PREMIERA

2011.12.02

CANAL+ PREMIUM

Chińczyk

Der Chinese

Niemcy/Szwecja/Austria, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W styczniu 2006 roku policja dokonuje makabrycznego odkrycia. W małej szwedzkiej miejscowości Hudiksvall na północy Szwecji zostaje zamordowanych dziewiętnastu mieszkańców, należących do rodziny Andrén.

Mieszkająca w Helsingborgu sędzina Birgitta Roslin (Suzanne von Borsody) odkrywa, że wśród ofiar znaleźli się jej dziadkowie oraz inni członkowie jej rodziny. Dzięki pozycji zawodowej może z bliska przyglądać się sprawie prowadzonej przez inspektor Vivi Sundberg (Claudia Michelsen). Przekonana, że policja podejmuje niewłaściwy trop, kobieta rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Stare fotografie i listy z domu rodzinnego naprowadzają ją na trop jednego z przodków, który w XIX wieku emigrował do Ameryki. Jan Andrén (Roeland Wiesnekker) kierował tam grupą chińskich niewolników budujących linię kolejową w Nevadzie. Znany z okrucieństwa i bezwzględności był przez nich szczerze nienawidzony. Birgitta dowiaduje się, że krótko przed zbrodnią w Szwecji dokonano także zabójstwa jej krewnych z Nevady. Zaczyna podejrzewać, że za zbrodniami może stać któryś z potomków chińskich niewolników, chcący wyrównać rachunki sprzed ponad stu lat. Z przerażeniem uświadamia sobie, że sama może być jego następną ofiarą.

Henning Mankell jest znany jako twórca przygód komisarza Kurta Wallandera. Powieści o prowincjonalnym policjancie z Ystad przyniosły mu rozgłos wykraczający daleko poza rodzinną Szwecję, a nawet Europę. Cykl doczekał się licznych ekranizacji, w tym 26-odcinkowego szwedzkiego serialu telewizyjnego oraz nowej wersji produkcji brytyjskiej, które w Polsce pokazywało ALE KINO+. W "Chińczyku" popularnego śledczego pisarz zastąpił postacią sędziny Birgitty Roslin, która podejmuje się prowadzenia śledztwa ze względów osobistych. Mankell jak zwykle wykracza poza ramy czystego kryminału, nie stroniąc od rozważań na tematy polityczne i społeczne, ale zadziwił miłośników swojej twórczości jeszcze większym natężeniem zbrodni i okrucieństwa. "Chińczyk", rozgrywający się na przestrzeni dwóch stuleci i kilku kontynentów, podejmuje kwestię ceny płaconej za rozwój światowych mocarstw. Wszystkie walory obfitującej w wątki powieści udało się zachować w ekranizacji. Niełatwego zadania przeniesienia 600-stronicowej książki na ekran podjął się austriacki reżyser i scenarzysta PETER KEGLEVIC. Aby jak najwierniej nawiązać do literackiego oryginału, zrealizował film w dwóch półtoragodzinnych częściach. Doświadczony twórca, zdobywca prestiżowej nagrody Adolfa Grimme'a, ma w dorobku m.in. dramat katastroficzny "Raj w płomieniach". W przeszłości często współpracował z polskim operatorem Edwardem Kłosińskim, w tym przy popularnej swego czasu komedii muzycznej "Magiczne pałeczki" (1987). W "Chińczyku" główną rolę zagrała popularna niemiecka aktorka Suzanne von Borsody, którą polscy widzowi mieli okazję zobaczyć w "Biegnij Lola, biegnij" i "Marlenie". Partneruje jej Szwed Michael Nyqvist, znany z głównej roli w ekranizacji trylogii "Millennium" oraz Claudia Michelsen ("Fabryka zła", "Lektor", "Papieżyca Joanna").

Cz. 1 PREMIERA: CANAL+, piątek, 2 grudnia 2011, 21:00
Cz. 2 PREMIERA: CANAL+, piątek, 9 grudnia 2011, 21:00


SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

ROBERT150588

była już druga cześć tego filmu w c+? Jak tak to kiedy?

Arkon

W 100 % zgadzam się z rassem, nie polecam.

Fiolet

Obejrzałem jak na razie pierwszą część. Muszę przyznać że bardzo mnie zaciekawiła. Z chęcią
przeczytam też książkę. Nie będę się wypowiadać nad ekranizacją gdyż nie znam lektury. W
porównaniu do innych powieści kryminalnych jak np. Millenium które było dla mnie męczarnią przed
TV, wygląda to przyzwoicie. Ogólnie polecam każdemu kto lubi obejrzeć dobry film.
Chińczyk
reżyseria:
Niemcy/Szwecja/Austria, 2011
W styczniu 2006 roku policja dokonuje makabrycznego odkrycia. W małej szwedzkiej miejscowości Hudiksvall na północy Szwecji zostaje zamordowanych dziewiętnastu mieszkańców, należących do rodziny Andrén.
thriller
Chińczyk
3,8 5 1 37