Fox

PREMIERA

2009.02.21

CANAL+ PREMIUM

CIEMNOŚĆ RUSZA DO BOJU

The Seeker: The Dark Is Rusing

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy/fantasy

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody Amerykanin Will Stanton (Alexander Ludwig) przeprowadza się wraz z rodzicami do Anglii. Chłopiec ma problemy z adaptacją w nowym miejscu, a na domiar złego starsi bracia nie szczędzą mu uszczypliwości.

Obchodzącemu czternaste urodziny Willowi przychodzi jednak odkryć, że jest Poszukiwaczem, ostatnim z klanu wojowników, którzy od wieków toczą walkę z siłami Ciemności. Pod okiem ekscentrycznej pary, Merrimana (Ian McShane) i panny Greythorne (Frances Conroy), chłopak rozpoczyna przygotowania do arcytrudnej misji. Musi bowiem podjąć kilka podróży w czasie, aby odnaleźć komplet tajemniczych Znaków. Na końcu zaś czeka go konfrontacja z niewyobrażalnymi mocami zagrażającymi ludzkości. Przyszłość świata spoczywa w rękach nastoletniego Willa.

Olśniewająca filmowa baśń "Ciemność rusza do boju" została oparta na motywach literackiej sagi pióra Brytyjki Susan Cooper. Czerpiąc z tradycji legend o królu Arturze oraz folkloru celtyckiego, Cooper stworzyła na przełomie lat 60. i 70. pięcioksiąg powieści rozpalający wyobraźnię młodzieży po dziś dzień. "Od wielu lat znam i cenię cykl "Ciemność rusza do boju" Susan Cooper" - mówił producent filmowy Marc Platt - "Susan i jej długoletni współpracownik, zmarły już aktor i pisarz Hume Cronyn, byli moimi serdecznymi przyjaciółmi. To naturalne, że zawsze czytałem ich książki. Jakieś dwa lata temu zadzwoniłem do Susan z pytaniem o zdrowie i znienacka zapytałem o możliwość sfilmowania cyklu".

Platt, mający na koncie m.in. produkcję "Legalnej blondynki", zakasał rękawy i skompletował zespół sprawdzonych współpracowników. Reżyserem został pnący się dynamicznie po szczeblach kariery DAVID L. CUNNINGHAM ("Droga do wolności", "Wyzwanie śmierci"). Adaptację sagi Susan Cooper na filmowy scenariusz powierzono Johnowi Hodge'owi, Szkotowi współpracującemu wcześniej z Dannym Boyle'em (napisał scenariusze do 4 jego filmów: "Płytki grób", "Trainspotting", "Życie mniej zwyczajne" i "Niebiańska plaża"). Wybór Hodge'a mógł wydawać się zaskakujący, ale z pewnością nie był nieprzemyślany. Platt uzasadniał angaż Szkota komplementując jego talent: "Pisze z humorem, ale potrafi też oddać mroczną stronę problemu, co czyni go wymarzonym autorem scenariusza filmu, który adresowany jest do widza w każdym wieku, ale ma wiele mrocznych aspektów, niezbędnych przy opowiadaniu o tajemnicy i złych przeczuciach".

Jak zawsze w przypadku produkcji, w których głównym bohaterem jest nastolatek trudnym zadaniem było znalezienie odpowiedniego odtwórcy. "Sprawdziliśmy każdego aktora w wieku 13-15 lat" - wspominał David Cunningham - "Szukaliśmy chłopca, który odpowiadałby opisowi w powieści, byłby skory do współpracy, a jednocześnie wyglądałby jak kolega z sąsiedztwa, który nieoczekiwanie znalazł się w niezwykłej sytuacji"M. Pochodzący z Kanady Alexander Ludwig spełnił wszystkie te wymogi. "Był chętny do współpracy i nie było w nim cienia maniery" - chwalił piętnastolatka Cunningham - "Miał w sobie taką naturalną radość i czystość ducha, co było bardzo potrzebne przy tworzeniu postaci. Zaprosiliśmy go na próbę i po przeczytaniu przez niego fragmentu tekstu, wiedzieliśmy że mamy naszego Willa Santona".

