PREMIERA

2008.05.05

CANAL+ PREMIUM

CHIŃSKIE HOLLYWOOD

China's Hollywood

Chiny, 2006

,

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W ostatnich latach chiński przemysł filmowy dynamicznie się rozwija i zdobywa coraz mocniejszą pozycję w światowej kinematografii.

Dokument "Chińskie Hollywood" opowiada o filmach i twórcach kina od czasów Rewolucji Kulturalnej, przez lata 80 XX w. kiedy w Chinach przeprowadzono reformy gospodarcze, które doprowadziły do liberalizacji życia społecznego i ekonomicznego, aż po lata 90.

W 2001 roku Chiny zostały przyjęte do Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO), chiński rynek otworzył się na produkty europejskie i amerykańskie, w tym kinematografię. Filmy takie jak "Titanic" odnosiły w Chinach olbrzymie sukcesy, w skutek czego głośno zaczęto mówić o kryzysie rodzimego kina. W ciągu następnych kilku lat w Chinach powstało jednak kilka produkcji, które zyskały bardzo pozytywne recenzje krytyków, liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach i ugruntowały pozycję kinematografii chińskiej na świecie. Wśród nich znalazł się "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000) Anga Lee, który jako pierwszy film w historii chińskiego kina zdobył Oscara. Innymi ważnymi obrazami były filmy Zhana Yimou: "Hero" (2002) i "Dom latających sztyletów" (2004) - jeden z najczęściej nagradzanych azjatyckich filmów ostatnich lat. Wśród licznych wyróżnień znajdują się m.in. 9 nominacji do BAFTY i nominacja do Złotych Globów za najlepszy film zagraniczny. Film był również oficjalnym chińskim kandydatem do Oscara.

W dokumencie pojawiają się wypowiedzi chińskich reżyserów, aktorów i producentów, którzy opowiadają jaką drogę od czasów Rewolucji Kulturalnej musieli przebyć i jak w tym czasie rozwijało się kino chińskie.
CHIŃSKIE HOLLYWOOD
Chiny, 2006
W ostatnich latach chiński przemysł filmowy dynamicznie się rozwija i zdobywa coraz mocniejszą pozycję w światowej kinematografii.
film dokumentalny
CHIŃSKIE HOLLYWOOD