2011 Summit Entertainment, LLC. All rights reserved.

PREMIERA

2013.09.11

CANAL+ PREMIUM

Charlie

The Perks Of Being A Wallflower

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Emma Watson w filmie o trudach przyjaźni i dorastania.

Charlie (Logan Lerman) jest odludkiem, który ma problem z nawiązaniem znajomości w nowej szkole. Gdy traci nadzieję, że z kimś się zaprzyjaźni, poznaje podobnych do niego dziwaków: Sam (Emma Watson) i Patricka (Ezra Miller). Dzięki nim Charlie nawiązuje nowe znajomości i zaczyna realizować swoje marzenia o byciu pisarzem. Wspólnie przeżywają licealne wzloty i upadki, pierwsze bójki i imprezy. Film jest ekranizacją powieści Stephena Chbosky'ego o tym samym tytule.

Głównemu bohaterowi Loganowi Lermanowi ("Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna") partnerują Emma Watson ("Bling Ring") oraz Ezra Miller ("Musimy porozmawiać o Kevinie"). Film zdobył m.in. Kryształową Statuetkę przyznawaną przez Amerykańską Publiczność (People's Choice) w kategorii Ulubiony Dramat.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

kamil2505

Według mnie to "Charlie" zasługuje na tytuł filmu roku. Przed seansem w życiu bym nie pomyślał, że tak może się stać. Wydawało mi się, że będzie to kolejny film z tych, które mówią o problemach nastolatków - wadach i zaletach młodości, pierwszej miłości i trudnego wkraczania w dorosłe życie. Oczywiście od razu muszę nadmienić, że film ten nie wzbija się na wyżyny kinematografii, mimo wszystko sprawia, że pozostaje na długo w pamięci. Owszem, powyższe zagadnienia jak najbardziej pojawiają się w filmie, ale są pokazane z niesamowitą lekkością i wyczuciem, co sprawia, że film ten wyróżnia się na tle innych o tej samej tematyce.

Tytułowego bohatera poznajemy jako człowieka nieśmiałego i wyobcowanego, który wkracza właśnie do nowej szkoły, w której nie może się odnaleźć. Jakby tego było mało, Charlie, przeżywa stratę swojego przyjaciela, a także zmaga się z rodzinną tragedią o której nikomu nigdy nie powiedział.
Wkrótce jednak poznaje dwójkę przyjaciół, którzy uchodzą wśród szkolnej społeczności za podobnych "dziwaków" jak on. Urocza Sam, która pod maską pewności siebie skrywa smutek i samotność, w której nasz główny bohater się zakochuje (a to tworzy oczywiście kolejne problemy) oraz jej przyrodni brat Patrick - homoseksualista, który pomimo tego, że jest bardzo sympatycznym człowiekiem, niejednokrotnie staje się kozłem ofiarnym wśród szkolnej społeczności. Mamy okazje śledzić jeden rok z ich licealnego życia. To naprawdę wciąga.

Są według mnie trzy składowe, które spowodowały, że ten film wyróżnia się na tle innych o podobnej tematyce:
1. Warstwa wizualna - aktorzy są bardzo autentyczni, w filmie brakuje "mięśniaków" i "chirliderek", które są nieodłącznym elementem niemal każdego amerykańskiego filmu o nastolatkach. Życie opowiedziany w prosty i zrozumiały sposób oczami głównego bohatera. Do tego sceny, które są kręcone w taki sposób, że stwarzają nastrojowy klimat nie do podrobienia.
2. Muzyka - w tle usłyszymy przeboje taki zespołów jak The Smith, Nirvana, Pink Floyed czy Beatelsów, które są świetnym uzupełnieniem dla tej wielowątkowej, zgrabnie opowiedzianej historii. Jeszcze bardziej oddaje niepowtarzalny klimat tegoż filmu.
3. Aktorzy - w rolach głównych widzimy świetnych aktorów młodego pokolenia. W głównego bohatera wcielił się Logan Lerman znany jako tytułowy bohater z cyklu filmów "Percy Jackson", Emma Watson - czyli słynna Hermiona z "Harrego Pottera" czy też Ezra Miller, który dał już się poznać ze znakomitej roli wyrodnego syna w "Musimy porozmawiać o Kevinie". W filmie "Charlie" znów pokazali, że są świetnie zapowiadającymi się aktorami młodego pokolenia i pewnie nie raz o nich usłyszymy.

Trzeba też przyznać, że "Charlie" to wierne odzwierciedlenie książki o tym samym tytule, której autorem jest sam reżyser i scenarzysta tego filmu - Stephen Chbosky, znany szerszej publiczności z "Jerycha" (tutaj również jako scenarzysta).

Myślę, że film spodoba się każdemu widzowi - temu młodszemu i starszemu, każdemu, kto chociaż na chwile zechce się przenieść do pięknych czasów liceum.

LukaszWojciech

Charlie jest nastolatkiem z problemami,
outsaiderem piszącym listy do Drogiego
Przyjaciela, o którym zapewne od lat marzy.
Spędza wiele czasu samemu, słuchając
świetnej muzyki, czytając wyśmiewane przez
wielu książki. Jest kujonem. Ma pasje dość
ekstrawaganckie jak na człowieka w jego
wieku.
W nowej szkole jest gnębiony. Jak to kot.
Podczas widowiska sportowego odważa się
usiąść obok szkolnego znajomego. Zapoznaje
się z nim, z jego ''siostrą'' również.
Rozpoczyna nowy etap w swym życiu. W życiu,
w którym po śmierci przyjaciela nie ma
nikogo, nie licząc rodziny oczywiście.
Charlie wreszcie gdzieś przynależy. Jest w
grupie ludzi, którzy go zauważają.
Dostrzegają, że istnieje chłopak, do którego
warto się odezwać, a może i go poznać. I
poznają go. Spotykają się, zakochują,
imprezują, kończą bądź rozpoczynają nowe
miłości.
Film jest dobrze wyreżyserowany. Podstawą
ciekawej historii jest porządny scenariusz.
Świetna, niezależna muzyka; The Smiths
pasują jak ulał. Sceny jazdy autem w tunelu
genialne.
Bardzo przekonujący Logan Lerman jako
Charlie.
Film o wrażliwym, młodym człowieku, który
mimo swej inności i niezależności próbuje
zbliżyć się do świata większości. Czy mu to się
udało?

Arkon

W pełni się zgadzam z moimi przedmówcami. Nie można przegapić tego filmu!
Charlie
reżyseria:
USA, 2012
Emma Watson w filmie o trudach przyjaźni i dorastania.
melodramat
Charlie
4,8 5 1 24