PREMIERA

2007.09.25

CANAL+ PREMIUM

CO SŁONKO WIDZIAŁO

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Upalny lipiec w śląskim miasteczku. Marta (Dominika Kluźniak) z burzą rudych włosów i świetnym głosem próbuje zdobyć pieniądze na wyjazd do Norwegii, gdzie ma odbyć się festiwal wokalny, w którym bardzo chce wziąć udział. Sprzedaje zestawy do minisquasha, pada ofiarą oszustw biura podróży, ale cały czas ma w sobie ogromną energię i zarażający innych optymizm.

Wychowywany przez ojca 13-letni Sebastian (Damian Hryniewicz) nie zapomina o zmarłej matce: chce nawet ściąć drzewo, które zasłania cmentarz. Na co dzień sprzedaje na ulicy butelki z żurkiem i czosnek, a pewnego dnia kradnie z bazaru upragnioną bluzę sportową. Najsmutniejszy z nich, Józef (Krzysztof Stroiński), pozbawiony pracy górnik, udaje przed żoną (Jadwiga Jankowska-Cieślak), że pracuje w BHP. Jest gotów zrobić wszystko, by sprawić jej na rodzinną uroczystość sztuczną szczękę.

"Co słonko widziało", którego tytuł odwołuje się do znanego wiersza Marii Konopnickiej, rodziło się w bólach. Z powodu braku pieniędzy produkcja została nawet zawieszona na półtora roku. Ukończony obraz odniósł ogromny sukces i został uznany za najciekawszy - obok "Placu Zbawiciela" - film 2006 roku. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni MICHAŁ ROSA otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. Film wyróżniono też m.in. w Łagowie, Nowym Jorku i Wrześni. Jak podkreślali krytycy, w "Co słonko widziało" trzy główne wątki przeplatają się jak w najlepszych filmach Roberta Altmana, do którego obraz Rosy był często porównywany. Potwierdzał to w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" sam reżyser: "Filmem, który przeżyłem najmocniej w ostatnich latach i który nauczył mnie najwięcej, było "Na skróty" Altmana" - mówił. "Pisanie scenariusza zacząłem od tego, że w Zabrzu, gdzie mieszkam, któregoś dnia zniknął z centrum wielki komin. To był dotąd punkt odniesienia. Z bohaterami mojego filmu jest podobnie - tracą punkt odniesienia. W takich chwilach ludzie pytają siebie, co jest najważniejsze i czego się trzymać". Michał Rosa już w 1991 roku był nominowany do studenckiego Oscara za krótki metraż "Gry i zabawy wojskowe". Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny "Gorący czwartek" (1993), który opowiada o grupie młodych złodziei okradających samochody, otrzymał w Gdyni nagrodę za najlepszy debiut. Dużo wyróżnień - m.in. w Gdyni, Cottbus i Łagowie - zebrał również kolejny, a zarazem najbardziej komercyjny obraz Rosy, "Farba" (1997). Z kolei "Ciszę" według scenariusza Krzysztofa Piesiewicza wyróżniono m.in. nagrodą jury ekumenicznego w Karlowych Warach oraz nagrodą za najlepszą reżyserię w Gdyni.

"Co słonko widziało" to kolejny film, w którym Michał Rosa potwierdza wyjątkowy talent do prowadzenia aktorek. W "Farbie" znakomitą rolę, nagrodzoną Orłem, czyli polskim Oscarem, stworzyła Agnieszka Krukówna. Kreację Kingi Preis w "Ciszy" wyróżniono Orłem oraz nagrodą za najlepszą główną rolę kobiecą w Gdyni. W "Co słonko widziało" Rosa odkrył dla kina Dominikę Kluźniak, znaną dotąd głównie z telewizyjnych seriali oraz świetnych ról w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Kluźniak od początku wydawała się idealna do roli muzykalnej Marty - skończyła średnią szkołę muzyczną, ma dyplom dyrygenta chórów i małych zespołów, a przez chwilę myślała nawet o studiach w Akademii Muzycznej. "Grając Martę z jej życiową siłą, odwoływałam się do własnych doświadczeń" - mówiła aktorka w jednym z wywiadów. "Kiedy jeszcze mieszkałam we Wrocławiu, cieszyłam się miłością rodziców, lecz warunki życia nie były łatwe. Żeby zdobyć pieniądze na własne potrzeby, udzielałam korepetycji z gry na pianinie, uczyłam angielskiego. Dziś myślę, że miałam dużo szczęścia do ludzi i sytuacji zawodowych. Ale parę razy przeszłam w życiu lekcje pokory".

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

...ciezki film....:)...ale miejscami tak tragiczny,ze az smieszny...
CO SŁONKO WIDZIAŁO
reżyseria:
Polska, 2005
Upalny lipiec w śląskim miasteczku. Marta (Dominika Kluźniak) z burzą rudych włosów i świetnym głosem próbuje zdobyć pieniądze na wyjazd do Norwegii, gdzie ma odbyć się festiwal wokalny, w którym bardzo chce wziąć udział. Sprzedaje zestawy do minisquasha, pada ofiarą oszustw biura podróży, ale cały czas ma w sobie ogromną energię i zarażający innych optymizm.
dramat obyczajowy
CO SŁONKO WIDZIAŁO
4,4 5 1 8