PREMIERA

2012.08.10

CANAL+ PREMIUM

Chwała dziwkom

Whore's Glory

Niemcy/Austria, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Chwała dziwkom" to spojrzenie na prostytucję w trzech odległych geograficznie miejscach, gdzie obowiązują różne kultury, języki i religie.

W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za weneckim lustrem, patrząc obojętnym wzrokiem na swoje ciała. W Bangladeszu mężczyźni odwiedzają dzielnicę slumsów, by zaspokoić pożądanie wśród miejscowych kurtyzan. W Meksyku kobiety modlą się do litościwej Pani Śmierci, zaklinając codzienność. O ile w Tajlandii najstarszy zawód świata jest traktowany dość liberalnie, niemal w lekkim tonie, tak w Bangladeszu wiążę się ze społecznym piętnem, a w Meksyku przyjmuje osobliwą formę celebracji śmierci, pragnienia przejścia "na drugą stronę".

Austriak Michael Glawogger, autor znakomitej "Śmierci człowieka pracy", w "Chwale dziwkom" stworzył intrygujący kalejdoskop paradoksów i osobliwości. Bez uciekania się do osądów moralnych posługuje się przykładem prostytucji, by zanalizować kondycję współczesnego człowieka. - Realizując "Chwałę dziwkom" przyjąłem teorię, wedle której relacje damsko-męskie w danej kulturze znajdują odzwierciedlenie w prostytucji - tak jak w codziennym życiu, ale w dużo szybszym tempie - przekonuje filmowiec. - (...) W filmie można zobaczyć różne rytuały i sytuacje. Szybę oddzielającą kobiety i mężczyzn w Tajlandii, mężczyzn z Bangladeszu, którzy całymi grupami wybierają partnerki do seksu czy też Meksykanów, krążących po mieście samochodami w poszukiwaniu odpowiedniej kandydatki na noc. Bohaterki dokumentu "Chwała dziwkom" doświadczają wszystkiego, co może wydarzyć się między dwójką ludzi w łóżku. - Mężczyźni nie rozumieją, jak bardzo poświęcamy nasze poczucie wstydu dla pieniędzy - mówi jedna z nich.

Niewątpliwym atutem dokumentu, wyróżnionego w 2011 roku Nagrodą Specjalną Jury w konkursie "Horyzonty" na MFF w Wenecji, są szczere wywiady z kobietami, imponujące zdjęcia Wolfganga Thalera oraz ścieżka dźwiękowa, na której można usłyszeć piosenki w wykonaniu m.in. PJ Harvey, Tricky'ego i CocoRosie. - Tak jak poprzednie filmy Glawoggera, "Megacities" i "Śmierć człowieka pracy", tak i ten jest złożonym, wieloaspektowym i wolnym od osądów studium, ukazującym przetrwanie w określonym środowisku - pisał na łamach "Hollywood Reporter" Neil Young. - Ukazuje nam grozę, rozkosze oraz wielką dawkę energii.

Michael Glawogger zmarł 23 kwietnia 2014 r. na malarię w trakcie kręcenia kolejnego filmu w Liberii. Miał 54 lata.

WASZE OPINIE

Ned_Flanders

Prostytucja zawsze była i zawsze będzie. Zalegalizowanie i opodatkowanie prostytucji przyniosło by same korzyści. Finansowe jak i zdrowotne.
Sam dokument przykry, ale prawdziwy. Dogłębnie przedstawia życie prostytutek oraz dwulicowych ludzi. Na ulicach są tępione przez społeczeństwo, gdzie spora część z nich korzystała z takowych usług. Takie produkcje są potrzebne, gdyż trzeba zmieniać światopogląd co niektórych osób.

tufta

Panuje powszechne krzywdzące przekonanie ,że kobieta uprawiająca sex dla pieniędzy to coś złego i hańbiącego kobietę.To taki sam zawód jak inne.Ksiądz dba o nasze potrzeby duchowe a dziwka o cielesne.Nie widze żadnej różnicy między nimi.Oby zawód prostytutki nigdy nie umarł.
ps.Oczywiście gdy kobieta jest zmuszana siłą do prostytucji to już coś innego.Ale gdy kobieta sama z własnej woli oddaje swe ciało za pieniądze to proszę bardzo.Dam jej nawet napiwek.

gonia1708

Jeden z lepszych dokumentów w Canal + ,ciekawy ale smutny i przygnębiający , prawdziwy . O temacie "Samo życie "
Chwała dziwkom
reżyseria:
Niemcy/Austria, 2011
"Chwała dziwkom" to spojrzenie na prostytucję w trzech odległych geograficznie miejscach, gdzie obowiązują różne kultury, języki i religie.
dokument socjologiczny
Chwała dziwkom
4,7 5 1 43