PREMIERA

2013.07.14

CANAL+1

Chiny bez tajemnic

China Revealed

Nowa Zelandia/Chiny, 2011

gatunek: seria dokumentalna 3D

czas trwania: 46 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Chiny bez tajemnic" to seria dokumentalna ukazująca najbardziej urokliwe i zdumiewające krajobrazy oraz budowle Państwa Środka. Dzięki dziesięciu godzinnym odcinkom widzowie wybiorą się w trójwymiarową podróż po miejscach mało znanych zachodniej cywilizacji.

ODCINEK. 1.
Wielki Mur Chiński, uznany w 2007 roku za jeden z 7 nowych cudów świata, to fortyfikacje rozciągające się na długość niemal 2500 km. Przeważnie są to kamienne mury, czasem wały usypane z ziemi lub kamieni. Mur miał chronić północne Chiny przed atakami ludów Wielkiego Stepu. Piękno i siła bijące od budowli to tylko jedna strona medalu. Jest jeszcze druga. Jednym z fundamentów muru w sensie dosłownym są niewolnicy, którzy poświęcili życie podczas budowy. Ich ciała pochowano tuż przy murze lub w nim.


ODCINEK. 2.
Jiuzhaigou, czyli Dolina Dziewięciu Palisad jest częścią chińskiego Parku Narodowego Jiuzhaigou wpisanego na Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Ten przyrodniczy klejnot jest pełny zapierających dech w piersiach jezior, gór i wodospadów. Dodatkowy urok dolinie nadają niewielkie społeczności tybetańskie zamieszkujące ten teren oraz obecność zagrożonych wyginięciem pand wielkich.


ODCINEK. 3.
Legendarny masyw górski Huangshan składa się z wielu szczytów, wznoszących się powyżej 1800 metrów nad poziom morza. Od wieków było to miejsce wypraw chińskich władców i artystów, którzy chcieli doznać duchowego natchnienia. Dziś Huangshan jest nadal częstym celem wycieczek turystów, chcących na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie, według Chińczyków, niebo spotyka się z ziemią.

ODCINEK. 4.
Powstały w 1982 roku Zhangjiajie jest pierwszym chińskim parkiem narodowym. Charakterystycznymi elementami parku są gigantyczne kamienne kolumny, które otaczają głębokie doliny. Te skaliste formy zdają się przeczyć prawom fizyki. Ich niezwykłe kształty były inspiracją dla krajobrazów Pandory - planety, na której dzieje się akcja hitu kinowego "Avatar".


ODCINEK. 5.
Wuzhen i Szanghaj to dwa duże miasta powstałe na ruinach antycznych miejscowości. Pierwsze leżało i nadal leży na popularnym wodnym szlaku handlowym. Drugie kiedyś było małą wioską rybacką, a w krótkim czasie stało się symbolem rozwoju i przemian gospodarczych współczesnych Chin. Co łączy te dwa miasta i jak odnajdują się w rzeczywistości zmieniających się Chin? Na te oraz inne pytania odpowiadają twórcy dokumentu.


ODCINEK. 6.
W szóstej odsłonie serii widzowie zostaną zabrani do magicznej krainy Shangri-La. W 1933 roku James Hilton w powieści "Zaginiony horyzont" opisał tę mityczną dolinę, jako nieistniejącą orientalną utopię. O tamtego czasu trwały poszukiwania pierwowzoru tego miejsca. Oficjalnie znajduje się ono w chińskiej prowincji Yunnan. Tam właśnie udali się twórcy dokumentu, by dzięki technologii 3D przybliżyć widzom piękno tego rejonu.


ODCINEK. 7.
Xishuangbanna to autonomiczna prefektura w prowincji Junnan. Jest to tropikalna kraina zamieszkana przez wiele różnych mniejszości etnicznych z Dai na czele. Na jej obszarze żyje obecnie blisko milion ludzi. Xishuangbanna znana jest przede wszystkim z ogromnej bioróżnorodności. Turyści lawinowo odwiedzający to miejsce mogą podziwiać słonie, tygrysy, złote małpy, dzikie bawoły, węże boa czy pawie. Drugim ważnym walorem krainy jest dorobek kulturowy zamieszkujących ją ludów, w tym buddyjskie pagody i świątynie zbudowane w stylu południowym, m.in. ponad siedemsetletnia Pagoda Pędów Bambusa w Daimenglong.
Chiny bez tajemnic
Nowa Zelandia/Chiny, 2011
"Chiny bez tajemnic" to seria dokumentalna ukazująca najbardziej urokliwe i zdumiewające krajobrazy oraz budowle Państwa Środka. Dzięki dziesięciu godzinnym odcinkom widzowie wybiorą się w trójwymiarową podróż po miejscach mało znanych zachodniej cywilizacji.
seria dokumentalna 3D
Chiny bez tajemnic