PREMIERA

2003.10.19

CANAL+ PREMIUM

BYLIŚMY ŻOŁNIERZAMI

We Were Soldiers

Niemcy/USA, 2002

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 138 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Autentyczna historia grupy żołnierzy, którzy stoczyli jedną z najkrwawszych bitew w historii Stanów Zjednoczonych.

Wietnam, dolina Ia Drang, nazwana wkrótce Doliną Śmierci. 14 listopada 1965 roku podpułkownik Hal Moore i jego 400 żołnierzy z elitarnej amerykańskiej dywizji bojowej zostało otoczonych przez 2000 żołnierzy Północnego Wietnamu. Film opowiada o walczących po obu stronach - jest hołdem dla ich godności, niezwykłej odwagi, lojalności i przyjaźni.

Głównych bohaterów poznajemy jeszcze w trakcie ćwiczeń w Fort Benning w Georgii. Weteran wojny w Korei Moore (Mel Gibson) przybywa do obozu z żoną (Madeleine Stowe) i dziećmi. Szkoleniem rekrutów zajmuje się oddany dowódcy "stary wyjadacz" sierżant Plumley (Sam Elliott). Jeden z żołnierzy, Bruce Crandall (Greg Kinnear), demonstruje podczas ćwiczeń niezwykłą brawurę. Ale to tylko wstęp - wkrótce wszyscy odlatują do Wietnamu i rozpoczyna się bitwa. Na polu walki film osiąga wstrząsającą intensywność i niezwykłe wrażenie autentyczności. Giną kolejni żołnierze, amerykańskie oddziały są coraz mniej liczne, ale kontynuują walkę, bo do tego zostały wyszkolone i wiedzą, że tylko walcząc mogą przetrwać. Obraz rzezi kontrapunktują sceny codziennego życia w Ameryce, w których żony czekają na wieści o swoich mężach. Trwająca trzy dni i trzy noce bitwa, pochłonęła setki ofiar i była pierwszą konfrontacją Amerykanów z regularną armią wietnamską.

Inspiracją filmu stała się bestsellerowa książka "We Were Soldiers Once... and Young" autorstwa pułkownika Moore'a i korespondenta wojennego Josepha Gallowaya, której autorzy postawili przed sobą ambitne zadanie przedstawienia całej prawdy o walczących w Wietnamie żołnierzach. Reżyser filmu RANDALL WALLACE (znany przede wszystkim jako scenarzysta "Braveheart - Waleczne Serce") kupił od autorów prawa do ekranizacji książki i założył własną firmę produkcyjną, aby uniknąć nacisków, które mogłyby wypaczyć patriotyczną wymowę dzieła.

WASZE OPINIE

PABLO

I TAK MOJĄ RECENZJE ZDEJMĄ BO JEST NIEPOCHLEBNA . ONI TAK ZAWSZE ROBIĄ. TE RECENZJE NIE DAJĄ MOŻLIWOŚCI PEŁNEJ WYPOWIEDZI.

PABLO

PROPAGANDOWE BADZIEWIE O AMERYKANKACH FRAJERACH. PRAWDA O WOJNIE GUZIK PRAWDA. NAJNOWOCZEŚNIEJSZA ARMIA ŚWIATA MORDUJĄCA ZACOFANYCH WIETNAMCZYKÓW, KTÓRZY I TAK ZWYCIĘŻYLI.

Antek

Jednym zdaniem bardzo dobry film. Naprawde polecam go a sciezke dzwiekowa (choć wysłuchałem jeden kawałek) myślę, że gdy wysłucham reszty t o myśle, że też bede gorąco polecał...
BYLIŚMY ŻOŁNIERZAMI
reżyseria:
Niemcy/USA, 2002
Autentyczna historia grupy żołnierzy, którzy stoczyli jedną z najkrwawszych bitew w historii Stanów Zjednoczonych.
dramat wojenny
BYLIŚMY ŻOŁNIERZAMI
4,5 5 1 50