• Orzeł

PREMIERA

2011.12.04

CANAL+ PREMIUM

Chrzest

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obycz.

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pochodzący z prowincji Michał (Wojciech Zieliński) ma za sobą kryminalną przeszłość. Zresocjalizowany rozpoczyna nowe życie. Z pomocą teściów zakłada świetnie prosperującą firmę produkującą okna.

Wraz z żoną (Natalia Rybicka) i nowonarodzonym synkiem zamieszkuje w luksusowym apartamentowcu z widokiem na Warszawę. Idyllę zakłóca pojawienie się przyjaciela sprzed lat. Chłopak właśnie wyszedł z wojska i przyjechał do miasta na zaproszenie Michała, który widzi w nim ojca chrzestnego swego dziecka. Janek (Tomasz Schuchardt) z początku nie dowierza w zmiany, jakie zaszły w życiu przyjaciela. Pociąga go życie na krawędzi i chce pracować dla byłego szefa Michała, bezwzględnego gangstera Grubego (Adam Woronowicz). Michał kiedyś wsypał bandę Grubego i w gangsterskim świecie ciąży na nim wyrok śmierci. Odwleka go, płacąc gangsterom każdego dnia 10 tysięcy złotych. Zdaje sobie sprawę, że pieniądze wkrótce się skończą i nie będzie już dla niego ratunku. Desperacko obmyśla plan, który uratuje jego rodzinę. Kluczowa rola w nim ma przypaść Jankowi, który musi wybrać między przyjaźnią a lojalnością wobec gangsterów.

Wyróżniony Srebrnymi Lwami w Gdyni "Chrzest" to druga pełnometrażowa fabuła MARCINA WRONY. Pochodzący z Tarnowa absolwent krakowskiego filmoznawstwa i reżyserii na Uniwersytecie Śląskim, kontynuuje tropy podjęte w debiutanckiej "Mojej krwi". Konsekwentnie realizuje mocne męskie kino z wyrazistymi bohaterami, nie unikające brutalności i gwałtownych zwrotów akcji. Reżyser nie ukrywa, że podobieństwo do debiutu było zamierzone. "Interesuje mnie temat dojrzewania, dochodzenia do dorosłości. Filmy mają podobną strukturę, ale są to różne opowieści. W "Chrzcie" zastanawiamy się nad wchodzeniem w zło, pokazujemy jak trudno od niego uciec" - mówi Wrona, który historie do swoich filmów czerpie z życia. W trakcie realizacji "Chrztu" kilkakrotnie odwiedzał więźniów odsiadujących wyroki za gangsterską działalność, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach. Pod wpływem tych rozmów kilkakrotnie zmieniał scenariusz filmu, w tym początek i zakończenie. Opowieść o nieuchronności ludzkiego losu przybiera w "Chrzcie" charakter filmowego moralitetu. Jednak mimo nawiązań do biblijnej historii Kaina i Abla czy tragedii antycznej, reżyser zastrzega, że jego film nie jest trudny w odbiorze "Doceniają go ci, którzy lubią kino gatunkowe, doceniają go ci, którzy lubią kino ambitne, tzw. artystyczne i doceniają go ci, którzy lubią emocje w kinie. Myślę, że emocje w kinie są najważniejsze" - wyjaśnia.

Dobierając odtwórców głównych ról, Wrona, tak jak w debiucie, postawił na nowe twarze. Odważne decyzje okazały się strzałem w dziesiątkę. "Tomasz Schuchardt to odkrycie nie tylko tego sezonu. Chyba od czasu pojawienia się Lindy w "Gorączce" Agnieszki Holland nie mieliśmy tak imponującego debiutu filmowego. Oby tylko nie zmarnował się w serialach" - pisał o wykonawcy roli Janka na łamach "Polityki" Zdzisław Pietrasik. Schuchardt, do spółki z wcielającym się w Michała Wojciechem Zielińskim, otrzymali w Gdyni ex aequo nagrodę w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Do roli Magdy reżyser wybrał Natalię Rybicką, która z racji młodego wieku i delikatnej urody idealnie pasowała do roli. Wrona zwrócił na nią uwagę oglądając "Żurek". W zaskakującej kreacji Grubego, filmowego czarnego charakteru, pojawia się Adam Woronowicz, kojarzony przede wszystkim jako odtwórca księdza Jerzego w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas". "Zależało mi na tym, by zło w "Chrzcie" miało wymiar bardziej mentalny niż fizyczny i wiedziałem, że Adam uwiarygodni postać Grubego. On potrafił wyzwolić w sobie takie niesłychanie napięcie wewnętrzne, dzięki któremu stworzył rolę niezwykle poruszającą" - tłumaczy wybór reżyser.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Nagrody filmowe

Najlepsza drugoplanowa rola męska - Adam Woronowicz, film Chrzest

WASZE OPINIE

lukaszk13

Bardzo dobry film, a co najważniejszy polski! Polecam serdecznie i daję 8/10.

pedro

Jamal zdecydowanie się z Tobą zgadzam.

Blue-Grey

Znakomicie opowiedziany i zagrany film, z którym nasza krajowa X Muza może się bez wstydu pojawiać na najlepszych europejskich czy amerykańskich kinowych salonach. Reżyser - jak mniemam - zamierzał przede wszystkim zderzyć moc i sens przyjaźni z realistycznie, ale i syntetycznie, pokazanym kawałkiem świata stołecznych gangsterów, świata, w którym panuje niewybredny język, okrucieństwo i psychopatyczne wodzostwo. Zamiar to trudny, ale utalentowany Marcin Wrona spełnił go dobrze - obraz zawiera chyba dla każdego czytelny przekaz, wstrząsa widzem i skłania do głębszej refleksji. Siła moralnego przekazu i artystyczna, dramatyczna ekspresja są niewątpliwymi wartościami [i]Chrztu[/i]. Jednak byłbym kimś nieszczerym, gdybym napisał, że lubię tak przygnębiająco się kończące filmy. Nie lubię. Zdecydowanie wolałbym w tym przypadku jakieś budujące zakończenie w amerykańskim stylu, nawet gdyby miało ono zburzyć doskonałość kompozycji. Wprawdzie od początku brałem pod uwagę taki a nie inny finał filmu, lecz to co na końcu robi filmowy Janek (Tomasz Schuchardt) zupełnie mnie nie przekonuje. A po dłuższym zastanowieniu jego postać wydaje mi się niewiarygodna, papierowa... Ale to jest temat do dłuższej, wnikliwej dyskusji. I dobrze.
Chrzest
reżyseria:
Polska, 2010
Pochodzący z prowincji Michał (Wojciech Zieliński) ma za sobą kryminalną przeszłość. Zresocjalizowany rozpoczyna nowe życie. Z pomocą teściów zakłada świetnie prosperującą firmę produkującą okna.
dramat obycz.
Chrzest
4,1 5 1 24