PREMIERA

2004.02.17

CANAL+ PREMIUM

ĆMA

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Studium kryzysu osobowości nocnego radiowca, dla którego rozmowy ze słuchaczami stają się swoistą psychoterapią. W roli głównej nagrodzony na MFF w Moskwie Roman Wilhelmi.

Jan (Roman Wilhelmi) prowadzi w rozgłośni radiowej nocny program "Radiotelefon" - rodzaj telefonu zaufania. Słuchacze zwierzają się na antenie ze swoich sekretów i lęków, a redaktor z pasją i zaangażowaniem stara się zrozumieć i pomóc każdemu z dzwoniących. Sam jednak nie potrafi uporać się z własnymi problemami i nieustabilizowanym życiem osobistym. Właśnie rozpada się jego związek z drugą żoną, Justyną (Iwona Bielska). Psują się też relacje z kochanką Magdą (Anna Seniuk). Mężczyzna nie potrafi też znaleźć wspólnego języka z dorastającym synem z pierwszego małżeństwa (Marek Probosz), któremu grozi usunięcie ze szkoły. Sytuacji nie poprawia stale rosnąca popularność programu, budząca zazdrość kolegów z pracy.

"Ćma" to drugi pełnometrażowy film fabularny TOMASZA ZYGADŁY, jednego z prekursorów zaangażowanego dokumentu w polskim kinie. W wielokrotnie nagradzanej "Szkole podstawowej" z 1971 roku na przykładzie lekcji godziny wychowawczej ukazał mechanizm narzucania społeczeństwu konformistycznych zachowań. Dokumentalne doświadczenie reżysera szczególnie widoczne jest w psychologicznym portrecie głównego bohatera "Ćmy", w którym doszukiwano się metafory zagrożenia jednostki we współczesnym świecie. Wyobcowany, próbujący sprostać odgrywanej roli społecznej Jan, niczym tytułowa ćma, spala się w świetle swojej popularności. Zawodowy sukces przynosi zazdrość otoczenia, za wszelką cenę próbującego go zniszczyć.

Film Zygadły, przypadający na szczytową popularność radia, spotkał się z uznaniem krytyki. Recenzentka "Kina" pisała o nim - "Od pewnej monotematyczności głównego nurtu naszego młodego kina "Ćma" różni się wrażliwością na emocjonalne, prywatne sprawy ludzi; (...) jest filmem o wpływie środków przekazu nie na odbiorcę, ale na nadawcę."
ĆMA
reżyseria:
Polska, 1980
Studium kryzysu osobowości nocnego radiowca, dla którego rozmowy ze słuchaczami stają się swoistą psychoterapią. W roli głównej nagrodzony na MFF w Moskwie Roman Wilhelmi.
film psychologiczny
ĆMA
4,6 5 1 19