PREMIERA

2015.11.14

CANAL+ PREMIUM

Citizenfour

USA, 2014

reżyseria:

gatunek: dokument

Ocena filmu

0.00

Opis

W 2013 roku Edward Snowden przekazał mediom sensacyjne dokumenty, które wywołały jeden z największych skandali politycznych naszych czasów. Osobą, której zaufał była amerykańska dokumentalistka Laura Poitras. Jej film o Snowdenie zdobył 42 nagrody, w tym Oscara, nagrodę BAFTA, nagrodę Emmy i Independent Spirit Award.

"Wiedz, że każda przekroczona przez ciebie granica, każdy zakup, który robisz, każda rozmowa telefoniczna, każdy mijany maszt komunikacyjny, każdy twój znajomy, każda odwiedzana przez ciebie strona, każda wstukiwana przez ciebie litera trafiają do systemu o nieograniczonym zasięgu i zerowym nadzorze"". Tym ostrzeżeniem Edwarda Snowdena rozpoczyna swój film Laura Poitras, reżyserka dla której "Citizenfour" był zakończeniem filmowej trylogii o Ameryce po 11 września. W jej skład wchodzą jeszcze "Mój kraj, mój kraj" i "Przysięga".

Tytułowy obywatel to Edward Snowden. Niepozorny 30-latek, który był analitykiem w CIA, a potem, choć zatrudniony jako informatyk w Dell i Booz Allen Hamilton, pracował dla NSA. Wiódł komfortowe życie na Hawajach, miał piękną dziewczynę i zarabiał 200 tysięcy dolarów rocznie. Porzucił to wszystko i został zbiegiem. Wszystko dlatego, że postanowił ujawnić dokumenty dowodzące, że NSA (amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) oraz kilka jej odpowiedników w innych krajach bezkarnie szpiegują ludzi, odbierając im prywatność. Szpiegują wszystkich, niezależnie od tego, czy istnieją ku temu jakiekolwiek podstawy.

Edward Snowden kopiował dokumenty swoich pracodawców przez lata. Powierzył je Laurze Poitras, którą wybrał ze względu na jej wcześniejsze filmy. Po pół roku szyfrowanej korespondencji zgodził się na spotkanie w Hongkongu, na którym reżyserce towarzyszyli dziennikarze z "Guardiana" - Glenn Greenwald i Ewen MacAskill. Przez kilka dni słuchali Snowdena, przeglądali dokumenty. Dowiedzieli się o skali stworzonego po 11 września 2001 aparatu nadzoru: bezprawnym nagrywaniu rozmów, kontroli nad przepływem informacji w wirtualnym świecie, a w szczególności portalami społecznościowymi, namierzaniu poprzez wbudowane w urządzenia elektroniczne systemy GPS, prowadzeniu obserwacji z powietrza za pomocą dronów. Ale "Citizenfour" nie jest tylko zapisem rozmów ze Snowdenem. Pokazuje również jego motywacje, konsekwencje działań i reakcje na nie świata.

Po światowej premierze filmu Laura Poitras przeniosła się do Berlina. Z kilkudziesięciu krajów do których Snowden zwrócił się o azyl, udzieliła mu go tylko Rosja. Dwa lata po ujawnieniu dokumentów, instytut badania opinii publicznej PEW zapytał Amerykanów, czy przejmują się tym, że rząd może ich inwigilować. Sondaż wskazał, że 46% badanych nie interesuje się tematem. W 2015 roku nowojorski sąd stwierdził, że masowe zbieranie danych dotyczących rozmów telefonicznych przez NSA było nielegalne. Snowden nadal jest oskarżony o szpiegostwo i nie może wrócić do domu.

WASZE OPINIE

pedro

Ciekawy dokument ukazujący losy Edwarda Snowdena ujawniającego tajne dokumenty NSA. Bohater opowiada o sobie, ujawnia tajemnice. Reżyser pokazuje też reakcję władz i światowych mediów (szczególnie amerykańskich). Warto zobaczyć! "Citizenfour" otrzymał Oskara zasłużenie.
Citizenfour
reżyseria:
USA, 2014
W 2013 roku Edward Snowden przekazał mediom sensacyjne dokumenty, które wywołały jeden z największych skandali politycznych naszych czasów. Osobą, której zaufał była amerykańska dokumentalistka Laura Poitras. Jej film o Snowdenie zdobył 42 nagrody, w tym Oscara, nagrodę BAFTA, nagrodę Emmy i Independent Spirit Award.
dokument
Citizenfour
3,9 5 1 21