PREMIERA

2005.02.28

CANAL+ PREMIUM

BUMER

Bumier

Rosja, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesna Moskwa. Złodzieje kradną Dimie (Andriej Mierzlikin) świeżo nabyty, nowy samochód. Nie zastanawiając się długo chłopak atakuje gangsterów w restauracji zabijając kilku z nich.

Wkrótce okazuje się, że jeden z zastrzelonych zbirów był zakonspirowanym policjantem. Wszyscy stróże prawa szukają teraz jego zabójcy, więc Dima musi uciekać. Wraz z przyjaciółmi, Kostią (Władimir Wdowiczenkow), Lioszą (Maksim Konowałow) i Pietią (Siergiej Gorobczenko), kradną piękne, czarne BMW (tytułowy "bumer") i wyruszają w drogę. Oby jak najdalej od Moskwy. W trakcie długiej podróży trafiają na lokalnych gangsterów, skorumpowanych policjantów, groźnych kierowców ciężarówek i babcię, która leczy psy. Ale cały czas pamiętają o tym, że nie ma dla nich powrotu.

Historia czterech chłopaków, złapanych w sytuację, z której nie mają szans się wyplątać, stała się jednym z największych przebojów kinowych w postsowieckiej Rosji. Film wyróżniono nagrodą Nika za muzykę Sergieja Sznurowa (znanego muzyka rockowego z Leningradu) i nominowano do tej samej nagrody za reżyserię. Młody reżyser i scenarzysta filmu PIOTR BUGUSŁAW jest debiutantem. Przez rosyjską krytykę został natychmiast uznany za objawienie. Jego film porównywany jest do wczesnych filmów Martina Scorsese i Quentina Tarantino, a czarny humor "Bumera" przypomina filmy braci Coen. Tylko jedna nagroda Nika dla filmu Busłowa była przyczyną środowiskowego konfliktu i oskarżeń o stronniczość skierowanych w kierunku starszej części rosyjskiej Akademii Filmowej.

WASZE OPINIE

HaDa

Dobry film naprawde warto obejrzec , niewiedzialem nic o kinie rosyjskim:) ale naprawde poziom chyba lepszy od naszego.
Mam jeszcze prosbe czy moze ktos , podac inne tytuly filmow rosyjskich o podobnej tematyce :)

angelus

tyle ze mozna go bylo zobaczyc w niedziele w nocy, bez napisu premiera.

Gorgiusz

No bo wszyscy go ogladali w rosyjskich kinach :-)
BUMER
reżyseria:
Rosja, 2003
Współczesna Moskwa. Złodzieje kradną Dimie (Andriej Mierzlikin) świeżo nabyty, nowy samochód. Nie zastanawiając się długo chłopak atakuje gangsterów w restauracji zabijając kilku z nich.
film sensacyjny
BUMER
4,6 5 1 33