PREMIERA

2007.12.31

CANAL+ PREMIUM

CIEKAWSKI GEORGE

Curious George

USA, 2005

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: film animowany

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jedno z muzeów w bliżej nieokreślonej metropolii ma być zamknięte i zrównane z ziemią, aby na jego miejscu mógł powstać schludny i tak potrzebny mieszkańcom parking.

Pretekstem do podjęcia tej decyzji jest słaba frekwencja odwiedzających spowodowana brakiem niezwykłych eksponatów. Jeden z pracowników muzeum, gorliwy i ceniony przez szefa Ted - Człowiek w Żółtym Kapeluszu (Will Ferrell), postanawia wyruszyć do Afryki, aby odnaleźć tam legendarny posąg małpy. Ten mógłby przyciągnąć na nowo zwiedzających i uratować muzeum przed zagładą. Podczas podróży do Teda przyłącza się małpka George (głos Frank Welker), której zapał i ruchliwość przysparza mu sporo kłopotów i skutecznie odciąga jego uwagę od prawdziwego celu wyprawy.

MATTHEW O'CALLAGHAN to ceniony w Hollywood animator i specjalista od efektów wizualnych. Współpracował przy takich tytułach, jak "Misja na Marsa", "102 Dalmatyńczyki" czy niezapomniany, przełomowy dla animacji "Kto wrobił królika Rogera". Warto dodać, że w 1988 roku, kiedy obraz ten powstawał był on najdroższym filmem wszech czasów - minuta animacji kosztowała 300 tysięcy dolarów. O'Callaghan jako reżyser zadebiutował w 1992 roku krótkometrażową, niezależną animacją, w której głosów użyczyli m.in. Jim Carrey i Thora Birch. Reżyserował również dla studia Disneya przeznaczone na mały ekran filmiki o Myszce Miki i psie Goofym, a współreżyserowany przez niego serial animowany "Life with Louie" był trzykrotnie nagrodzony statuetką Humanitas Prize oraz dwukrotnie Daytime Emmy Award.

Przy "Ciekawskim Georgu" O'Callaghan współpracował ze scenarzystą Kenem Kaufmanem. Film nie powstałby, gdyby nie wspaniała seria bajek, której autorem jest nieżyjący już H. A. Rey i jego żona Margaret. Urodzony w 1898 roku w Niemczech Rey usiłował wraz z żoną schronić się w Paryżu przed falą antysemityzmu, która ogarnęła Europę pod koniec lat 30. Oboje byli Żydami, kiedy więc w 1940 roku niemiecka armia kroczyła na Paryż, wiedzieli że jedyną szansą jest ewakuacja. Uciekli na rowerze, na kilka godzin przed zajęciem miasta przez Niemców, zabierając ze sobą notatki i rękopisy, z których później miała powstać dziecięca seria o ciekawskiej małpce. Swoją zdumiewającą ucieczkę, która 14 października 1940 roku zawiodła ich do Nowego Jorku, autorzy opisali w autobiograficznej książce "The Journey That Saved Curious George: The True Wartime Escape of Margret and H. A. Rey" ("Podróż, która uratowała Ciekawskiego Georgea: Historia prawdziwej wojennej ucieczki Margaret i H. A. Reyów").

Dzięki "Ciekawskiemu Georgowi" Will Farrell, uwielbiany, choć kontrowersyjny komik, również wzięty aktor (m.in. "Melinda i Melinda" Woody'ego Allena oraz "Przypadek Harolda Cricka" Marca Forstera), miał szansę zadebiutować jako "głos" w pełnometrażowej produkcji. Wcześniej Farrell dubbingował postacie seriali animowanych, takich jak "Głowa rodziny" oraz "Bobby kontra wapniaki".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Guma dla oczu, i nic poza tym. Pożuć i wypluć. A przede wszystkim było to toporne i nudne. 1- jak nic.

sss

Ale dziwny film ale dam 1

lucius

Mi także przypadł do gustu! Ładna przygodowa-koedukacyjna bajka nie tylko dla małych dzieci:p
CIEKAWSKI GEORGE
USA, 2005
Jedno z muzeów w bliżej nieokreślonej metropolii ma być zamknięte i zrównane z ziemią, aby na jego miejscu mógł powstać schludny i tak potrzebny mieszkańcom parking.
film animowany
CIEKAWSKI GEORGE
4,1 5 1 8