PREMIERA

2011.01.13

CANAL+ PREMIUM

Caprica

Kanada/USA, 2009

, , , ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial science fiction

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowana do Emmy za efekty specjalne "Caprica" rozgrywa się, gdy ludzkość znajduje się u szczytu dobrobytu i technologicznego rozwoju, 58 lat przed wydarzeniami opisanymi w serialu "Battlestar Galactica".

"Battlestar Galactica" to wymyślona w 1978 roku seria telewizyjna, która już 6 lat przed powstaniem "Terminatora" opowiadała o ludzkości uwikłanej w wojnę z inteligentnymi maszynami. Choć serial nie odniósł spektakularnego sukcesu, miał sporą rzeszę wiernych fanów, dlatego zapadła decyzja, by zrealizować jego kolejną odsłonę. "Galactica 1980" spotkała się jednak z chłodnym przyjęciem. W ten sposób opowieść o walce ludzi z maszynami trafiła na półkę na ponad dwie dekady, do 2004 roku, kiedy na zamówienie Sci-Fi Channel scenarzysta RONALD D. MOORE oraz producent DAVID EICK powrócili do zapomnianego cyklu i stworzyli jeden z najpopularniejszych seriali fantastycznych ostatniej dekady. Fabuła była podobna do tej z 1978 roku. Rasa ludzka zamieszkująca Dwanaście Kolonii toczy wyniszczającą wojnę z Cylonami, zbuntowanymi maszynami, które sama wcześniej stworzyła. Po wyniszczającej walce dochodzi do zawarcia rozejmu i Cyloni wycofują się. Jednak tylko na chwilę. W wyniku podstępu maszyny uzyskują bowiem dostęp do systemów obronnych Dwunastu Kolonii i przypuszczają atak, w wyniku którego rasa ludzka zostaje niemal unicestwiona. Z zagłady ocalało kilka statków cywilnych oraz przestarzały okręt bojowy Battlestar Galactica. Ich załogi wyruszają na poszukiwanie nowego domu, zaginionej, trzynastej kolonii - Ziemi.

Moore i Eick nie zamierzali pożegnać uniwersum serialu po zakończeniu ostatniego epizodu. Nie chcieli też poprzestać na odcinaniu kuponów od jego sukcesu. Już w czasie produkcji drugiego sezonu myśleli nad realizacją prequela, który opowiadałby o życiu Dwunastu Kolonii przed powstaniem wspólnego rządu i przed pojawieniem się Cylonów, którzy swoim buntem doprowadzili ludzkość na skraj zagłady. Nowa produkcja miała mieć własny, wyraźnie rozpoznawalny styl, a przy tym być ciekawa dla widzów, którzy nie znają "Battlestar Galactica". W sukurs filmowcom przyszedł scenarzysta Remi Aubuchon ("24 godziny, "Z Ziemi na Księżyc"), który zaproponował wytwórni Universal Pictures pomysł na serial, podejmujący temat sztucznej inteligencji.

"Caprica" nawiązuje fabułą do najnowszego "Battlestar Galactica", tyle że zamiast opowiadać o dalszych losach ludzkości, twórcy cofnęli się w czasie o ponad 50 lat do okresu przed wojną z maszynami. Życie w Dwunastu Koloniach toczy się wówczas leniwie, a ludzie opływają w dobrobyt. Gwarantem rozwoju jest trwały pokój, panujący pomimo etnicznych i religijnych różnic między koloniami. Tymczasem naukowcy dokonują przełomu w badaniu sztucznej inteligencji, która wkrótce umożliwia powstanie inteligentnych maszyn - Cylonów. W centrum opowieści znajdują się dwa potężne rody z planety Caprica. Rodzina Greystone'owie i Adama toczą spór o wykorzystanie zdobyczy techniki do wskrzeszenia bliskich, zabitych w ataku terrorystycznym. Umiejscowienie akcji serialu w czasie sprzed wojny z Cylonami zmieniło ton opowieści, sprawiając, że stała się ona ciekawa dla szerszej, w tym kobiecej publiczności, niekoniecznie zainteresowanej futurystyczną batalistyką. Twórcy przedstawiają "Capricę" jako pierwszą sagę rodzinną osadzoną w realiach science fiction. Scenarzyści zadbali, by fabuła obfitowała w intrygi rodzinne, polityczne i personalne, a swoją konstrukcją przypominała antyczne dramaty.

