PREMIERA

2005.09.16

CANAL+ PREMIUM

BYĆ I MIEĆ

Etre et avoir

Francja, 2002

reżyseria:

obsada:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zrealizowany przez mistrza francuskiego dokumentu, Nicolasa Philiberta, obraz zwykłej wiejskiej szkoły prowadzonej przez niezwykłego nauczyciela. Kameralny "Być i mieć" okazał się kinowym hitem we Francji, arcydziełem humanizmu i błyskotliwą odpowiedzią na wszystkie dyskusje o edukacji.

W niewielkiej sali wypełnionej krzesłami i szkolnymi ławkami leniwie przechadzają się żółwie. Niebawem salka zapełnia się uczniami: są w różnym wieku, jedni są zdolni, inni mają poważne problemy z najprostszymi zadaniami. Jedni mają rysy europejskie, inni - orientalne. Uczy ich Georges Lopez - starszy, smukły nauczyciel o twarzy filozofa. Rzadko okazuje emocje, jest oazą cierpliwości, a swoich podopiecznych uczy składania liter, sumienności, ale też smażenia naleśników. Przygotowuje ich do pierwszych ważnych egzaminów i organizuje szaloną zabawę na śniegu. Wydaje się kierować raczej życiową intuicją, niż podstawą programową, a atmosfera, jaka panuje w jego małej wiejskiej szkole położonej we francuskiej Owernii, wydaje się niemożliwą utopią. A jednak - nauczyciel i jego uczniowie, mała sala i żółwie są prawdziwi. To bohaterowie najgłośniejszego dokumentu ostatnich lat - nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową i Cezarem "Być i mieć" Nicolasa Philiberta, który w samej Francji ściągnął do kin 2 miliony widzów.

Wraz z reżyserem widz zaczyna przyglądać się klasie pana Lopeza, kiedy za oknem szaleje zima. Poznajemy uroczego Jojo - jednego z najmłodszych i najbardziej rezolutnych uczniów. Jesteśmy świadkiem bójki między dwoma chłopcami, razem z nauczycielem słuchamy, jak zapłakany Julien opowiada o chorym na raka ojcu. "Choroba, nieszczęście są częścią życia. Musisz się starać, a może będzie trochę lepiej" - mówi mu Lopez. Nie pociesza, nie ukrywa tego, czym jest życie. Jemu i innym uczniom przekazuje swój spokój, ale i przekonanie, że częścią życia jest też błądzenie w nim. Niezwykła jest też scena, kiedy 60-letni nauczyciel rozmawia ze swoimi małymi uczniami o zbliżającej się emeryturze: w szkole spędził 35-lat, robiąc to, co kocha najbardziej. Jego rodzice - oboje wywodzący się z klasy robotniczej - byli z niego zawsze dumni. Teraz wreszcie nastał czas odpoczynku - co z nim zrobi?

"Najpierw chciałem zrobić film o trudzie życia na wsi. Dopiero kiedy się tam znalazłem, narzucił mi się temat szkolny. Chciałem zrobić film o nauce czytania, o składaniu pierwszych słów z sylab i zdań ze słów. I wtedy znalazłem tę szkołę, tego nauczyciela - pana Lopeza" - mówił reżyser, NICOLAS PHILIBERT, w rozmowie z Tadeuszem Sobolewskim. Urodzony w 1951 roku Philibert jest dziś jednym z najwybitniejszych francuskich filmowców. Zasłynął takimi filmami, jak "Miasto Luwr", w którym pokazał podziemia muzeum i pracujące tam setki ludzi, "Kraina głuchych", w którym głuchota zyskuje rangę kategorii wyznaczających inną kulturę czy "Najmniejsza z rzeczy" - opowieścią o pacjentach słynnej kliniki psychiatrycznej La Borde wystawiających "Operetkę" Witolda Gombrowicza.
BYĆ I MIEĆ
reżyseria:
Francja, 2002
Zrealizowany przez mistrza francuskiego dokumentu, Nicolasa Philiberta, obraz zwykłej wiejskiej szkoły prowadzonej przez niezwykłego nauczyciela. Kameralny "Być i mieć" okazał się kinowym hitem we Francji, arcydziełem humanizmu i błyskotliwą odpowiedzią na wszystkie dyskusje o edukacji.
film dokumentalny
BYĆ I MIEĆ
4,6 5 1 23