PREMIERA

2009.04.05

CANAL+ PREMIUM

CHŁOPIEC Z LATAWCEM

The Kite Runner

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Afganistan w przeddzień inwazji ZSRR. Nastoletni Amir (Zekeria Ebrahimi), potomek zamożnej i szanowanej rodziny, mieszka w Kabulu. Przyjaźni się z Hassanem (Nabi Tanha), synem zaufanego służącego ojca (Homayoun Ershadi). Amir jako Pasztun nie powinien zadawać się z Hazarem, którym jest Hassan, pomimo to chłopcy są nierozłączni.

Wspólnie poznają tajniki miasta oraz przygotowują się do mistrzostw w puszczaniu latawców, jednej z najistotniejszych imprez w życiu młodych Afgańczyków. Po zwycięskim turnieju Hassan zostaje napadnięty przez gnębiącą go ze względu na pochodzenie bandę. Amir jest tego świadkiem, ale nie potrafi zdobyć się na odwagę, by mu pomóc. Drogi przyjaciół rozchodzą się i chłopcy tracą ze sobą kontakt na zawsze. Kiedy do Afganistanu wkraczają wojska radzieckie, Amir z ojcem emigrują do USA. Po latach, kiedy Amir jest już dojrzałym mężczyzną (Khalid Abdalla), otrzymuje informację, że w imię dawnej przyjaźni z zawsze lojalnym wobec niego Hassanem powinien udać się w rodzinne strony, by ratować jego syna. Amir powraca więc do Afganistanu, który teraz znajduje się w rękach Talibów.

"Chłopiec z latawcem" jest filmową adaptacją powieści pod tym samym tytułem pióra Khaleda Hosseiniego. Od chwili premiery w 2003 roku literacki debiut afgańskiego pisarza sprzedał się w ponad 8 milionach egzemplarzy. Mimo iż książka jest głęboko osadzona w kulturze Afganistanu, poruszane w niej uniwersalne tematy przyjaźni, odwagi i przebaczenia zjednały jej czytelników aż w 34 krajach. Zaskoczony powodzeniem powieści Hosseini mówił: "Nieustannie zadziwia mnie to, jak ludzie reagują na moją książkę. Wydaje mi się, że jest to związane z bardzo intensywnymi emocjami, o których piszę. Wina, przyjaźń, przebaczenie, strata, pragnienie odpokutowania za winy - to nie tylko afgańskie tematy, ale bardzo ludzkie doświadczenia niezależne od religijnego czy etnicznego pochodzenia". Sam Hosseini, podobnie jak bohater jego powieści, opuścił rodzinny Afganistan jako dziecko i dopiero po kilkudziesięciu latach pobytu w USA miał okazję ponownie zobaczyć ojczyznę.

Zanim "Chłopiec z latawcem" zawojował rynek literacki, książką zainteresowali się producenci filmowi. Mocno osadzona w afgańskich realiach, a przy tym uniwersalna powieść stała się dla nich łakomym kąskiem, ale też sporym wyzwaniem. Przed niełatwym zadaniem przełożenia na język filmu rozległej powieści obejmującej 30 lat życia stanął scenarzysta David Benioff ("25. Godzina", "Troja", "Zostań"). Gwarantem zachowania lirycznej atmosfery oryginału był zaś reżyser MARC FORSTER, który 3 lata wcześniejszym "Marzycielem" wywoływał wzruszenie u widzów i jurorów (m.in. nominacja do Złotego Globu). Forster ma ponadto na koncie takie obrazy, jak "Czekając na wyrok", "Przypadek Harolda Cricka", "Zostań", a także nowa odsłona cyklu o Jamesie Bondzie, "Quantum of Solace". Literacki pierwowzór "Chłopca z latawcem" zachwycił urodzonego w Niemczech filmowca. "Po prostu zakochałem się w tej opowieści" - wyznał Forster - "Przeczytanie tej książki było tak pięknym i pełnym emocji doświadczeniem, że od początku wiedziałem, że chcę być zaangażowany w powstawanie filmu". Forster doskonale zdawał sobie sprawę, że chcąc uczynić obraz przejmującym i zachować emocjonalną głębię oryginału, musi zadbać o szczegóły. Najpierw zaczął zgłębiać fascynującą kulturę Afganistanu, a każdy pomysł konsultował z samym Hosseinim. Wspólnie podjęli decyzję, że "Chłopiec z latawcem" zostanie zrealizowany częściowo w dari, jednym z dwóch oficjalnych języków funkcjonujących w Afganistanie. "Czułem, że kręcenie filmu w innym języku niż dari byłoby błędem" - przekonywał reżyser - "Dzieci w Afganistanie w latach 70. po prostu nie mogły mówić po angielsku".