W doktora Daniela Graystone'a, który nie może pogodzić się ze śmiercią córki i pracuje nad umieszczeniem jej awatara w robocie, wcielił się nominowany do Złotego Globu za drugoplanową rolę w "Masce" Eric Stoltz. Aktor początkowo nie chciał przyjąć roli. Dopiero po tym, jak sprzątaczka hotelowa ukradła mu z szafy scenariusz, zrozumiał, jak wielką siłę oddziaływania ma "Battlestar Galactica". Kobieta okazała się bowiem wielką fanką serialu, a skrypt ukradła nie po to, by go sprzedać, a jedynie poznać nowe pomysły twórców. Amandę Graystone zagrała znana z serialu "Deadwood" i "The Event - Zdarzenie", irlandzka aktorka Paula Malcomson. Po stronie rodziny Adama można zaś zobaczyć m.in. Esaia Moralesa ("La Bamba", "Rapa Nui", "Szlak śmierci"), popularnego za sprawą roli majora Edwarda Becka w serialu "Jerycho". Aktor wciela się w Josepha Adamę, ojca Williama, przyszłego komandora statku Battlestar.

Przy zachowaniu atutów kultowego poprzednika, serial spełnił pokładane w nim artystyczne nadzieje. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje w amerykańskiej prasie. Lewis Wallace z opiniotwórczego magazynu "Wired" pisał po obejrzeniu pilotażowego odcinka: "Caprica odziedziczyła po "Battlestar Galactica" solidne aktorstwo, wyjątkową ścieżkę dźwiękową Beara McCreary'ego i dobrze nakreślone postaci, zachęcające do śledzenia ich dalszych losów". Świetne oceny wystawili "Caprice" także fani science fiction, uznając ją za lepszą od samego "Battlestar Galactica".

Obsada: Eric Stoltz (Daniel Graystone), Esai Morales (Joseph Adama), Alessandra Torresani (Zoe Graystone), Polly Walker (Clarice Willow), Paula Malcomson (Amanda Graystone), Magda Apanowicz (Lacy Rand), Sasha Roiz (Sam Adama), Brian Markinson (Jordan Duram)

ODCINEK 1. - PILOT CZ. 1

Zamach terrorystyczny na Caprice
Na łudząco podobnej do Ziemi planecie Caprica dochodzi do zamachu terrorystycznego, którego sprawcami są wyznawcy tajemniczej religii. W wyniku zamachu ginie m.in. Zoe Graystone, kilkunastoletnia córka Daniela Graystone'a, potentata na rynku robotyki, który pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Oprócz Zoe ginie także żona i córka adwokata Josepha Adamy. Zamach łączy losy obu mężczyzn. Okazuje się, że zmarła Zoe była członkiem organizacji religijnej, stojącej za zamachem, a propagatorką tajemniczej religii jest dyrektorka szkoły, do której dziewczyna uczęszczała. Daniel Graystone dowiaduje się, że konkurencyjna firma wynalazła sztuczną inteligencję.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 13 stycznia 2011, 21:50

