PREMIERA

2011.12.24

CANAL+ PREMIUM

Charlie St. Cloud

USA/Kanada, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Charlie St. Cloud (Zac Efron) jest utalentowanym żeglarzem. Otrzymuje stypendium na renomowanym uniwersytecie, jednak jego plany i ambicje krzyżuje fatalny wypadek.

Jego młodszy brat Sam (Charlie Tahan) ginie w wypadku samochodowym. Charlie obarcza się winą za śmierć chłopca, w wyniku czego odcina się od świata. Za życia obiecał Samowi, że zawsze będą razem, teraz próbuje dotrzymać słowa. Jest przekonany, że może komunikować się z duchem zmarłego brata. Powrót do miasta dawnej koleżanki ze szkoły (Amanda Crew) sprawia, że w Charlie'em budzą się zapomniane uczucia. Rozdarty między obietnicą złożoną Samowi a fascynacją Tess, chłopak staje przed koniecznością podjęcia wielkich decyzji.

Zanim jeszcze książka "The Death and Life of Charlie St. Cloud" znanego pisarza Bena Sherwooda ukazała się na rynku, trzy wytwórnie filmowe stoczyły batalię o prawa do jej ekranizacji. Zwycięstwo odniosło Universal Studios, którego oferta wedle różnych źródeł mogła być warta nawet milion dolarów. Z autorem powieści w charakterze producenta wykonawczego przystąpiono do adaptacji sześć lat po premierze powieści, czyli w roku 2010. W międzyczasie książka, przetłumaczona na piętnaście języków, w tym polski, odniosła wielki sukces komercyjny.

Zadanie przeniesienia bestsellera na ekran powierzono reżyserowi BURROWI STEERSOWI ("Ucieczka od życia", serial "Trawka"). Do głównej roli poszukiwano aktora, który - jak mówił producent Marc Platt - "posiadałby charyzmę bohatera, ale nie był przy tym ponury i żałosny". Warunki te spełniał Zac Efron, gwiazda serialu "High School Musical", którego atutem był dodatkowo fakt wcześniejszej współpracy ze Steersem na planie przebojowej komedii "17 Again". "To inspirujące spotkać młodego aktora, który pragnie ciężko pracować i podejmować ryzyko" - chwalił Efrona Platt. Efron mówił zaś: "Do tej pory grałem bardziej energetycznych, pełnych życia bohaterów. I dużo tańczyłem! Charlie jest zupełnie inny. To odmiana o 180 stopni i może dlatego jest taka ekscytująca".

Rolę matki chłopców powierzono Kim Basinger, a w obiekt romantycznej fascynacji Charlie'ego wcieliła się uwodzicielska Amanda Crew ("Oszukać przeznaczenie 3", "Udręczeni"). "To delikatny, kruchy film, którego największą siłą jest występ Efrona" - pisał na łamach "San Francisco Chronicle" recenzent Mick LaSalle. Widownia także doceniła obraz Steersa, który na całym świecie zarobił blisko 50 milionów dolarów.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

lukaszk13

Bardzo dobry film, fabuła całkowicie mnie wciągnęła. Polecam! 7/10.
Charlie St. Cloud
reżyseria:
USA/Kanada, 2010
Charlie St. Cloud (Zac Efron) jest utalentowanym żeglarzem. Otrzymuje stypendium na renomowanym uniwersytecie, jednak jego plany i ambicje krzyżuje fatalny wypadek.
melodramat
Charlie St. Cloud
4,5 5 1 11