EMISJE

WT | 29.09 | 23:20

CANAL+ FAMILY

ND | 04.10 | 15:55

CANAL+1

CO KRYJE PRAWDA

What Lies Beneath

USA, 2000

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Uznany genetyk o znaczącym dorobku, doktor Norman Spencer (Harrison Ford) wraz z żoną Claire (Michelle Pfeiffer) i córką Jody (Diana Scarwid) wprowadzają się do pięknego, położonego nad jeziorem domu.

Z początku nic nie mąci harmonii ich życia. Z czasem córka państwa Spencerów wyjeżdża na studia, a w opustoszałym domu samotna Claire zaczyna czuć się dziwnie obco. Nie może oprzeć się wrażeniu, że dom kryje jakąś tajemnicę. Do tego sąsiedzi nie odnoszą się do Spencerów zbyt wylewnie. Z początku wydaje się, że to tylko urojenia przewrażliwionej kobiety. Lecz z czasem jej obawy nabierają realnych kształtów. Dziwne siły poruszają martwe przedmioty, nocą z zakamarków dochodzą przerażające szepty, drzwi same się otwierają i ktoś lub coś napełnia wodą wannę. Norman bagatelizuje obawy żony: jest naukowcem i w jego świecie nie ma miejsca na duchy i upiory. Jednak Claire, wbrew wszystkim, postanawia zgłębić tajemnicę. Zwłaszcza, że pewnego dnia w napełnionej po raz kolejny wodą wannie widzi odbicie młodej dziewczyny.

ROBERT ZEMECKIS rzadko kojarzony bywa z gatunkiem thrillera. Widzowie kochają go przede wszystkim za uznanego za kultowy "Forresta Gumpa", widowiskowe animacje, zwłaszcza pionierski "Kto wrobił królika Rogera", i szalone komedie w stylu "Ze śmiercią jej do twarzy", "Miłość, szmaragd i krokodyl" czy "Powrót do przyszłości". Po gatunek dreszczowca Zemeckis po raz pierwszy sięgnął w 1997 roku, kiedy to zrealizował nominowany do Oscara i Złotego Globu "Kontakt", thriller science fiction z Jodie Foster w roli głównej. Wcześniej miał do czynienia z czarnym kinem jako producent i scenarzysta - współprodukował m.in. horror "Opowieści z krypty - orgia krwi", a później również takie tytuły, jak "Dom na przeklętym wzgórzu", "Gothikę" z Halle Berry czy "Dom woskowych ciał".

W "Co kryje prawda" udało się Zemeckisowi stworzyć nastrój autentycznej grozy. Dom stopniowo zmienia się z przytulnego gniazdka we wrogie i niebezpieczne miejsce, w którym niebagatelną rolę grają lustra - jeden z kluczy do tajemnicy. Nastrój osaczenia i samotności wobec własnego strachu znakomicie zagrała Michelle Pfeiffer, aktorka trzykrotnie nominowana do Oscara, laureatka BAFTY za "Niebezpieczne związki" oraz Złotego Globu za rolę we "Wspaniałych braciach Baker". U Zemeckisa partnerował jej Harrison Ford, ulubieniec publiczności po rolach w przygodowej serii o Indiana Jonesie i cyklu "Gwiezdne wojny", w którym zagrał Hana Solo, międzygwiezdnego awanturnika o wielkim sercu. Ford jest także jednym z najlepszych przyjaciół Romana Polańskiego - to on w imieniu reżysera odbierał Oscara za "Pianistę", kiedy to Polański, z powodu dawnego konfliktu z prawem, nie mógł przyjechać do USA.

WASZE OPINIE

Renu

na ten film poszedłem na prośbę koleżanki która miała akurat chęć się pobać...
Nic z tego jej nie wyszło, bo film kiepski jest i tyle. Aktorzy mogliby sięgnąć zenitu swych możliwości ale i tak skazani byli na porażkę. Tandetny, płytki scenariusz nie dał szans bądź co bądź gwiazdom holiłudzkim. Nudna, wyświechtana jak sukienka prababki fabuła plus tanie i równie wyswiechtane chwyty na które nabierałem się w wieku lat dziesięciu.
Na szczęście twórców a na nieszczęście widzów trochę biletów na świecie pewnie się sprzedało...Szkoda czasu!

lucius

Co do strachu, przy oglądaniu owych filmów... Słusznie 'dezerter' zauważył, że "Piła 3", pomimo swojej typologii produkcyjnej (horroru), jest momentami zbyt nierealny, przy założeniu że w rzeczywistości wcale nie musi się tak zdarzyć. Nie mniej, niektóre sceny są przesadzone- jak dla mnie:-)
Tutaj prym wiedzie: "Co Kryje Prawda"- osadzony w bardziej możliwych scenariuszach, jakie może nam przynieść życie...

dezerter

Oczywiście masz rację, że "Piła" i "Co kryje prawda" - to inne gatunki. Porównywałem głównie ze względów chronologicznych (całkiem niedawno oglądałem "Piłę 3"). Niemniej od obu tych filmów oczekiwałem, że mnie przestraszą. Udało się tylko filmowi "Co kryje prawda".
CO KRYJE PRAWDA
reżyseria:
USA, 2000
Uznany genetyk o znaczącym dorobku, doktor Norman Spencer (Harrison Ford) wraz z żoną Claire (Michelle Pfeiffer) i córką Jody (Diana Scarwid) wprowadzają się do pięknego, położonego nad jeziorem domu.
thriller
CO KRYJE PRAWDA
4,5 5 1 41