PREMIERA

2004.01.30

CANAL+ PREMIUM

CIEMNONIEBIESKI ŚWIAT

Tmavomodry svet

Czechy/Wlk. Brytania, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dramat wojenny czeskiego zdobywcy Oscara Jana Sveraka. Niecodzienny trójkąt miłosny na tle burzliwych wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Marzec 1939 roku. Niemcy wkraczają do Czechosłowacji. Porucznik czeskiego lotnictwa Frantisek Slama (Ondrej Vetchy) przedostaje się do Anglii, gdzie wstępuje do RAF-u. Tam opiekuje się młodszym kolegą-pilotem Karelem (Krystof Hadek), który też uciekł z Czech. Jest dla niego jak starszy brat, ale wkrótce ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę. Karel, po jednej wspólnej nocy, zakochuje się w młodej Angielce Susan (Tara Fitzgerald). Sądzi, że znalazł miłość swojego życia nie wiedząc, że dziewczyna ma już męża, który zaginął na froncie. W dodatku podoba się też jego starszemu koledze. Całej trójce trudno znaleźć rozwiązanie dla tej skomplikowanej sytuacji. Po wojnie podejrzany o antykomunizm Frantisek trafia do czeskiego obozu pracy, gdzie wspomina swoje wojenne perypetie.

JAN SVERAK to jeden z najbardziej cenionych czeskich filmowców, nie tylko młodego pokolenia. Popularność przyniosła mu już debiutancka "Szkoła podstawowa", a później "Jazda" i słynny "Kola", za którego otrzymał m.in. Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego w 1996 roku. "Ciemnoniebieski świat" również zdobył wiele nagród, w tym Czeskie Lwy 2002 w kategoriach: reżyseria, zdjęcia, muzyka, montaż, nagroda krytyków i publiczności. Autorem scenariusza jest ojciec reżysera, czeski aktor i scenarzysta, Zdenek Sverak (m.in. główna rola i scenariusz do "Koli").

WASZE OPINIE

Grześ

zawiera wartości historyczne i moralne minionej epoki,to samo spotykało Polaków na zachodzie i po powrocie do ojczyzny,ukazana jest słowiańska przyjaźń oraz spontaniczność ,szkoda że nikt z Polaków nie pokusił się o nakrecenie Dywizjonu 303 ,nie jesteśmy wcale gorsi.wydaje mi się że film ten technicznie jest lepiej nakręcony od Pearl Harbor -Brawo Czesi!!!

sexvestrator

kolejny dowod na to ze europejczyk potrafi. dla mnie super. polecam kazdemu chociazby dla oderwania sie na moment od hollywodzkiej papki z mnostwem efektow specjalnych i z zerowa trescia.
CIEMNONIEBIESKI ŚWIAT
reżyseria:
Czechy/Wlk. Brytania, 2001
Dramat wojenny czeskiego zdobywcy Oscara Jana Sveraka. Niecodzienny trójkąt miłosny na tle burzliwych wydarzeń z czasów II wojny światowej.
dramat wojenny
CIEMNONIEBIESKI ŚWIAT
4,5 5 1 2