PREMIERA

2008.01.08

CANAL+ PREMIUM

C.R.A.Z.Y.

Kanada, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zabawny, szalony, nakręcony z rozmachem i z muzyką rockową w tle hołd dla popkultury lat 70.

W Quebecku, prowincji we wschodniej Kanadzie, żyje francuskojęzyczna robotnicza rodzina Beaulieu. Ojciec, Gervais (Michel Côté), ciężko pracuje, szczerze kocha swoich pięciu synów, jest przywiązany do bogobojnej żony Laurienne (Danielle Proulx) i ma słabość do francuskich wokalistów. Jego synowie wolą jednak nowoczesne brzmienie Davida Bowie'ego i motocyklowe przejażdżki. Zwłaszcza urodzony w Boże Narodzenie 1960 roku Zac (Marc-André Grondin), który wyraźnie różni się od pozostałych braci. Matka wiąże to z dniem urodzin i przypisuje synowi niezwykłą moc. Inność Zaca nie ma jednak nic wspólnego z Bożym Narodzeniem. Chłopak odkrywa, że nie pociągają go kobiety i zdecydowanie woli męskie towarzystwo. Jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że ojciec nigdy nie zdoła zaakceptować jego homoseksualizmu. Postanawia więc wyprzeć się swojej tożsamości i być taki, jak pozostali bracia. Przez kolejne lata odbywa prywatną rock'n'rollową odyseję, która prowadzi go na "kraniec świata", ale w końcu pomaga pogodzić z samym sobą. Wtedy czeka go największa niespodzianka.

Krytykom niemal jednogłośnie spodobał się tętniący znakomitą muzyką soundtrack. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się nagrania Davida Bowie'go, Pink Floyd, Patsy Cline, Charlesa Aznavoura czy The Rolling Stones. JEAN-MARC VALLÉE za "C.R.A.Z.Y." otrzymał m.in. nagrodę na festiwalu w Toronto i Gijón, 3 Genie Awards i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. "Lubię, gdy film gubi rytm, po czym go odnajduje i przyspiesza. Lubię być zaskakiwany, wzruszany, oburzany. Lubię wychodzić z kina z satysfakcjonującym uczuciem głodu życia, ochotą na coś więcej. Chciałbym wierzyć, że C.R.A.Z.Y. jest jednym z takich filmów. Zrealizowałem go z myślą o tym i z samolubstwa. Wymyśliłem historię, która miała być szalona, magiczna i piękna. Chciałem sam siebie uszczęśliwić" - mówił o swoim obrazie Vallée.

Pomysł na scenariusz "C.R.A.Z.Y.", nad którym reżyser pracował blisko 10 lat, zrodził się podczas wakacji w Quebecku, kiedy to Vallée i jego żona spędzali wieczory wysłuchując historii o dorastaniu znajomego i jego czterech braci. Znajomym był François Boulay, z którym później Vallée napisał scenariusz "C.R.A.Z.Y.". W rolę najmłodszego z braci wcielił się syn reżysera, Émile Vallée. Nastoletniego Zaca zagrał Marc-André Grondin, nagrodzony Jutra Award i nagrodą krytyków z Vancouver. Partnerował mu Michel Coté, który namówił Vallée, aby akcję filmu przenieść ze Stanów Zjednoczonych do Kanady. Côté, nagrodzony za swoją kreację Jutra Award, Genie Award i nagrodą krytyków z Vancouver, miał ku temu dobry powód: sam urodził się w Quebecku, który według niego jest najbardziej magiczną prowincją Kanady.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Film o odkrywaniu własnej tożsamości. Tego kim się jest wewnętrznie. Głowny bohater odkrywająć własną homoseksualność, początkowo odrzuca ją, gdyż nie chce być gorszy od braci. Poza tym nie chce zawieść matki, która uważa go za osobę wyjątkową, gdyż przyszedł na świat w Boże Narodzenie. Film jest ciekawym spektrum akceptowalnośći własnego "ja". Nie wszyscy będą się dobrze bawić, ale ci, którzy cenią w kinie nie tylko rozwałki, lecz też intersujące historie będą usatysfakcjonowani.

Piachu

Wymyślona historia, ale bardzo prawdziwa - nie chodzi mi o fabułę, ale o ukazanie relacji rodzinnych. Na początku myślałem, że film skupi się na dojrzewaniu głównego bohatera, odkrywaniu jego homoseksualnych skłonności, a skończy się na oswojeniu ze swoją tożsamością i jej pełnej akceptacji. Pozytywnie się zaskoczyłem - trudno przewidzieć kolejny ciąg zdarzeń. Wątek homoseksualny jest jednym z wielu, choć najbardziej wyeksponowany. Muzyka dodaje klimatu i sprawia, że mający miejscami przestoje film, przez cały czas ogląda się z zapartym tchem. Polecam!

Renu

Świetna historia o inności i konfliktach jakie ta inność wywołuje. Mamy tu do czynienia z konfliktem wewnętrznym bohatera wyrażonym przez brak akceptacji własnej seksualności, mamy tu konflikt w relacjach z najblizszymi, a także wyłaniajacy się z tego konflikt szerszy , społeczny. Wszystko to pokazane w kameralnej oprawie i przyprawione świetną muzyką...no polecam bardzo...
C.R.A.Z.Y.
reżyseria:
Kanada, 2005
Zabawny, szalony, nakręcony z rozmachem i z muzyką rockową w tle hołd dla popkultury lat 70.
dramat
C.R.A.Z.Y.
4,8 5 1 188