ODCINEK 2. - PILOT CZ. 2

Daniel spotyka z awatarem córki
Daniel odkrywa, że jego zmarła córka Zoe korzystała z urządzenia generującego wirtualną rzeczywistość i stworzyła w niej swoją odpowiedniczkę. Przed śmiercią powierzyła awatarowi swoją osobowość, wspomnienia oraz wiedzę i uczucia. Daniel zwraca się do przyjaciółki Zoe, aby pomogła mu się spotkać z awatarem córki. Postanawia za wszelką cenę przenieść ją do rzeczywistości. Potrzebna mu do tego technologia, którą posiada konkurencyjna firma. Zwraca się o pomoc do Josepha Adamy, którego kusi możliwością odtworzenia w ten sam sposób zabitych przez terrorystów córki i żony. W międzyczasie agent rządowy Duram prowadzi śledztwo w sprawie zamachu. Podejrzewa, że Zoe mogła być jedną z jego organizatorek.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 20 stycznia 2011, 21:50

ODCINEK 3. - ODRODZENIE

Matka Zoe obarcza ją winą za zamach
Daniel zaczyna pracę nad stworzeniem robota, który byłby nosicielem wirtualnej świadomości Zoe. Tymczasem pogrążona w smutku Amanda, matka Zoe, dowiaduje się od agenta Durama o prawdopodobnym udziale córki w zamachu i stara się odkryć, kim naprawdę była jej córka. Uwięziona w postaci robota Zoe zwraca się o pomoc do jedynej zaufanej osoby, przyjaciółki Lacy. W tym samym czasie dyrektorka szkoły Clarice Willow, członkini grupy religijnej odpowiedzialnej za zamach, poddaje Lacy ciągłej presji. Podczas memoriału poświęconego ofiarom tragedii, spotykają się Joseph i Daniel. Ich rozmowę przerywa publiczne oświadczenie Amandy, która obwinia córkę za udział w zamachu terrorystycznym.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 27 stycznia 2011, 21:50

ODCINEK 4. - NIEOKIEŁZNANY WODOSPAD

Zoe prosi przyjaciółkę o pomoc w ucieczce
Mieszkańcy zaczynają nieprzychylnie patrzeć na Graystone'ów po tym, jak Amanda przyznała, że jej córka brała udział w zamachu terrorystycznym. Amanda porzuca pracę w szpitalu, a ceny akcji firmy Daniela gwałtowanie spadają. Joseph Adama domaga się od Daniela, żeby umożliwił mu spotkanie awatara jego zmarłej córki Tamary. W międzyczasie Zoe próbuje przystosować się do swojej nowej postaci. Prosi Lacy o pomoc w ucieczce na sąsiednią planetę. Lacy i Zoe spotykają w wirtualnym świecie zdezorientowaną Tamarę. Tymczasem agenci Duram i Youngblood podwajają starania zmierzające do wykrycia sprawców tragedii.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 3 lutego 2011, 21:50

ODCINEK 5. - TANIEC NA GROBIE

Graystone'owie występują w talk show
Na Caprice dochodzi do kolejnego wybuchu. Prowadzący sprawę agent Duram podejrzewa, że za zamachem stoją wyznawcy monoteistycznej religii. Pod naciskiem specjalistów od wizerunku Daniel decyduje się wystąpić w popularnym programie telewizyjnym. W trakcie nagrania do studia wpada Amanda, która ratuje Daniela przed medialną klęską. W międzyczasie Sam, na zlecenie swojego brata Josepha, przygotowuje się do zabicia Amandy. Podszywając się pod kierowcę jej samochodu odwozi ją do domu. Po obejrzeniu programu Joseph stara się odwołać zlecenie. Sam jednak nie odczytuje wiadomości.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 10 lutego 2011, 21:50

