PREMIERA

2011.01.04

CANAL+ PREMIUM

Che - Rewolucja

Che: Part One

USA/Francja/Hiszpania, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwsza z dwóch części filmu o legendarnym rewolucjoniście, który stał się ikoną popkultury. W roli Che Guevary - Benicio Del Toro.

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara (Benicio Del Toro) poznaje w Meksyku niedawno zwolnionego z kubańskiego więzienia Fidela Castro (Demián Bichir). Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji -"Ruchu 26 Lipca". Rok później rewolucjoniści wypływają niewielkim jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę ostatecznie dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje partyzancką armię, która wkrótce ma przejąć władzę na wyspie. Guevara dowodzi swoich zdolności przywódczych i staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

Pierwsza z dwóch części filmu o legendarnym rewolucjoniście, który stał się ikoną popkultury pokazuje drogę na szczyt Che Guevary i jego towarzyszy. Militarne zmagania o przejęcie władzy na Kubie są przeplatane wybiegającymi w przyszłość czarno-białymi obrazami z 1964 roku. Pokazują one pobyt Guevary w USA, gdzie udziela wywiadów, występuje w telewizji i wygłasza na zgromadzeniu ONZ słynne przemówienie o jedności wszystkich krajów socjalistycznych. To między innymi dzięki tej wizycie rodzi się trwająca do dnia dzisiejszego legenda Che, symbolu buntu i idealizmu, czego nie są w stanie zmienić nawet zbrodnie, jakich dopuścił się w czasie swojej rewolucyjnej działalności. "Chciałem, żeby młodzi dowiedzieli się, kim był facet, którego wizerunek noszą na koszulkach" - mówił STEVEN SODERBERGH o tym, co skłoniło go do realizacji filmu. W rozległej filmografii utytułowanego reżysera znajdują się zarówno ambitne, niszowe produkcje ("Seks, kłamstwa i kasety wideo", "Bańka"), jak i wystawne wielkobudżetowe projekty ("Ocean's Eleven", "Erin Brockovich").

Monumentalna ekranizacja losów Che Guevary łączy atuty bardziej kameralnych produkcji z rozmachem i realizacyjną perfekcją właściwą najbardziej kasowym filmom reżysera. Jednym z głównych producentów i pomysłodawców filmu jest Benicio Del Toro ("Przekręt", "Sin City - Miasto grzechu", "21 gramów"), który miał okazję poznać metody pracy Soderbergha na planie "Traffic", gdzie grał jedną z głównych ról. Soderbergh zdecydował się zaangażować w produkcję właśnie za namową aktora, który wcielił się w postać słynnego El Comandante. Stworzenie znakomitej, nagrodzonej w Cannes kreacji poprzedziło 7 lat żmudnych przygotowań, które upłynęły m.in. na wnikliwej lekturze dzieł Guevary i tekstów mu poświęconych. Twórcy filmu dotarli też do autentycznych uczestników kubańskiej rewolucji, stojących bo obu stronach barykady, którzy opowiedzieli im swoje historie. Mimo pojawiających się w prasie zarzutów o zbyt idealistyczny portret Che Guevary, krytycy z reguły doceniali film Soderbergha.

WASZE OPINIE

gregi

Co za gniot.Zrobili z tego Che drugiego Chrystusa,a przecież on zamordował tysiące ludzi.Romantyczna wizja socjalizmu wdg.zachodu.Nie do zaakceptowania!!!

Jamal

Bede wiec chyba jedynym ktorego ten film zniechecil na tyle ze zrezygnowalem z ogladania po pol godzinie. Moze i nie powinienem zaczynac ogladac takiego filmu skoro nie lubie filmow biograficznych ale z drugiej lubie tematyke polityczna wiec sadzilem ze to wystarczy. Blednie tak sadzilem a te elementy ktore dla Was sa zaleta (wstawki z wypowiedziami z wywiadow czy wystapien) mi przeszkadzały.

gimbas

Jedynym minusem filmów o Che jest ich zbytnia długość ale oprócz tego dzieło warto obejrzenia
Che - Rewolucja
reżyseria:
USA/Francja/Hiszpania, 2008
Pierwsza z dwóch części filmu o legendarnym rewolucjoniście, który stał się ikoną popkultury. W roli Che Guevary - Benicio Del Toro.
biograficzny
Che - Rewolucja
3,6 5 1 16