PREMIERA

2010.01.24

CANAL+ PREMIUM

Co jest grane?

What Just Happened

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ben (Robert De Niro) jest producentem filmowym. Jego najnowszy projekt z udziałem Seana Penna ma być pokazany na festiwalu w Cannes, pojawia się jednak problem, bowiem na przedpremierowym pokazie publiczności nie podoba się zakończenie filmu.

Zdaniem szefowej wytwórni (Catherine Keener) finał, w którym zostaje zastrzelony pies przekreśla szansę na sukces produkcji. Żąda zmian, ale z jej decyzją nie zgadza się Jeremy Brunell (Michael Wincott), reżyser który uważa, że byłby to gwałt na jego artystycznej wizji. Przekonanie go spoczywa na Benie. W kolejnym projekcie zestresowanego producenta ma tymczasem zagrać Bruce Willis. Gwiazdor przyjechał już do Kalifornii, ale roztył się i nie zamierza zgolić hodowanej od pół roku brody. Ben znów szuka kompromisów. Sytuację komplikują mu dodatkowo sprawy osobiste. Wciąż zależy mu na Kelly (Robin Wrigt Penn), z którą rozwiódł się półtora roku wcześniej i źle znosi jej romans ze scenarzystą Scottem Solomonem (Stanley Tucci). Życia nie ułatwia mu też Zoe (Kristen Stewart), córka z pierwszego małżeństwa.

"Co jest grane?" to satyra na Hollywood i prześmiewcza opowieść o kulisach powstawania filmów. Scenariusz powstał w oparciu o "What Justed Happened?: Bitter Hollywood Tales From the Front Line", czyli wspomnienia Arta Linsona, producenta m.in. "Ofiar wojny", "Nietykalnych", "Gorączki", "Skoku", "Podziemnego kręgu" czy "Czarnej Dalii". W scenariuszu, który również wyszedł spod pióra Linsona, znaleźć można wiele nawiązań do prawdziwych przeżyć autora. Autentyczna jest choćby sprawa brody gwiazdora, tyle że dotyczyła ona Aleca Baldwina. Film nakręcił BARRY LEVINSON, laureat Oscara za przyjętego doskonale "Rain Mana" z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem. Levinson był ponadto trzykrotnie nominowany do nagrody Akademii za scenariusze do "I sprawiedliwość dla wszystkich", "Diner" oraz "Avalon", z których dwa ostatnie reżyserował. Kilka oscarowych nominacji zdobył też wyprodukowany i wyreżyserowany przez niego "Bugsy".

Produkcja filmowa pokazana w "Co jest grane?" to ciągła walka zarówno z rozbuchanym ego aktorów, jak i księgowymi. To świat cwaniaków, technokratów, małości, frustracji i zepsucia, zwykłej głupoty i bezwzględności. Z jednej strony poważny i smutny, z drugiej zabawny. Ponieważ w Hollywood trzeba szybko udowodnić swoją wartość, każdy desperacko walczy o pozycję. Nie ma tu miejsca na przyjaźń czy bliskość. Na pierwszym miejscu jest rywalizacja, bo bez niej nie ma genialnych ról, które rodzą się z zazdrości i złości, że ktoś jest lepszy. W "Co jest grane?" Levinson pokazuje ekstremalne zachowania ludzi związanych z filmem. Producent desperacko stara się zachować jednocześnie karierę i rodzinę, szefowa wytwórni działa bezwzględnie przekonana, że nigdy się nie myli, agent boi się własnych klientów i ma problemy zdrowotne spowodowane stresem, reżyser pozuje na anarchistę i jest gotów do drastycznych posunięć, byle tylko dotrwać do ostatniego cięcia na planie, gwiazdor ma bzika na własnym punkcie, a scenarzysta niemoc twórczą.

Główny bohater, pięćdziesięcioletni producent Ben nie jest ani specjalnie zdolny, ani bystry. Ma za sobą dwa małżeństwa, żyje w ciągłym biegu z telefonem przy uchu. Ogranicza sen do minimum, popijając kawy napojami energetyzującymi. Nieustannie miota się między szefostwem studia, ekscentrycznymi reżyserami, próbującymi ugrać swoje agentami, błagającymi o ekranizację scenarzystami i mającymi najróżniejsze fanaberie gwiazdami. Zagrał go Robert De Niro, aktor dwukrotnie nagrodzony Oscarem, którego znacznie więcej ról przeszło do historii kina. Doświadczenie pomocne w wykreowaniu postaci Bena zdobył m.in. jako producent i reżyser "Dobrego agenta". De Niro świetnie wczuł się w rolę. Jako podstarzały producent nie szarżuje, nie podpiera się zestawem sprawdzonych gangsterskich min, ale też nie ucieka do autoparodii. Sean Penn i Bruce Willis zagrali samych siebie. Pierwszy z nich był 5 razy nominowany do Oscara za najlepszą męską rolę główną, a za występ w "Rzece tajemnic" i "Obywatelu Milku" przyniosły mu upragnione statuetki. W "Co jest grane?" jest aktorem skazanego na niepowodzenie filmu, który żąda prywatnego odrzutowca, bo podczas przelotu do Europy chce palić papierosy. Bruce Willis grając w "Co jest grane?" siebie odmawia zgolenia brody. Interesują go przede wszystkim spotkania klubu AA i wizyty u psychoanalityka. W filmie wystąpiła także Robin Wright Penn ("Forrest Gump", "List w butelce"), Catherine Keener ("Tłumaczka", "Wszystko za życie"). Towarzyszą im John Turturro ("Bez lęku", "Dobry agent"), Stanley Tucci ("Zabójczy numer", "Diabeł ubiera się u Prady") i Kirsten Stewart ("Azyl", "Zmierzch"). Autorem zdjęć jest zdobywca Cezara Stephane Fontaine ("Popatrz na mnie", "W rytmie serca"), a muzykę skomponował Marcelo Zarvos ("Drzwi w podłodze", "Mokra robota").

WASZE OPINIE

pedro

Mnie te film po godzinie rozczarował. Początkowo wszystko jest OK, ale im dalej tym gorzej. Satyra na Hollywood nie bardzo udana. Nie nazwałbym tego filmu komedią. Temat ciekawy ale zmarnowany.

GAZO

Pierwsze 20 minut budzi nadzieję, głównie obsada
niestety póżniej to kandydat do maliny.

Bartolomeusz

Najwyraźniej miała być to kolejna satyra na działanie Hollywood, w którym to nie
reżyser ma ostateczne słowo tworząc swój film, ale producenci i szefowie studiów.
Niestety, nie wyszło to najlepiej. Zero kpiarskiego humoru z tworzenia filmów, jak
miało to miejsce w "Umowie" czy "Jajach w tropikach". Praktycznie "Co jest grane ?"
nie wykorzystało skrywanego w nim potencjału. Na dodatek, po jakie licho zamiast
trzymać się już tematyki około filmowej, wciśnięto wątek problemów osobistych z eks
żoną głównego bohatera ? To spowalniało i tak już niemrawą fabułę. Pierwsze sceny
zachęcające, ale im dalej tym gorzej.
Co jest grane?
reżyseria:
USA, 2008
Ben (Robert De Niro) jest producentem filmowym. Jego najnowszy projekt z udziałem Seana Penna ma być pokazany na festiwalu w Cannes, pojawia się jednak problem, bowiem na przedpremierowym pokazie publiczności nie podoba się zakończenie filmu.
komedia
Co jest grane?
2,5 5 1 13