ODCINEK 6. - JEST INNE NIEBO

Oficjalna prezentacja pierwszego Cylona
Daniel, ratując swoją karierę, przedstawia zarządowi firmy pierwszego Cylona, robota obdarzonego sztuczną inteligencją, posiadającego świadomość Zoe. Syn Josepha, William, zaczyna schodzić na złą drogę, w związku z tym Joseph stara się poświęcić mu trochę więcej czasu. Tymczasem w wirtualnym świecie awatar Tamary, zabitej w zamachu terrorystycznym córki Josepha, stara się odkryć, co się z nią dzieje. W tym celu dogaduje się z wirtualną mafią, od której dowiaduje się, że prawdziwa Tamara nie żyje. Prosi jednego z gangsterów, aby skontaktował się z jej ojcem. W realnym świecie chłopak odnajduje Josepha akurat w takcie uroczystości żałobnych. Informuje go, że widział Tamarę, po czym ucieka.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 17 lutego 2011, 21:50

ODCINEK 7. - ZNAJ SWOJEGO WROGA

Vergis szantażuje Daniela
Thomas Vergis oskarża Daniela o kradzież należącej do Vergis Corporation technologii sztucznej inteligencji oraz zabicie przy tym dwóch jego pracowników. W zamian za milczenie chce, aby Daniel odsprzedał mu swoją drużynę sportową. Daniel podejrzewa, że to Joseph wydał go Vergisowi, który, jak się okazuje, stara się o obywatelstwo Capriki. Lacy zwraca się z prośbą do Barnabasa o pomoc w przetransportowaniu Cylona ze świadomością Zoe na Gemenon. Tymczasem siostra Willow próbuje wykraść z domu Graystone'ów technologię, pozwalającą przenieść świadomość do wirtualnego świata. W tym celu spotyka się z Amandą.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 24 lutego 2011, 21:50

ODCINEK 8. - PAMIĘĆ NIEDOSKONAŁA

Willow zdobywa zaufanie Amandy
Zoe Graystone, będąca w ciele robota U-87, wdaje się w romans z pracownikiem jej ojca Philomelem, z którym spotyka się w wirtualnym świecie. Tymczasem jej matkę, Amandę, dręczą koszmary. Kobieta znajduje wsparcie w Clarice Willow, dyrektorce Akademii Ateny, która próbuje zdobyć jej zaufanie, by przez nią dotrzeć do oprogramowania, umożliwiającego przeniesienie ludzkiej świadomości do wirtualnej rzeczywistości. Tymczasem Joseph Adama trafia do wirtualnej gry gangsterskiej o nazwie New Cap City. Korzysta przy tym z pomocy Heraclesa, który pojawił się w realnym świecie, by poinformować Josepha, że widział w jego córkę Tamarę w świecie Holobandu.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 3 marca 2011, 21:50

ODCINEK 9. - MASZYNA Z DUSZĄ

Daniel odnajduje córkę.
Dzięki informacjom Philomela, Daniel Graystone odnajduje w zaprojektowanym przez sibie robocie U-87 awatara córki Zoe. Zoe nie chce jednak ujawnić swojej obecności, Graystone poddaje więc U-87 serii testów, które mają zmusić go do ludzkich reakcji, jeśli jest do nich zdolny. Jednym z zadań jest zastrzelenie psa, należącego kiedyś do Zoe. Robot odmawia. Amanda Graystone dowiaduje się od Tomasa Vergisa, biznesowego rywala męża, o kradzieży, której dopuścił się Daniel. Tymczasem Joseph Adama w świecie wirtualnej gangsterskiej gry podąża śladami córki Tamary.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 10 marca 2011, 21:50

ODCINEK 10. - KONIEC WIERSZA

Ucieczka Zoe
Daniel ma kłopoty finansowe. Wojsko domaga się od niego szybkiej realizacji zlecenia, którego się podjął, ale prowadzi jednocześnie potajemne rozmowy z jego rywalem Tomasem Vergisem. Barnabas godzi się przetransportować Zoe na Gemenon pod warunkiem, że przyjaciółka Zoe, Lacy, pomoże mu w dokonaniu zamachu na Clarice Willow. Lacy podmienia Clarice kluczyki do samochodu na zapalnik bombowy. Tymczasem Amanda po szczerej rozmowie z Danielem postanawia skoczyć z mostu. W tym samym czasie mostem przejeżdża Clarice, która, widząc Amandę, wychodzi z samochodu i idzie w jej kierunku. Nagle dochodzi do wybuchu. Daniel podejmuje decyzję, żeby świadomość U-87 uczynić neutralną i tym samym wykorzenić z niej całkowicie Zoe. Na wieść o tym Zoe postanawia uciec z laboratorium, zabijając przy tym przypadkowo Philomela.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 17 marca 2011, 21:50

