PREMIERA

2003.07.13

CANAL+ PREMIUM

CHOPIN. PRAGNIENIE MIŁOŚCI

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Fragment biografii Fryderyka Chopina prezentujący osiem lat jego życia i burzliwy związek z George Sand.

Chopin (Piotr Adamczyk) przybywa do Paryża. Żyje bardzo skromnie. Nie ma uczniów i nie koncertuje. Z pomocą przychodzi mu przyjaciel Albert (Andrzej Zieliński), który przyjechał do Francji po krwawo stłumionym powstaniu w 1830 roku. Dzięki swoim kontaktom organizuje Fryderykowi koncert u baronowej Rotschild (Anna Korcz), na którym gra najgłośniejszy pianista Europy - Liszt. Tutaj Chopin zostaje zaprezentowany elicie Paryża po raz pierwszy. Występ okazuje się ogromnym sukcesem, a sam kompozytor staje się gwiazdą scen koncertowych. Wkrótce Chopin poznaje skandalizującą pisarkę George Sand (Danuta Stenka). Wybucha między nimi szalona miłość. Z czasem jednak, kiedy Chopin zamyka się w świecie muzyki, George Sand z kochanki staje się opiekunką artysty. Ważnymi aktorami tego dramatu były dzieci Sand - Maurycy i Solange. Maurycy (Adam Woronowicz) - niespełniony malarz - przez lata rozpaczliwie walczył o matkę.

Do realizacji filmu o Chopinie reżyser, JERZY ANTCZAK ("Noce i dnie") i jego żona, aktorka i scenarzystka Jadwiga Barańska przygotowywali się starannie przez 20 lat. Chcieli pokazać Chopina i Sand nie jako postaci z podręczników, ale jako zwykłych ludzi rozpaczliwie poszukujących miłości. Zamiar powiódł się między innymi dzięki zaangażowaniu do dwóch głównych ról Piotra Adamczyka - Chopina i Danuty Stenki - George Sand.

Film zanurzony jest całkowicie w pięknej chopinowskiej muzyce w wykonaniu Janusza Olejniczaka.

WASZE OPINIE

Primo

Szkoda, że w Polsce marnuje się pieniądze na takie 'filmy'. Dla koneserów muzyki Chopina.
Ocena: 3/10

Tal

Kolejny dowód na to, że w Polsce myli się pojęcia "film" i "teatr telewizji". Przerażająco statyczny, nudny i żenująco zagrany przez Piotra "JP2" Adamczyka. To zresztą pewnie nie jego wina, że reżyser sobie ubzdurał, że każdy reaction shot z jego udziałem musi przedstawiać Chopina wstydliwie / żałobnie / żałośnie odwracającego wzrok. Pewnie wszystkie ujęcia odwracania wzroku sfilmowano w ciąu jednej, całodniowej sesji w studio. Smutne jest to, że polskie kino, choć biedne, stale pakuje pieniądze w takie gnioty.
CHOPIN. PRAGNIENIE MIŁOŚCI
reżyseria:
Polska, 2002
Fragment biografii Fryderyka Chopina prezentujący osiem lat jego życia i burzliwy związek z George Sand.
melodramat
CHOPIN. PRAGNIENIE MIŁOŚCI
4,5 5 1 80