PREMIERA

2013.02.12

CANAL+ PREMIUM

Chłopiec na rowerze

Le gamin au vélo

Belgia/Francja/Włochy, 2011

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwunastoletni Cyril (Thomas Doret), oddany przez ojca (Jérémie Renier) do domu dziecka, jest przekonany, że przebywa w nim jedynie chwilowo. Nie przyjmuje do wiadomości, że został porzucony i wszelkimi sposobami stara się odnaleźć tatę. Gdy próby telefonicznego kontaktu zawodzą, wymyka się z sierocińca na poszukiwania.

Swoje kroki kieruje do mieszkania, w którym widzieli się po raz ostatni, jednak adres okazuje się nieaktualny. W trakcie ucieczki przed opiekunami przypadkowo wpada na fryzjerkę Samanthę (Cécile De France). Kobieta odkupuje sprzedany przez ojca przy przeprowadzce rower chłopca i zgadza się gościć u siebie Cyrila w weekendy. Wspólnie udaje się im odszukać ojca dziecka, który przyciśnięty do muru, stwierdza, że nie chce go znać. Desperacko spragniony męskiej akceptacji chłopiec, ulega wpływom osiedlowego dilera narkotyków Wesa (Egon Di Mateo). Młody mężczyzna wykorzystuje ufność Cyrila i angażuje go do planowanego przestępstwa.

Wyróżniony Grand Prix na festiwalu w Cannes "Chłopiec na rowerze" to najpogodniejszy film w artystycznym dorobku JEANA-PIERRE'A i LUCA DARDENNE'ÓW. Bracia pracują razem od 1973 roku i słyną z tego, że przy użyciu ascetycznych środków, w niemal dokumentalnej stylistyce potrafią tworzyć przejmujące, głęboko humanistyczne historie z życia ludzi z marginesu. Zmysł obserwacji i zainteresowanie tematyką społeczną zachowali z czasu, gdy jako początkujący filmowcy rejestrowali strajki w belgijskich zakładach pracy. Świat usłyszał o nich w 1999 roku, gdy zaskakującym werdyktem jury otrzymali Złotą Palmę w Cannes za "Rosettę". Wyczyn ten powtórzyli sześć lat później filmem "Dziecko" jako jedni z nielicznych dwukrotnie sięgając po tę prestiżową nagrodę.

"Chłopiec na rowerze" został pomyślany przez braci Dardenne jako współczesna baśń. Fryzjerka poświęcająca bezinteresownie czas chłopcu przypomina w ich filmie dobrą wróżkę, diler stający na drodze chłopca to zły wilk, a dzięki czerwonej koszulce Cyril budzi skojarzenia z Czerwonym Kapturkiem. Twórcy symbolicznie potraktowali też miejsca, w których rozgrywa się akcja filmu. - Wymyśliliśmy w tym filmie pewien trójkąt geograficzny: miasto, las i stacja benzynowa. Las jest miejscem niebezpiecznym, gdzie czyhają na Cyrila pokusy światka przestępczego. Miasto uosabia przeszłość i ojca oraz teraźniejszość i jego relacje z Samanthą. Natomiast stacja benzynowa jest miejscem, gdzie dokonują się wszelkie przemiany, gdzie następuje wiele zwrotów akcji - mówi Luc.

Jednym ze znaków rozpoznawczych belgijskich twórców jest zaufanie, jakim obdarzają aktorskich debiutantów, powierzając im kluczowe role w swoich filmach. Do grona odkryć Dardenne'ów dołączył Thomas Doret, który przyszedł na casting z ulicy. - Od początku zrobił na nas wrażenie, zwłaszcza wyraz jego oczu, skupienie, pewna postawa, upór - opisuje odtwórcę roli Cyrila Luc. Rolę właścicielki salonu fryzjerskiego, która buduje z chłopcem niełatwą więź, otrzymała Cécile De France ("Smak życia", "W 80 dni dookoła świata", "Medium"), nominowana za nią do Europejskiej Nagrody Filmowej. W filmie nie zabrakło etatowych filmowców: Oliviera Gourmeta i Jérémiego Reniera, który rolę niedojrzałego ojca zagrał wcześniej także w "Dziecku".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Arkon