ODCINEK 11. - NIEZWYCIĘŻONY

Nieśmiertelna Zoe
Daniel, mimo utraty chipa z U-87 oraz problemów finansowych, postanawia prowadzić dalsze badania nad sztuczną inteligencją i życiem wiecznym. W tym celu udaje się z propozycją do Guatrau, szefa kryminalnej organizacji Ha'La'Tha. Oferuje udział w biznesie w zamian za pomoc w prowadzeniu badań, nawet metodami nie do końca legalnymi. Clarice Willow ma koncepcję na wykorzystanie sztucznej inteligencji i wiążącego się z nową technologią życia wiecznego. Swój pomysł przedstawia zgromadzeniu przełożonych z Matką na czele. Zgromadzenie uznaje pomysł za heretycki, ale Matka dostrzega w nim olbrzymi potencjał. Tymczasem awatar Zoe, po tym, jak "noszący" ją U-87 uległ wypadkowi podczas ucieczki, trafia do gangsterskiej gry New Cap City, w której jest jedną z niewielu postaci, których nie można zabić. Drugą taką osobą jest Tamara Adama, której Zoe poszukuje.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 24 marca 2011, 21:50

ODCINEK 12. - ZAPŁATA

Amanda poznaje prawdę o Clarice
Daniel szantażuje członków zarządu jego byłej firmy, żeby głosowali na jego korzyść. Groźby kończą się samobójstwem jednego z jego byłych kolegów. Przy Danielu pozostaje jego dawny współpracownik Cyrus, który dostarcza mu informacji na temat poczynań Vergisa. Lacy wiąże się z odnogą sekty dowodzoną przez Barnabasa. Clarice dowiaduje się, że Barnabas planuje ją zabić. Wyprzedzając jego ruch, zabija Barnabasa, a Lacy zabiera ze sobą. Tymczasem Amanda dowiaduje się od policji, że Clarice jest wyznawczynią groźnej wiary i jest odpowiedzialna za zamach, w którym zginęła Zoe. Amanda planuje zabić Clarice.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 31 marca 2011, 21:50

ODCINEK 13. - TO, CO CHOWAMY GŁĘBOKO

Vergis popełnia samobójstwo
Clarice przetrzymuje u siebie Lacy, chcąc wydobyć od niej informacje na temat awatara Zoe i technologii, która umożliwia wieczne życie w wirtualnym świecie. Ostatecznie Lacy przyznaje, że wszelkie informacje o technologii Zoe trzymała w swojej złotej broszce. W celu dotarcia do niej Clarice zbliża się ponownie do Amandy, która za namową agenta Durama szpieguje kapłankę. Daniel spotyka się z Vergisem. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że współpracujący z Danielem kryminaliści będą chcieli prędzej czy później go zabić. Podczas spotkania z Danielem popełnia samobójstwo, wbijając sobie nóż w serce. Tymczasem awatarowi Zoe udaje się odnaleźć Tamarę. Dziewczyny uświadamiają sobie, że działając razem w celu zmienienia ludzkości są nie do powstrzymania.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 7 kwietnia 2011, 21:50

