PREMIERA

2011.10.31

CANAL+ PREMIUM

Burza z krańców Ziemi

Solstorm (Sunstorm)

Szwecja/Finlandia, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminał

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podczas ważnego przyjęcia w Sztokholmie prawniczka Rebecka Martinsson (Izabella Scorupco) otrzymuje niepokojący telefon.

Dzwoni jej dawna przyjaciółka (Maria Sundbom) z rodzinnej miejscowości, położonej na dalekiej północy Szwecji. Roztrzęsiona kobieta informuje o śmierci brata (André Sjöberg), o którego bestialskie zabicie jest podejrzana. Błaga Rebeckę o pomoc. Adwokatka niechętnie wraca w rodzinne strony, by wesprzeć załamaną kobietę, a na miejscu wszystkie poszlaki wskazują na jej winę. Bolesne wspomnienia sprzed lat oraz atmosfera w miasteczku zdominowanym przez fanatycznie religijną grupę mieszkańców nakazują jej podjąć śledztwo i dociec prawdy.

"Burza z krańców ziemi" wpisuje się w modny i zbierający pozytywne recenzje nurt skandynawskich kryminałów i thrillerów. Film LEIFA LINDBLOMA ("Wallander: Mężczyzna, który się uśmiechał") powstał na kanwie powieści o tym samym tytule pióra Åsy Larsson. Książka dała początek całej serii mrożących krew w żyłach przygód prawniczki Rebecki Martinsson. Autorka umiejscowiła akcję "Burzy z krańców ziemi" w rodzinnej Kirunie, najbardziej wysuniętym na północ mieście Szwecji, gdzie średnia temperatura zimą wynosi minus 16°C, a w lipcu +13°C. Prowincjonalna, mroczna atmosfera w szczególny sposób ukazana w filmie, przydaje historii grozy i tajemniczości. Kamera trafnie uchwyciła klaustrofobiczny klimat odciętego od świata, niegdyś górniczego miasteczka w Laponii, gdzie surowa przyroda mocno oddziałuje na mieszkańców. W rolę Rebecki wcieliła się pochodząca z Białegostoku aktorka, piosenkarka i modelka Izabella Scorupco, która była pierwszą i jedyną dotychczas polską dziewczyną Jamesa Bonda, którego zagrał w "GoldenEye" Pierce Brosnan. Wkrótce potem otrzymała propozycje zagrania głównych ról kobiecych od twórców "Tajemnic Los Angeles" i "Maski Zorro", lecz odrzuciła je, ustępując miejsca Kim Basinger i Catherinie Zeta-Jones. Choć Scorupco mówi o swojej bohaterce, że jest aspołeczna, depresyjna i odrętwiała, uważa postać za bardzo złożoną i ciekawą. "Nie odmówiłabym - przyznaje aktorka - gdyby zaoferowano mi role w ekranizacjach kolejnych powieści Åsy Larsson". W "Burzy z krańców ziemi" partneruje jej m.in. Krister Henriksson, odtwórca tytułowej roli detektywa ze szwedzkiej wersji serialu "Wallander". Jednego z przywódców religijnych z Kiruny zagrał Mikael Persbrandt, znany z występu w nagrodzonym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego obrazie Susanne Bier "W lepszym świecie". W jednym z wywiadów aktor porównywał rolę w filmie Leifa Lindbloma z postacią Gregersa Werle'a w "Dzikiej kaczce" Ibsena, w którego wcielał się w teatrze. "Obaj bohaterowie chcą czynić dobrze - tłumaczy - lecz w efekcie dzieje się zupełnie na odwrót".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Burza z krańców Ziemi
reżyseria:
Szwecja/Finlandia, 2007
Podczas ważnego przyjęcia w Sztokholmie prawniczka Rebecka Martinsson (Izabella Scorupco) otrzymuje niepokojący telefon.
kryminał
Burza z krańców Ziemi
4,0 5 1 1