EMISJE

CZ | 13.08 | 01:00

CANAL+ SERIALE

ND | 16.08 | 02:15

CANAL+ FAMILY

CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ

Polska, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 93 min

Opis

Kuba Brenner (Maciej Stuhr) jest młodym, dobrze zapowiadającym się skrzypkiem, który w wyniku splotu wyjątkowo niekorzystnych okoliczności zostaje wplątany w gangsterskie porachunki.

Wszystko zaczyna się, kiedy Kuba zgadza się pomóc swojemu nieśmiałemu i zakompleksionemu przyjacielowi, Oskarowi (Wojciech Klata) w skorzystaniu z usług agencji towarzyskiej. Po upojnym wieczorze z dwiema dziewczynami w mieszkaniu wujka Oskara, okazuje się, że panowie nie byli do niego przygotowani finansowo. Opiekun dziewczyn zabiera w ramach rekompensaty drogocenną figurkę z kolekcji wujka. Chłopcy postanawiają ją odzyskać. Kuba zastawia skrzypce w lombardzie i udaje się do agencji, aby cenny przedmiot wykupić. Niestety trafia w sam środek mafijnej transakcji. Właściciel agencji towarzyskiej i syn szefa mafii Bolec (Michał Milowicz) właśnie ubija interes z twardzielami z Wybrzeża - Fredem (Cezary Pazura) i Gruchą (Mirosław Zbrojewicz). Przypadek sprawia, że w klubie dochodzi do strzelaniny, podczas której Grucha i Bolec zostają ranni. W zamieszaniu ginie walizka z pieniędzmi i wszystko wskazuje na to, że zabrał ją Kuba. Fred, Grucha i Bolec ruszają jego tropem.

"Akcja filmu choć miejscami zaskakująca, nie jest przesadnie skomplikowana. Ale też nie taki był mój zamiar. Znacznie bardziej interesowało mnie nakreślenie wyrazistych i zabawnych postaci, które posiadają jakieś wyjątkowe cechy, drobne przyzwyczajenia, charakterystyczne dla siebie powiedzonka. Mają swoje słabości, kompleksy i psychiczne zawirowania. Jest w tej historii wiele barwnych epizodów" - powiedział w jednym z wywiadów autor scenariusza Mikołaj Korzyński. Reżyser filmu OLAF LINDE-LUBASZENKO jest synem aktorskiej pary - Asji Łamtiuginy i Edwarda Linde Lubaszenko. W wieku 13 lat zadebiutował tytułową rolą w serialu "Życie Kamila Kuranta". W "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego zagrał przejmującą rolę młodego chłopaka zakochanego w dojrzałej kobiecie. Rola ta okazała się przełomową w karierze aktora i przyniosła mu główną nagrodę na festiwalu filmowym "Gwiazdy jutra" w Genewie. Pamiętamy go z takich filmów, jak "Kroll", "Pamiętnik znaleziony w garbie", "Psy", "Kiler", "Demony wojny wg Goi", "Zabić Sekala", "Kilerów 2-óch" i "Operacja Samum". Lubaszenko pracował również jako asystent reżysera przy czterech częściach "Dekalogu" Kieślowskiego i "Pierścionku z orłem w koronie" Wajdy. W 1997 wyreżyserował swój pierwszy film fabularny "Sztos". Ten i dwa kolejne obrazy Lubaszenki - "Chłopaki nie płaczą" i "Poranek kojota" - powstały w koprodukcji z CANAL+.
CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ
Polska, 2000
Kuba Brenner (Maciej Stuhr) jest młodym, dobrze zapowiadającym się skrzypkiem, który w wyniku splotu wyjątkowo niekorzystnych okoliczności zostaje wplątany w gangsterskie porachunki.
komedia sensacyjna
CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