Aby uzyskać wiarygodny efekt, do pracy na planie zaangażowano ludzi posługujących się biegle dari, których zadaniem było uczenie aktorów właściwej wymowy. Międzynarodową obsadę zdominowali zresztą aktorzy pochodzący z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu lub związani z nimi więzami krwi. Młodych odtwórców głównych ról poszukiwano na ulicach, w szkołach i domach dziecka w Kabulu, stawiając ostatecznie na Zekerię Ebrahimiego i Ahmada Khana Mahmoodzadę, którzy urzekli ekipę naturalnością. Obok dziecięcych bohaterów, jako dorosły Amir pojawia się znany m.in. z "Lotu 93" Khalid Abdalla, a w roli przyjaciela jego ojca Shaun Toub z oscarowego "Miasta gniewu". Ze względu na ciągle niestabilną sytuację polityczną w Afganistanie zdjęcia do filmu powstawały w pakistańskim Peszawarze, w Chinach oraz w Kaszgarze, który z dobrym skutkiem odegrał tętniący życiem Kabul lat 70. XX stulecia i to, co po nim pozostało po inwazji sowieckiej i rządach reżimu Talibów. Inne sceny rozgrywające się na terenie Afganistanu filmowano wzdłuż Karakoram, brukowanej drogi położonej najwyżej na świecie.

Film Marka Forstera otrzymał liczne wyróżnienia, a wśród nich nominacje do BAFTY i do Złotego Globu w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Uznanie zyskała zwłaszcza muzyka, skomponowana przez Alberta Iglesiasa, stałego współpracownika największych tuzów hiszpańskiego kina z Pedrem Almodovarem na czele. Iglesias otrzymał za swój wysiłek nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Nominacją do BAFTY za najlepszy scenariusz adaptowany wyróżniony został także David Benioff.

WASZE OPINIE

Zoran

Zgadzam sie w pełni z opinią Beru Zadry. Jak dla mnie film miesiąca.

BeruZadra

Cały czas powtarzam, że warto na filmy ze Wschodu uważać, bo ciekawe rzeczy się tam dzieją. A nie mówiłam?
Co do walk latawców - mają one swoją długą tradycję i do dzisiaj podczas świąt (choćby hinduska SaraswatiPuja) staczane są regularne bitwy a ci, którzy zetną ich najwięcej chodzą w chwale jeszcze wiele tygodni później. Jak ściąć ? Wystarczy trochę wprawy i odpowiednio spreparowany sznurek. Niestety, specjaliści od splatania sznurków i obtaczania ich w opiłkach szkła i metalu niechętnie odnoszą się do publicznych demonstracji. Ocenić można jedynie efekty ich pracy.
A żeby nie było...
Na czas oglądania "Chłopca z latawcem" wyrzuciłam rodzinę z domu, by nikt mi nie przeszkadzał i uważam, że film powinien obejrzeć każdy. W każdym rankingu film dostanie ode mnie maksymalną ilość gwiazdek; Poruszający, wstrząsający; świetny.

comediant

canal+ powinno w jakąś niedzielę zrobić wieczór filmowy i pokazać chłopca z latawcem wraz z Persepolis świetne filmy pokazujące sytuację na bliskim wschodzie w iranie i afganistanie .8,5/10
CHŁOPIEC Z LATAWCEM
reżyseria:
USA, 2007
Afganistan w przeddzień inwazji ZSRR. Nastoletni Amir (Zekeria Ebrahimi), potomek zamożnej i szanowanej rodziny, mieszka w Kabulu. Przyjaźni się z Hassanem (Nabi Tanha), synem zaufanego służącego ojca (Homayoun Ershadi). Amir jako Pasztun nie powinien zadawać się z Hazarem, którym jest Hassan, pomimo to chłopcy są nierozłączni.
dramat
CHŁOPIEC Z LATAWCEM
4,1 5 1 44