• Złote Globy

PREMIERA

2008.01.30

CANAL+ PREMIUM

Cast away - Poza światem

Cast Away

USA, 2000

reżyseria:

obsada:

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 138 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Chuck Noland (Tom Hanks) jest menedżerem zatrudnionym w renomowanej amerykańskiej firmie kurierskiej Federal Express. Jego praca wymaga ciągłego przemieszczania się po całym świecie. Dziś Moskwa, jutro Japonia, a wieczorem Stany Zjednoczone.

Noland jest fanatykiem organizacji. Kiedyś ukradł nawet rower, aby pomimo awarii furgonetki zdążyć z przesyłką na czas. Jest w swoim zawodzie absolutnym numerem jeden. Biznes, czyli wyprzedzanie konkurencji i pozyskiwanie nowych klientów to jego prywatna religia. Nawet spotkania z narzeczoną są podporządkowane dzwonkom pagera, który wzywa go w trasę. Wydaje się, że nic nie jest w stanie go zatrzymać. Jego życie to praca bez opamiętania, bez refleksji, bez końca. Podczas jednej z podróży odrzutowiec Federal Express, którym leci Noland wpada do Pacyfiku. Tylko Nolandowi udaje się wyjść cało z katastrofy. Fale wyrzucają go na brzeg bezludnej wyspy. Odcięty od cywilizacji musi teraz walczyć o przetrwanie. Mozolnie uczy się nowych rzeczy: rozbijania orzechów kokosowych, jedzenia żywych krabów, rozpalania ognia, ale przede wszystkim życia w samotności.

Pomysł nakręcenia filmu o współczesnym Robinsonie narodził się, kiedy Tom Hanks i scenarzysta William Broyles pracowali razem na planie "Apollo 13". Projektem zainteresował się reżyser ROBERT ZEMECKIS, który na nowo odkrył Hanksa w niezapomnianym "Forreście Gumpie". Hanks, aby wczuć się w postać współczesnego Robinsona Cruzoe, zamieszkał na jakiś czas na bezludnej wyspie w towarzystwie dwóch ekspertów od technik przeżycia w warunkach ekstremalnych. Później, już w trakcie zdjęć, zażądał przerwy na zrzucenie 15 kilogramów i zapuszczenie włosów. Przerwa trwała rok, Hanks schudł 20 kilogramów i drobiazgowo przygotował się do psychologicznej przemiany swojego bohatera. Kiedy w kwietniu 2000 roku ekipa "Cast Away - Poza światem" wróciła na plan, wszyscy byli zaszokowani efektem przemiany. Przed kamerą stanął inny człowiek. Starania Hanksa docenili krytycy. Aktor otrzymał czwarty w karierze Złoty Glob i piątą nominację do Oscara.

Konrad Zarębski pisał o obrazie Zemeckisa: "Dziwny film, jakby nie z Hollywood. Wyciągnięty ponad miarę, z półgodzinnym epilogiem zawieszającym łatwy happy end i diametralnie zmieniającym wymowę dzieła". Inni podkreślali, że po czarnej komedii "Za śmiercią jej do twarzy", przewrotnym "Forreście Gumpie", gdzie upośledzony człowiek staje się bohaterem narodowym, "Kontakcie", komercyjnej produkcji science fiction z Jodie Foster czy horrorze "Co kryje prawda", Zemeckisowi kolejny raz udało się zaskoczyć widzów. "Badania opinii publicznej potwierdzają, że ludzie chcą znać każdy szczegół filmu, zanim jeszcze pójdą do kina. Ja - miłośnik kina, filmoznawca i reżyser - przeciwnie. Porównałbym to do McDonaldsa. Tajemnica światowego sukcesu tej firmy polega na tym, że nie ma tam żadnych niespodzianek. Doskonale wiesz, co i jak będzie smakowało. Każdy zna menu" - wyjaśniał swoja metodę Zemeckis, któremu wciąż udaje się zaskakiwać.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor w dramacie - Tom Hanks, film Cast away - Poza światem

WASZE OPINIE

Piachu

Lepszego product placement chyba nikt nie wymyślił. Filmowy "Wilson" to mega reklama tego sportowego giganta.

Oglądając ten film, starałem uczyć razem z bohaterem jego sztuki przetrwania (a nóż widelec kiedyś przytrafi mi się to samo :).

A już zupełnie poważnie: Zakończenie zaskakujące, smutne, ale tylko przez chwilę, bo nasz bohater potraktował nową dla niego sytuację jako kolejną przeszkodę, których pokonywanie nauczyło go życie na bezludnej wyspie. Bohater nie jest zbyt skomplikowaną osobą. Dla niego wszystko dzieje się pod dyktando czasu, ale jego prostolinijność i postrzeganie świata w biało czarnych barwach pozwoliło mu przetrwać samotność.

To film o tym jak człowiek dopiero przyparty do muru, będący w ekstremalnej sytuacji, jest zmuszony do rezygnacji z dotychczasowego życia, pozbawiony jego wszelkich wygód i niekoniecznie znajdujący się na bezludnej wyspie, dalego od cywilizacji.

Renu

Film zaskakuje w sekwencjach wyspowych. Momentami powalająca dosłowność w kameralnej oprawie. Żadnych fajerwerków i cudownej, spokojnej wegetacji na bezludnej wyspie tylko walka z naturą, też tą ludzką. Szkoda, że bohater dość prosty, dwuwymiarowy, taki stereotypowy obywatel z sercem do pracy i rodziny. Uparty, niestrudzony, ciepły, życiowy, ale bez jakiejś skłonności do głębszej refleksji nad życiem.
Zaskakuje film też pociągnieciem fabuły "po powrocie". Niestety, konsekwentnie reżyser pozostawia bohatera płaskim, dwuwymiarowym i nie serwuje nam chocby odrobiny refleksji poza prostymi, filmowymi wymownymi spojrzeniami na scyzoryk czy zapalniczkę (tą kuchenną). Zdecydowanie film wart polecenia ale nie dla tych którzy lubią wyeksponowaną głębię psychologiczną bohaterów...

loool

Widziałemjuz go kiedyś ale za kazdym razem gdy pojawia sie w TV obowiązkowo go oglądam :) napawde super filmik- zrobiony z pomysłem :P WILSON góra :) hihi
Cast away - Poza światem
reżyseria:
USA, 2000
Chuck Noland (Tom Hanks) jest menedżerem zatrudnionym w renomowanej amerykańskiej firmie kurierskiej Federal Express. Jego praca wymaga ciągłego przemieszczania się po całym świecie. Dziś Moskwa, jutro Japonia, a wieczorem Stany Zjednoczone.
film przygodowy
Cast away - Poza światem
4,4 5 1 68