PREMIERA

2010.07.13

CANAL+ PREMIUM

CICHY CHAOS

Caos calmo

Włochy/Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: melodramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Producent filmowy Pietro Paladini (Nanni Moretti) bohatersko ratuje tonącą w morzu kobietę. Po powrocie z plaży pod domem zastaje karetkę i dowiaduje się o śmierci żony.

Pietro nie daje po sobie poznać rozpaczy. Całą uwagę kieruje w stronę dziesięcioletniej córeczki Claudii (Blu Di Martino), dla której staje się jedynym opiekunem. Chce być przez cały czas blisko niej. Po odwiezieniu córki do szkoły, zamiast udać się do pracy, spontanicznie postanawia czekać na nią przed wejściem. Od tej chwili wycofuje się z dotychczasowego życia, całe dnie spędzając na ławce w parku pod szkołą. Tu spotyka się z bratem (Alessandro Gassman), histeryczną szwagierką (Valeria Golino) i kolegami z pracy. Zawsze nienagannie ubrany, elegancki dżentelmen wzbudza zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Z czasem uczy się czerpać radość z obcowania z otaczającymi go ludźmi.

Nanni Moretti, producent, reżyser, scenarzysta i aktor, ma we Włoszech opinię jednej z największych osobowości tamtejszego kina. Jest ponadto zdobywcą 30 nagród przemysłu filmowego, głównie europejskiego. Kiedy występuje na ekranie, jest przede wszystkim sobą - przeciętnym, czasem gwałtownym i porywczym, kiedy indziej uprzejmym mężczyzną, zmagającym się z przeciwnościami losu. W "Cichym chaosie", podobnie jak w wyreżyserowanym przez siebie, głośnym "Pokoju syna" z 2001 roku, wciela się w człowieka stającego w obliczu śmierci bliskiej osoby. "Największym wyzwaniem w pracy nad filmem było połączenie roli głównego bohatera, związanego z jednym miejscem i jednoczesnego pozbycia się wrażenia stateczności obrazu" - wspomina ANTONELLO GRIMALDI. Reżyser oparł swój film na charyzmie Morettiego, usuwając ze scenariusza niemal wszystkie sceny, w których nie występuje jego bohater. W rolach drugoplanowych Morettiemu towarzyszy m.in. Alessandro Gassman ("Transporter 2", "Hamam - łaźnia turecka"), Valeria Golino ("Rain Man", "Hot Shots!"), a w epizodzie pojawia się Roman Polański i mieszkająca na stałe we Włoszech polska modelka i aktorka Kasia Smutniak.

WASZE OPINIE

Hydr0

Obejrzałem ten film wcześniej, gdy leciał jakoś tak późniejszym wieczorkiem. Włączyłem przypadkowo i po kilku minutach się wciągnąłem. Polecam. Bardzo dobre kino.

Blue-Grey

A dla mnie to film okropnie wydumany i nudny. Chociaż parę pomysłów w nim mi się podobało, np. chłopiec z zespołem Downa z zachwytem machający do samochodu, spotkanie z Polańskim czy piękna Kasia Smutniak. Można tylko pomarzyć...

pedro

Film oglądałem na DVD dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów i napiszę krótko : mądry, inteligentny film. Prawdziwe kino.Warto obejrzeć. Polecam.
CICHY CHAOS
reżyseria:
Włochy/Wlk. Brytania, 2008
Producent filmowy Pietro Paladini (Nanni Moretti) bohatersko ratuje tonącą w morzu kobietę. Po powrocie z plaży pod domem zastaje karetkę i dowiaduje się o śmierci żony.
melodramat
CICHY CHAOS
5,0 5 1 6