PREMIERA

2005.12.05

CANAL+ PREMIUM

Buddyzm na Zachodzie

Refuge

USA, 2003

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 57 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Co jest przyczyną tak wielkiej popularności buddyzmu na Zachodzie?

Po upadku Tybetu w 1959 roku wielu buddyjskich mnichów wybrało życie na wygnaniu. Dalaj Lama udał się do Indii, Roshi Suzuki założył ośrodek w San Francisco, a wpływowy Chogyam Trungpa postanowił propagować tybetańską kulturę w Anglii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Obecność mistrzów buddyjskich wywarła ogromny wpływ na konsumpcyjne społeczeństwo Zachodu, a zwłaszcza na mieszkańców Ameryki Północnej. Religia ta znalazła wielu wyznawców wśród zwykłych ludzi i hollywoodzkich gwiazd. Do zafascynowania buddyzmem przyznają się m.in. reżyser filmu "Kundun - życie Dalaj Lamy" Martin Scorsese, Bernardo Bertolucci (autor głośnego filmu "Mały Budda") czy Oliver Stone.

Co jest przyczyną tak wielkiej popularności buddyzmu na Zachodzie? Jedna z teorii mówi, że choć mamy dostęp do wszelkich możliwych dóbr materialnych, wciąż czegoś nam brakuje. Buddyzm kojarzy się z równowagą i umiarkowaniem, stawia na głębokie doświadczenie, wiedzę i wyzbycie się negatywnych emocji. Zakłada współczucie i zrozumienie drugiego człowieka. Wyprowadza ludzi z zaułka, w który zapędził ich egzystencjalizm i nihilizm. Mistrzowie uczą, jak znaleźć schronienie... we własnym umyśle, bo właśnie z dobrej relacji z własnym umysłem i sercem wynika trwałe szczęście. A jeśli nauczymy się być dobrymi dla siebie, będziemy też umieli czynić dobro dla innych.

Buddyzm wywarł ogromny wpływ na Zachód. Czy odwrotnie również? Czy korzystając ze schronienia na Zachodzie, buddyzm nie uległ komercjalizacji i spłyceniu? Twórcy dokumentu poszukają odpowiedzi na to pytanie, rozmawiając m.in. z Dalaj Lamą, Martinem Scorsese i Olivierem Stonem.

Film był prezentowany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 roku.
Buddyzm na Zachodzie
reżyseria:
USA, 2003
Co jest przyczyną tak wielkiej popularności buddyzmu na Zachodzie?
dokument
Buddyzm na Zachodzie
4,8 5 1 51