Ludwig spotkał się na planie z innymi młodymi aktorami: Gregorym Smithem ("Patriota", "Kids in America") i Amelią Warner, znaną głównie z krótkiego małżeństwa z Colinem Farrellem. Ich ekranowymi partnerami zostali bardziej doświadczeni artyści, jak Frances Conroy (Złoty Glob za "Sześć stóp pod ziemią"), Christopher Eccleston ("Płytki grób", "Księga Diny", tytułowa rola w serialu "Dr Who") oraz Ian McShane, zdobywca Złotego Globu za rolę w serialu "Deadwood". McShane żartował, że cieszy go angaż do "Ciemność rusza do boju", bo w końcu jego wnuki będą miały okazję zobaczyć go na ekranie.

Jeszcze w trakcie powstawania filmu David Cunningham wyznał, że doświadczenie, które zdobył przy realizacji filmów dokumentalnych i niezależnych nauczyło go doceniać siłę realizmu. Dlatego podczas kręcenia "Ciemności..." starał się nie posiłkować nadmiernie komputerowymi efektami specjalnymi. Stąd też w jednej ze scen wykorzystano tysiąc żywych węży, z których niektóre miały nawet cztery metry długości, w innej zaś pojawiły się rekonstrukcje okrętów Wikingów, m.in. zbudowana w Kątnie pod Ostródą łódź o nazwie Morąg. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Rumunii z wykorzystaniem pięknych plenerów naturalnych jezior. "Nie ma nic lepszego od realizmu. Zdjęcia na planie naturalnym dają więcej swobody, niż te z użyciem efektów komputerowych" - raz jeszcze przekonywał Cunningham - "Dlatego właśnie przyjechaliśmy do Rumunii i udało nam się nakręcić wyprawę w rzeczywistość, gdzie czuje się, że wszystko dzieje się naprawdę". "Ciemność rusza do boju" okazała się największą produkcją realizowaną w krajach bałkańskich, a miejscowa ekipa scenografów wykonała gigantyczną pracę. "To, czego Rumuni dokonali na naszym planie jest godne podziwu" - przyznał Christopher Eccleston - "Był to tak ogromny wysiłek, że trudno będzie wam uwierzyć, że takie rzeczy mogą powstać na planie".

"Ciemność rusza do boju" to pełne rozmachu widowisko fantasy, które z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom "Kronik Narnii", "Eragona" czy "Gwiezdnego pyłu", ale także wszystkim, którzy marzą mniej lub bardziej skrycie o przeżyciu wielkiej przygody.

WASZE OPINIE

Renu

Film wydmuszka. Na zewnątrz to nawet malowana ładnie skorupka ale w środku pusto, głucho, nudno, nijako.
Dla absolutnych fanów tej tematyki być może, ale dla mnie szkoda czasu.
Odradzam :)

BeruZadra

Film beznadziejnie nudny.
Konsystencją przypomina fast food od McDonalds'a - bezkształtna papka, słona cena, pic w dodatkach i zero treści. Kliniczny przykład odmóżdżającej papki.
Odmóżdżającej papce mówimy stanowcze "Nie!"

majsterek

Brak scenariuszy w hollywood staje się coraz bardziej widoczna.Wlasnie w tym filmie to widac.Film "Ciemność rusza do boju" jest niestety przykładem złego smaku . Film obejrzałem w całości, gdyż aby podjąć się krytyki lub wychwalania należy zobaczyć cały obraz. Film ten jest jakby zlepieniem dwóch, różnych scenariuszy, taśmą klejącą na kolanie przed studiem filmowym. Nie polecam.
CIEMNOŚĆ RUSZA DO BOJU
USA, 2007
Młody Amerykanin Will Stanton (Alexander Ludwig) przeprowadza się wraz z rodzicami do Anglii. Chłopiec ma problemy z adaptacją w nowym miejscu, a na domiar złego starsi bracia nie szczędzą mu uszczypliwości.
film przygodowy/fantasy
CIEMNOŚĆ RUSZA DO BOJU
4,1 5 1 17