aktorstwa "Brzydkiego Amerykanina" chwalono za inteligentny i oparty na dialogach scenariusz.
BRZYDKI AMERYKANIN
reżyseria:
USA, 1963
Dramat z nietypową rolą Marlona Brando, luźno oparty na bestsellerowej powieści Williama J. Lederera i Eugene'a Burdicka.
dramat
BRZYDKI AMERYKANIN
5,0 5 1 2