ODCINEK 14. - FAŁSZ

Wojna na Tauronie
Na Tauronie, rodzinnej planecie Josepha i Sama Adamów, po raz kolejny dochodzi do wojny domowej. Sam, chcąc wesprzeć bliższą mu stronę konfliktu, dostarcza na Turon broń. Tym samym naraża się jednemu z handlarzy, który próbuje go zabić. Sam musi rozprawić się z gangsterem. Wykorzystuje do tego robota, produkowanego przez firmę Graystone'a. Daniel dowiaduje się o dodatkowych zleceniach jego firmy, za które odpowiedzialna jest Ha'La'Tha, mafia, z którą wszedł w układ. Daniel traci powoli panowanie nad firmą. Jednocześnie, nadal prowadzi prace nad programem sztucznego życia. Tymczasem Clarice zabiera do swojej rodziny Amandę. Kobieta za namową agenta Durama ma dowiedzieć się jak najwięcej o Clarice, jej rodzinie oraz przynależności do organizacji terrorystycznej powiązanej z monoteistyczną sektą.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 14 kwietnia 2011, 21:50

ODCINEK 15. - WET ZA WET

Zdrajca w otoczeniu Clarice
Lacy zostaje wysłana przez Clarice na Gemenon na obóz treningowy dla młodych terrorystów. W trakcie lotu statek zostaje zaatakowany przez politeistów, którzy zaczynają zabijać młodych wyznawców monoteizmu. Lacy postanawia walczyć o przeżycie. Agent Duram domyśla się, że jego przełożony pracuje dla terrorystów i ma kontakt z Clarice. W tym celu informuje go, że jego tajnym agentem w otoczeniu Clarice jest Marbeth, u której Clarice przebywa wraz z Amandą. Potwierdza swoje podejrzenia, kiedy Clarice zabija Marbeth. Daniel odkrywa, że jego wspólnik Guatrau sprzedaje roboty produkowane przez firmę Graystone'a monoteistycznej sekcie, przez którą zginęła jego córka. Domaga się od Guatrau wstrzymania handlu, argumentując to bliskim ukończeniem prac nad sztucznym życiem. Tymczasem w ręce Clarice trafia złota spinka Zoe, w której dziewczyna przechowywała napisany przez siebie program tworzący sztuczne życie.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:40

ODCINEK 16. - ŚMIECIOJADY

Adamowie handlują bronią
Ha'La'Tha postanawia zabić Daniela. Jednocześnie Sam i Joseph zostają awansowani w strukturach organizacji, choć obaj nie popierają działań ich szefa, Guatrau. Samowi nie podoba się brak zaangażowania ze strony grupy w pomoc walczącym o wolność na Tauronie. Joseph z kolei, mimo braku sympatii do Daniela, jest przeciwny jego zabiciu. Daniel, domyślając się swojej przyszłości, postanawia dogadać się z Samem, obiecując mu przesłanie na Turon Cylona dla popieranych przez niego ludzi. Próbuje także spotkać się w wirtualnym świecie z córką, która unika jednak z nim kontaktu. Agent Duram zostaje zwolniony ze służby przez szefa, pracującego dla monoteistycznej sekty. Tym samym pozbawiona pomocy Durama Amanda, która szpieguje Clarice znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 28 kwietnia 2011, 22:40

ODCINEK 17. - NIEBO SIĘ PODNIESIE

Cylony na Gemenonie
Amanda chce zrezygnować ze szpiegowania Clarice. O kontynuowanie zadania prosi ją zwolniony z pracy agent Duram. Amandzie udaje się wykraść urządzenie Clarice, którego kobieta używa do poruszania się po wirtualnym świecie. O zdradzie dowiadują się mężowie Clarice. Kiedy Amanda przekazuje Duramowi urządzenie, były agent zostaje postrzelony. Tymczasem na Gemenonie Lacy dowiaduje się, że egzekucje na słabych członkach wspólnoty wykonują Cylony. Lacy wydaje jednemu z nich rozkaz wstrzymania egzekucji. Mimo że roboty zaprogramowane są na słuchanie jedynie oficerów, Cylon odmawia strzału. Lacy podejrzewa, że jest w nim Zoe. Daniel wynajmuje Sama, aby ten pomógł mu w wirtualnym świecie dotrzeć do Zoe.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 5 maja 2011, 22:40

