PREMIERA

2010.04.13

CANAL+ PREMIUM

CHŁOPIEC A

Boy A

Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dzieciństwo Erika Wilsona (Alfie Owen) nie jest radosne i beztroskie. Matka umiera na raka, a ojciec pogrąża się w alkoholizmie. Chłopiec zaprzyjaźnia się z rówieśnikiem Philipem, ale znajomość ta okazuje się fatalna w skutkach.

Kolega wciąga go w brutalne morderstwo na małej dziewczynce. W efekcie obaj trafiają do więzienia dla nieletnich. Philip ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Eric tymczasem doczekuje końca kary. Mury więzienia opuszcza jako 24-latek i pod nowym nazwiskiem Jack Burridge (Andrew Garfield) musi odnaleźć się w świecie, od którego był odizolowany przez większość życia. Z pomocą przyjaznego mu kuratora Terry'ego (Peter Mullan) zaczyna stawać na nogach. Znajduje pracę, zawiera nowe znajomości i zakochuje się w Michelle (Katie Lyons). Gdy pewnego dnia ratuje dziecko przed śmiercią w wypadku, miejscowa gazeta obwołuje go bohaterem. Eric-Jack chce wyjawić Michelle prawdę o sobie, ale Terry powstrzymuje go. Sprawy ulegają jednak komplikacji, kiedy prawdziwą tożsamość młodego mężczyzny odkrywa syn kuratora.

"To mały wielki film o surowej rzeczywistości i migoczącej szansie na odkupienie" - pisał na łamach "Wall Street Journal" krytyk Joe Morgenstern. "Chłopiec A" powstał na kanwie bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem autorstwa brytyjskiego pisarza Jonathana Trigella. Za przeniesienie jej na ekran jest odpowiedzialny duet irlandzkich twórców: scenarzysta Mark O'Rowe (autor tekstów m.in. do "Intermission" i "Perrier's Bounty") oraz reżyser JOHN CROWLEY ("Intermission"). Adaptując tekst literacki, poświęcony niełatwym kwestiom odkupienia win i wykorzystania szansy na nowe życie, filmowcy stworzyli mocny dramat obyczajowy. Kluczowym dla realizacji było znalezienie właściwej obsady. Rolę zresocjalizowanego chłopaka powierzono Andrew Garfieldowi, będącemu wówczas w wieku swojego ekranowego bohatera. Występ młodego Anglika, znanego m.in. z takich obrazów, jak "Kochanice króla" czy "Parnassus", okazał się jednym z atutów "Chłopca A", zapewniając odtwórcy nagrodę BAFTA. W kuratora Terry'ego wcielił się z kolei Peter Mullan, szkocki aktor charakterystyczny, specjalizujący się w rolach twardych facetów o złotym sercu. Mullan, mający na koncie udział m.in. w "Płytkim grobie", "Trainspotting" czy "Jestem Joe" (Złota Palma w Cannes), zasłynął także jako reżyser obsypanych nagrodami "Sióstr Magdalenek".

"Chłopiec A" to film dla koneserów obyczajowo-społecznego kina brytyjskiego, a zarazem niełatwa opowieść o zawiłych losach człowieka, który jako dziecko popełnił błąd i jest zmuszony żyć z jego konsekwencjami. Ann Hornaday z "Washington Post" tak o nim pisała w swojej recenzji: "Wstrząsające zakończenie "Chłopca A" uświadomiło mi moje mieszane uczucia wobec tego znakomitego filmu. Jest piękny i pokochałam go, ale złamał mi serce".

WASZE OPINIE

Gosiak

też uważam,że to jeden z lepszych dramatów,jakie oglądałam,może i najlepszy.wzrusza do łez,ale nie ckliwymi bajerami,tylko autentycznie tragicznym losem bohatera.piękne nawiązanie-jedno dziecko zginęło,drugie uratowane-może coś na kształt katharsis.do końca naiwnie wierzyłam w happy end...:)

uczeńKoguta

Jak dla mnie zdecydowanie jeden z lepszych filmow ostatnich lat:)

alutka

film bardzo dobry, bardzo trzyma w napięciu, tak sie chce, aby temu chłopakowi się udało...Zakończenie nie daje nadziei...
CHŁOPIEC A
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2007
Dzieciństwo Erika Wilsona (Alfie Owen) nie jest radosne i beztroskie. Matka umiera na raka, a ojciec pogrąża się w alkoholizmie. Chłopiec zaprzyjaźnia się z rówieśnikiem Philipem, ale znajomość ta okazuje się fatalna w skutkach.
dramat
CHŁOPIEC A
4,6 5 1 19