@Zalogowany
Po pierwsze cieszę się z Twojego powrotu na forum[:-)].
Po drugie dyskusja z tak inteligentnymi recenzentami jak Ty, Jamal czy Rass jest czystą przyjemnością. Nawet różnica zdań jest inspirująca.
@Rass
Ukłony dla mnie są całkowicie niezasłużone, jeśli już to Tobie należą się wielkie brawa.

rass

w tym zgoda : zwyczajna LUDZKA postawa (być moze determinowana takze innymi okolicznościami, np. Sam czuje się przedmiotowo w zwiazku z facetem i dlatego łatwiej o nadzwyczajny odruch). Sam poznała z grubsza , dlaczego w tak dramatyczny sposób chłopak się jej uczepił, dołozyła starań by zrobić jednorazowy prezent (odzyskała rower- chwała jej za to bo mamy tytuł filmu) potem poszło z górki... Sam jak dorosła osoba poczuła sie odpowiedzialna.
To prawda, ze wiekszość z nas nie podda się eksperymentowi na swą "wielkość" i nie zajrzy do domu dziecka...
Jednak w ferworze ocen (tu wielki ukłon w stronę Arkona) miejmy na uwadze to co widzimy na ekranie lub co logicznie z tego wynika... a nie tylko gdybajmy o przesłaniu.
Synek (jeszcze bez roweru) umieszczony w bidulu ... wiemy, że i tam nie oddwje się dzieciaka na przechowanie, ot tak sobie... powód z ekranu dość jasny.
Tatuś dostał żółta kartkę od prawa, policja zna jedo nowy adres, a pan G. boi się przyjąć kasy nie ze szlachetności lecz strachu.
Mowa, że tylko niedojrzałość czy brak miłosci ojca jest powodem takich zdarzeń jest trochę na wyrost...
Ktoś tu napisał, ze film jest o blokerskiej przestępczośći.... równie dobrze o ociepleniu klimatu.
Jak groteskowo chłopak wygladał z pała czaj

zalogowany

@Arkon i rass
Zamiast spojrzeć na osobistą, przemyślaną wypowiedź Jamala jako na pewną całość, czepiacie się szczegółów, i to najczęściej pozafilmowych. Sytuacja jest paradoksalna: obie strony są najwyraźniej zachwycone filmem, a mimo to toczą ze sobą spór. A chyba właśnie kontrasty i niejednoznaczność są największa zaletą dzieła braci D. Są w tym filmie przykłady zarówno ludzkiej szlachetności, jak i nikczemności. To film o uczuciach, ale też o kompletnym braku uczuć (przypomnijcie sobie wcześniejsze filmy braci, zwłaszcza Dziecko i Syna). Można ten film oglądać, stojąc mocno obiema nogami na ziemi (jako na wskroś realistyczne dzieło problemowe), podążyć w sfery metafizyczne (starcie o duszę dziecka między siłami dobra i zła), a nawet ujrzeć w nim rozważania nt. literackich czy baśniowych artefaktów (obstawałbym przy Pinokiu i wróżce). Wreszcie ten film skłania widza do zastanowienia się nad samym sobą, do zadania sobie pytania: a jak ja postąpiłbym w takiej sytuacji? Być może moglibyście z czystym sumieniem sobie powiedzieć: tak, ja postąpiłbym równie szlachetnie jak Samantha i byłbym w swej szlachetności równie konsekwentny jak ona. Gdybym ja tak odpowiedział, po prostu bym skłamał. I ten prosty z pozoru film w pełni mi te smutną prawdę uświadomił.
Chłopiec na rowerze
Belgia/Francja/Włochy, 2011
Dwunastoletni Cyril (Thomas Doret), oddany przez ojca (Jérémie Renier) do domu dziecka, jest przekonany, że przebywa w nim jedynie chwilowo. Nie przyjmuje do wiadomości, że został porzucony i wszelkimi sposobami stara się odnaleźć tatę. Gdy próby telefonicznego kontaktu zawodzą, wymyka się z sierocińca na poszukiwania.
dramat
Chłopiec na rowerze
2,4 5 1 10