PREMIERA

2012.12.22

CANAL+ PREMIUM

Chłopak do towarzystwa

The Extra Man

USA/Francja, 2010

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prezentowana na festiwalu Sundance komedia o perypetiach dwóch wyjątkowo ekstrawaganckich mężczyzn. W rolach głównych występują: Paul Dano, Kevin Kline oraz Katie Holmes.

Dwudziestokilkuletni Louis Ives (Paul Dano) wykłada literaturę angielską w prywatnej szkole w Princeton. Ma nienaganne maniery. Uwielbia prozę F. Scotta Fitzgeralda i Henry'ego Jamesa. Lubi też sekretnie przebierać się w damską bieliznę. Przyłapany na kompromitującym ekscesie w uczelnianym kampusie, traci pracę. Za namową dyrektorki szkoły wyjeżdża do Nowego Jorku gdzie wynajmuje pokój u Henry'ego Harrisona (Kevin Kline). Okazuje się, że właściciel mieszkania, niespełniony dramaturg i pozujący na zubożałego arystokratę dandys, zajmuje się zapewnianiem towarzystwa zamożnym wdowom na nowojorskim Upper East Side, chociaż nie kryje się z radykalnymi poglądami na temat kobiet. Wspólne mieszkanie z nim otwiera nowy rozdział w życiu Louisa. Przyczynia się do tego również piękna pani redaktor Mary Powell (Katie Holmes) z niszowego pisma proekologicznego, w którego dziale marketingu Ives podejmuje pracę.

"Chłopak do towarzystwa" to wspólne dzieło (reżyseria i scenariusz) pary małżeńskiej SHARI SPRINGER BERMAN i ROBERTA PULCINIEGO, którzy mają w już dorobku takie filmy, jak "Amerykański splendor" (nominacja do Oscara za scenariusz i Główna Nagroda Jury Sundance) i "Niania w Nowym Jorku", "Cinema Verite" (nominacja Złoty Glob i Emmy). Scenariusz jest adaptacją powieści z 1998 roku Jonathana Amesa.

Niezależne kino z festiwalu Sundance, gdzie "Chłopak do towarzystwa" miał premierę, uwielbia niespieszną fabułę, ekscentrycznych bohaterów i tragikomiczny ton. Tytułowy bohater filmu Berman i Pulciniego wypowiada się z nienaturalną emfazą, jest manieryczny, ma słabość do damskiej bielizny, a w roli ukochanej wyobraża sobie siebie samego przebranego za kobietę. Kiedy rozmyśla o miłości, na którą jego zdaniem nie ma w życiu szans, marzy, aby zostać prawdziwym dżentelmenem na miarę "Wielkiego Gatsby'ego". Louis - jego mentor i przewodnik po Nowym Jorku - jest jeszcze bardziej ekscentryczny. Henry Harrison to niespełniony dramaturg (jego sztuka, która miała być arcydziełem, została mu skradziona), arystokrata, inteligent i fantasta. Henry ma zwyczaj chowania listów w lodówce i tańczenia w samotności do głośnej muzyki. Wie, jak wejść do opery bez biletu, wzruszają go choinkowe bombki i niczego nie boi się bardziej od samotności. Jego zajęciem jest zabawianie starszych wdów, znudzonych własnym życiem i szeregiem mniej lub bardziej ciekawych adoratorów. Relacja między mistrzem a uczniem szybko przeradza się w przyjaźń.

Nieśmiałego wrażliwca z emocjonalnymi problemami gra Paul Dano ("Aż poleje się krew" - nominacja do nagrody BAFTA, "Wybuchowa para", "Kowboje i obcy"), a w roli ekstrawaganckiego, mizoginistycznego dandysa, który za swój zawód obrał bycie mężczyzną do towarzystwa, występuje z wielką klasą Kevin Kline ("Rybka zwana Wandą", "Wybór Zofii", "De-Lovely"). Parze głównych bohaterów towarzyszy John C. Reilly ("Chicago", "Rzeź", "Musimy porozmawiać o Kevinie") jako mówiący głosem chłopca przed mutacją Gershon oraz Katie Holmes ("Wizyta u April", "Skok na kasę", "Sprawa zamknięta") w roli aktywnej ekolog, która chce ratować świat, pisząc m.in. protest song.

WASZE OPINIE

rass

... za to oddziały geriatryczne i domy "złotej" jesieni wstrzymały oddech w zachwycie.

tufta

No żeby w sobotę puścić takie coś? Strasznie się wynudziłem na tym filmie.W sumie to nawet nie wiem co było przewodnią myślą tego filmu.Może reżyser chciał mi coś powiedzieć a ja nie zrozumiałem przesłania? Może tak,może nie,pies go trącał.Jeśli tym filmem reżyser chciał dostać się do szerokiego grona widzów z klasy robotniczej to chyba mu sie to nie udało Dowodem na to jest to ,że jako jedyny skomentowałem ten film a reszta go olała.
To mówiłem Ja.Człowiek który będzie reprezentował klasę robotniczą na tym forum.
Chłopak do towarzystwa
USA/Francja, 2010
Prezentowana na festiwalu Sundance komedia o perypetiach dwóch wyjątkowo ekstrawaganckich mężczyzn. W rolach głównych występują: Paul Dano, Kevin Kline oraz Katie Holmes.
komedia obyczajowa
Chłopak do towarzystwa
2,8 5 1 8