www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.05.25

CANAL+ PREMIUM

CIEŃ

Polska, 1956

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Para zakochanych, jadąc samochodem wzdłuż torów kolejowych, zauważa mężczyznę wyskakującego z pędzącego pociągu. Uciekinier odnosi ciężkie obrażenia i wkrótce umiera.

Trudno go zidentyfikować: ma zmasakrowaną twarz i żadnych dokumentów przy sobie. Sprawa wydaje się nie do rozwiązania, jednak zajmujący się nią milicjant jest dobrej myśli. Dwie osoby luźno związane ze sprawą, przypominają sobie w czasie śledztwa epizody z własnego życia, historie tragiczne i tak samo jak ta, nigdy nie wyjaśnione. Jedna z nich opowiada o przedziwnym wojennym starciu dwóch grup bojowych należących do tej samej podziemnej organizacji. Druga dotyczy kapitana Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który podczas jednej z akcji musiał w decydującym momencie zabić swojego towarzysza, bo podejrzewał go o zdradę. Dopiero trzecia historia, którą słyszy milicjant, pozwala mu rozwikłać wszystkie tajemnice.

Film powstał według opowiadania i scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Łączy retrospekcje z okresu okupacji z realiami lat 50. Reżyser obrazu, urodzony na Ukrainie JERZY KAWALEROWICZ, to również współscenarzysta prawie wszystkich swoich filmów. Po ukończeniu Kursu Przygotowania Filmowego (1946) przez kilka lat asystował przy realizacji pierwszych powojennych polskich obrazów ("Zakazane piosenki", 1946, "Ostatni etap", 1947). Zadebiutował w 1951 roku wyróżnionym w Karlowych Warach filmem "Gromada". Później powstały m.in. "Celuloza" (1953), wyróżniony w Wenecji "Pociąg" (1959), nagrodzona w Cannes "Matka Joanna od Aniołów" (1960), "Maddalena" (1971) z muzyką Ennio Morricone, nagrodzona w Berlinie za reżyserię "Śmierć prezydenta" (1977), wyróżniona Złotymi Lwami w Gdańsku "Austeria" (1982) czy nominowany do Oscara "Faraon" (1966). "Zawód reżysera to nie jest praca przy biurku, to nie jest czynność, która polega na tym, że się o czwartej zamyka stanowisko pracy i zaczyna myśleć o czymś innym" - mówi reżyser. Na emeryturę się jednak nie wybiera, bo jak wyjaśnia: "Ciągle mam chęć zrealizowania jakiegoś filmu. Mam pewne tematy, których nigdy nie zrealizowałem i nie wiem, czy mi się to uda".

W rolę Knyszyna wcielił się popularny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych Zygmunt Kęstowicz. "Przedwojenny dżentelmen, szlachetny, elegancki, z doskonałymi manierami" - mówi o nim aktorka Barbara Bursztynowicz. Pierwsze aktorskie kroki stawiał w teatrze w Wilnie, od 1950 roku związał się ze scenami warszawskimi. Stworzył około 200 kreacji teatralnych, a w filmie zadebiutował w 1953 roku w obrazie "Pościg" Stanisława Urbanowicza. Publiczność zna go z takich filmów, jak "Baza ludzi umarłych", "Dwa żebra", "Korczak", "Podróż za jeden uśmiech" czy seriali "Stawka większa niż życie", "Czarne chmury" i "Polskie drogi". Jednak największą popularność przyniosły Kęstowiczowi programy dla dzieci: "Piątek z Pankracym" i "Pora na Telesfora", za które został nagrodzony Orderem Uśmiechu. Przez ostatnie 10 lat (aktor zmarł 14 marca 2007) grał nestora rodu Lubiczów w jednym z najpopularniejszych polskich seriali "Klan". O swoich artystycznych wcieleniach opowiedział w wydanej w 2002 roku książce "Na obrotowej scenie życia. Listy pana Z.K. do pani K.Z."
CIEŃ
reżyseria:
Polska, 1956
Para zakochanych, jadąc samochodem wzdłuż torów kolejowych, zauważa mężczyznę wyskakującego z pędzącego pociągu. Uciekinier odnosi ciężkie obrażenia i wkrótce umiera.
film sensacyjny
CIEŃ
3,6 5 1 12