ODCINEK 18. - KRAINA SMOKÓW

Lacy walczy o władzę na Gemenonie
Na Gemenonie na Lacy zostaje wydany wyrok śmierci z powodu władzy, jaką posiada nad Cylonami. Egzekucję ma wykonać jej przyjaciel Odin, który odmawia realizacji zadania i wraz z grupą rekrutów zabija nadzorujących ich ludzi. Świadoma swojej władzy, Lacy postanawia walczyć z sektą, wykorzystując Cylony. Daniel i Amanda próbują w wirtualnym świecie dotrzeć do Zoe. Daniel wpada na pomysł, aby zaprosić Zoe do siebie. W tym samym momencie, kiedy dochodzi do pogodzenia rodziny w wirtualnym świecie, w świecie rzeczywistym, pragnąca zemsty Clarice wchodzi z grupą ludzi do domu Graystone'ów podłączonych do Holobandu. Tymczasem Guatrau dowiaduje się o tajnej akcji Adamów, przemycających Cylony na Tauron. Rozkazuje zabić braci. Najęci mordercy strzelają do syna Josepha - Williama.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 12 maja 2011, 22:40

ODCINEK 19. - APOTEOZA

Terroryści szykują zamach
Daniel i Amanda zostają oskarżeni przez Gara Singha, dyrektora agencji obrony i jednocześnie wyznawcę monoteizmu, o zlecenie swojej córce ataku terrorystycznego. Bliski współpracownik Daniela, Cyrus, wiedząc, że terroryści przygotowują zamach, pomaga Graystone'om w ucieczce. Daniel i Amanda namierzają urządzenie Clarice, służące do poruszania się w wirtualnym świecie. Dowiadują się dzięki niemu, że Clarice planuje wysadzić w powietrze miejski stadion. Chcą wykorzystać Cylony do powstrzymania zamachowców. Tymczasem atak na syna Josepha wywołuje konflikt wewnątrz Ha'La'Thy. Joseph dogaduje się z córką Guatrau, która zabija ojca i przywraca porządek w organizacji. Lacy zostaje Wielką Matką, liderką monoteistów.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 19 maja 2011, 22:40

WASZE OPINIE

freedelt

zgadzam się. Mogliby Mentalistę puścić. Ale Caprica też jest fajna. Bardzo fajny serial.

kobieta niepowazna

...rany..kolejna zaklej dziura

Blue-Grey

Jako fan serialu [i]Battlestar Galactica[/i], do oglądania [i]Caprici[/i] zasiadłem z nadzieją na rozrywkowe, ale i niegłupie, porządne kino Science-Fiction. No i przyznaję, że ten pilotażowy odcinek mi się spodobał. Ciekawie zawiązana akcja, dopracowana scenografia, atrakcyjne aktorstwo, zawsze mnie fascynujący problem sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii - wszystko to zapowiada serial przynajmniej dorównujący [i]Battlestar Galactice[/i].
A tak na marginesie... Zdumiało mnie pewne fabularne dziwactwo związane z religijnością na Caprice. Ni w ząb nie potrafię zrozumieć, czemu Capricanie praktykują politeizm rodem z ziemskiej starożytnej Grecji i czemu jedynobóstwo jest koniecznie połączone z wrednym terroryzmem... Oczywiście, daleki jestem od posądzania scenarzystów filmu o skryte lansowanie wyższości politeizmu nad monoteizmem. [:-)]
Tak czy owak - serial zapowiada się super.
Caprica
Kanada/USA, 2009
Nominowana do Emmy za efekty specjalne "Caprica" rozgrywa się, gdy ludzkość znajduje się u szczytu dobrobytu i technologicznego rozwoju, 58 lat przed wydarzeniami opisanymi w serialu "Battlestar Galactica".
serial science fiction
Caprica
3,6 5 1 31