PREMIERA

2011.07.02

CANAL+ PREMIUM

Cena prawdy

Nothing But the Truth

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/dramat

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rachel Armstrong (Kate Beckinsale) jest ambitną dziennikarką poczytnego waszyngtońskiego dziennika, specjalizującą się w tematyce politycznej. Za sprawą Eriki Van Doren (Vera Farmiga), agentki CIA, a zarazem matki jednego z dzieci ze szkoły jej syna, kobieta dowiaduje się o nadużyciach gabinetu prezydenta USA.

Okazuje się, iż władze gotowe są zmanipulować informacje wywiadowcze, aby uzasadnić przygotowywany atak lotniczy na Wenezuelę. Rachel poświęca tym rewelacjom artykuł, licząc po cichu, że przyczyni się on do upadku głowy państwa. Tymczasem rozpętuje się afera sięgającą najwyższych szczebli. Przyparta do muru dziennikarka otrzymuje wybór - musi ujawnić swoje źródło informacji albo trafi do więzienia. Wierna zasadom Rachel nie chce zadenuncjować Eriki. Pytanie tylko, jak długo jest w stanie wytrzymać w tym postanowieniu, zwłaszcza że jej opór za wszelką cenę chce złamać prokurator federalny Patton Dubois(Matt Dillon).

ROD LURIE jest reżyserem, scenarzystą i producentem cieszącym się renomą specjalisty od emocjonujących thrillerów z intrygą polityczną w tle. Wystarczy przypomnieć takie jego filmy, jak "Determinacja", "Ukryta prawda" czy "Ostatni bastion". Jak sam przyznaje, "Cenie prawdy" inspiracji dostarczył autentyczny przypadek dziennikarki Judith Miller, która w lipcu 2005 roku została aresztowana za odmowę złożenia zeznań przed sądem federalnym, prowadzącym postępowanie w sprawie "wycieku" informacji od agentki CIA. "Film nie dotyczy żadnej z tych kobiet, choć z pewnością ich historia - przedstawiana swego czasu w prasie - wpłynęła na proces tworzenia postaci i fabuły" - mówi Lurie.

Znany ze skrupulatności filmowiec po raz kolejny dołożył wszelkich starań, dbając o realizm historii. Miał nad nią zresztą pełną kontrolę, ponieważ wziął na siebie także napisanie scenariusza oraz obowiązki producenckie. "Staram się wnikać w głąb opowiadanej historii tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Zwłaszcza w przypadku filmów związanych w jakiś sposób z Białym Domem i dziennikarstwem" - mówi Lurie. "Na potrzeby "Ceny prawdy" byłem technicznym doradcą Kate Beckinsale i Angeli Bassett, które grają dziennikarki, sam pracowałem bowiem w tym zawodzie przez bardzo długi czas. Poza tym przy każdym z moich filmów pomaga mi wielu ekspertów z każdej dziedziny, która może okazać się przydatna".

"Lurie jest ekspertem w zaskakiwaniu widza i wydobywaniu tego, co najlepsze ze znakomitej obsady" - chwalił "Cenę prawdy" recenzent magazynu "Rolling Stone" Peter Travers. "(...) Po raz kolejny udało mu się nakręcić thriller innego rodzaju - thriller, który ma zarówno umysł, jak i serce". I rzeczywiście, poza elektryzującą intrygą i wartką akcją atutem "Ceny prawdy" jest obsada, w której znaleźli się: Kate Beckinsale ("Pearl Harbor", cykl "Underworld", "Motel"), Matt Dillon ("Miasto gniewu", "Chętni na kasę"), Vera Farmiga ("Infiltracja", "Chłopiec w pasiastej piżamie", nominacja do Oscara za rolę w "W chmurach"), Angela Bassett ("Tina", "Gdzieś w Luizjanie"), a także niezapomniany doktor "Sokole Oko" Pierce z serialu "M.A.S.H.", czyli Alan Alda.

WASZE OPINIE

Pio

Bardzo dobry film, pokazana jest prawda której jak zwykle inni chcą uniknąć. Agenci w filmie postąpili
inaczej z dziennikarką bo w innych sprawach jest "kula w łeb i do piachu" za napisanie prawdy o
czymś.

szymon_212

Dla mnie ten film również był ciekawy, ale zawód dziennikarza wcale nie bywa taki łatwy, tym bardziej że, jest się w posiadaniu takiego artykułu za który można iść do więzienia. Rachel właśnie zapłaciła taką cenę. Rodzinie było ciężko, nawet mąż tego nie wytrzymał, bo ją zdradził. Jednym słowem jej rodzina miała bardzo ciężko, żeby to przetrzymać i ona również. Ten film jest znakomity. Moja ocena dla tego filmu, to powyżej 10. Ale zakończenie tego filmu, moim zdaniem dało troszeczke do myślenia, bo tak naprawdę nie pokazali czy ona wróciła tam czy nie. Jednym słowem mówiąć dali do myślenia. Naprawdę fascynujący film.

Pio

Adminko, czy będę mógł liczyć jeszcze na powtórkę ???
Cena prawdy
reżyseria:
USA, 2008
Rachel Armstrong (Kate Beckinsale) jest ambitną dziennikarką poczytnego waszyngtońskiego dziennika, specjalizującą się w tematyce politycznej. Za sprawą Eriki Van Doren (Vera Farmiga), agentki CIA, a zarazem matki jednego z dzieci ze szkoły jej syna, kobieta dowiaduje się o nadużyciach gabinetu prezydenta USA.
thriller/dramat
Cena prawdy
4,4 5 1 22