PREMIERA

2012.02.17

CANAL+ PREMIUM

Chodorkowski

Khodorkovsky

Niemcy, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Proces Michaiła Chodorkowskiego, najbogatszego człowieka w Rosji, dowiódł, że nawet potężni oligarchowie nie mogą czuć się bezpieczni. Cyril Tuschi postanowił prześledzić losy człowieka, który odważył się zadrzeć z Kremlem. Zrealizował film, którego publikacji obawiała się nawet rosyjska służba bezpieczeństwa.

Michaił Borysowicz Chodorkowski miał 24 lata i opinię wielkiego talentu w dziedzinie chemii, kiedy w 1987 roku założył Centrum Naukowo-Techniczne Twórczości Młodzieży. Dwa lata później powołał do życia bank, a w roku 1992 został p.o. wiceministra paliw i energetyki. Rok 1997 był dla niego prawdziwym przełomem. Chodorkowski nabył wówczas 45% akcji bankrutującej państwowej spółki naftowej Jukos. W ciągu sześciu lat zdołał odwrócić losy zadłużonej firmy, restrukturyzując ją i wyprowadzając na pozycję lidera światowego rynku energetycznego. Stojąc na czele zbudowanego przez siebie imperium, znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Rosjan. Dalekosiężny plan przewidywał fuzję Jukosu z koncernem Sibnieft, należącym wówczas do Romana Abramowicza. Operacji przeszkodziło aresztowanie Chodorkowskiego. 25 października 2003 roku przedsiębiorcę oskarżono o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw, półtora roku później trafił za kraty. Komentowany przez cały świat proces wywołał wiele kontrowersji i głosy, jakoby była to konsekwencja prowadzenia przez Chodorkowskiego własnej, niezależnej od Kremla polityki.

Film "Chodorkowski" pozwala dokładnie przyjrzeć się przypadkowi właściciela Jukosu. Celem niemieckiego reżysera CYRILA TUSCHIEGO było ukazanie w obiektywny sposób oblicza tytułowego bohatera oraz przebiegu jego błyskotliwej, przerwanej przez władzę kariery. "Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani tym bardziej świętego. Starałem się po prostu przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka" - tłumaczył reżyser, który swój film realizował przez pięć lat. Pomimo rozlicznych problemów, m.in. gróźb ze strony KGB i tajemniczych kradzieży materiałów filmowych, Tuschi zdołał dokończyć film, a przy tym przeprowadzić kilkadziesiąt wywiadów, w tym z rodziną i współpracownikami Chodorkowskiego, jak również wpływowymi politykami z całego świata. Udało mu się nawet wykorzystać w dokumencie unikalny zapis rozmowy z samym oligarchą, przeprowadzonej już na sali sądowej. Warto wspomnieć, że muzykę do filmu napisał wybitny kompozytor muzyki współczesnej Arvo Pärt.

"Ten pełnometrażowy dokument ogląda się jak najbardziej wciągającą fabułę. To nie jest dokument śledczy, ale portret człowieka, który stał się żywym mitem" - pisała o "Chodorkowskim" Gazeta Wyborcza, podczas gdy "Polityka" obwołała produkcję Tuschiego "filmem znakomitym, wyważonym i rzetelnie opowiedzianym".

WASZE OPINIE

Jamal

Film był o tyle dla mnie ciekawy, że o ile historie znalem, to nie wiedzialem o wielu szczególach. Film wiec dla mnie odkrywczy, do tego podobaly mi sie wplecione animamacje jako przerywniki. Zastanawiam sie jednak, i widze ze nie jestem w tym osamotniony, nad sensownosia pchania się pod topór Putinowi. Tłumacze sobie tylko w jeden sposób, że Chodorkowski sądził ze otrzyma kilka lat i wyjdzie z wiezienia lub wczesniej Putin straci władzę. Wyjdzie wtedy jako meczennik, ktory nie ugiał się Putinowi i wygra kolejne wybory. Przeliczył się. Jestem pewien, ze teraz tego załuje i wtedy zachowałby sie inaczej.

Blue-Grey

Zgadzam się z Gonią (słoneczne pozdrowienia!). Film świetnie ilustruje i analizuje relacje rosyjskiego nowobogackiego biznesu z nadal bizantyńską ([;-)]) władzą. Mam jednak pewne wątpliwości, czy Chodorkowski zasłużył sobie na takowe prawie dwugodzinne dokumentalne dzieło... Tylko przyklasnąć temu, że zapragnął zostać biznesowym idealistą, który regularnie płaci podatki i funduje szkoły z internatem. Ale cóż by szkodziło, gdyby w tej politycznej grze z faktycznym jedynowładcą Rosji, czyli z Putinem, nie okazał odpowiedniej, umiejętnie wrednej lisiej przebiegłości? Mógłby dalej zatrudniać wielu ludzi i zakładać szkoły. A tak... Ale może te kilkanaście lat więzienia to jakaś jego sekretnie przewrotna strategia? Zobaczymy zatem, kto kogo przetrwa: Chodorkowski Putina, czy na odwrót.

gonia1708

Bardzo dobry dokument - polecam w 100 % :)
Chodorkowski
reżyseria:
Niemcy, 2010
Proces Michaiła Chodorkowskiego, najbogatszego człowieka w Rosji, dowiódł, że nawet potężni oligarchowie nie mogą czuć się bezpieczni. Cyril Tuschi postanowił prześledzić losy człowieka, który odważył się zadrzeć z Kremlem. Zrealizował film, którego publikacji obawiała się nawet rosyjska służba bezpieczeństwa.
dokument socjologiczny
Chodorkowski
5,0 5 1 24