PREMIERA

2010.09.12

CANAL+ PREMIUM

Coco Chanel

Coco avant Chanel

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca w D'Obazine ojciec przywozi dwie córki - Gabrielle i Adrienne. Po jego opuszczeniu 15 lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując drobne poprawki krawieckie na tyłach miejscowego sklepiku z ubraniami w Moulins.

Wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Ich popisowym numerem jest piosenka o paryskim kocie z Trocadero "Gdzie jest Coco?". Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem. Wierzy, że Maurice de Nexon (Yan Duffas) ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou ) marzy o artystycznej karierze i wyjeździe do Paryża. Pewnego dnia poznaje ekscentrycznego oficera Étienne Balsana (Benoît Poelvoorde). Bogaty, ustosunkowany arystokrata nazywa ją Coco i obiecuje załatwić przesłuchanie do prestiżowego "Alcazara". Zostają kochankami. Gdy Balsan wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle przyjeżdża do jego posiadłości bez zaproszenia. Ma zostać tylko dwa dni, ale wbrew umowie z gospodarzem zamieszkuje znacznie dłużej. Powoli wkracza w życie Balsana i poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco szokuje, ale jednocześnie intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d'Alencon (Emmanuelle Davos) namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur "Boy" Capel (Alessandro Nivola). Znajomość z nim diametralnie zmienia życie Gabrielle "Coco" Chanel.

Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel była postacią wyjątkową pod każdym względem. Jej życiorys może być ilustracją mitu o spełnionych marzeniach. Osiągnęła sukces w epoce, w której awans społeczny i ekonomiczny był wyzwaniem dla samotnej kobiety. Zrewolucjonizowała modę i nauczyła kobiety wiary w siebie. Jednym z jej największych sukcesów komercyjnych okazał się legendarny zapach perfum No.5, który stworzyła w 1922 roku oraz projekt sukienki z 1926 roku, zwanej do dziś małą czarną. Ale to również jej kobiety zawdzięczają krótkie fryzury, ubrania z dżerseju czy spodnie dzwony.

Zgodnie z oryginalnym tytułem "Coco avant Chanel" (Coco przed Chanel) reżyserka ANNE FONTAINE ("Nathalie...", "W jego rękach" - nominacja do Złotej Muszli, "Dziewczyna z Monako") opowiada o życiu słynnej projektantki zanim zdobyła sławę. Opisuje czasy, gdy rodził się styl i sposób bycia Coco, formowała się jej wielka przyszłość, zanim nazwisko biednej dziewczyny z prowincjonalnej Owernii stało się światową marką. Fontaine pokazuje wielką indywidualistkę poszukującą swojego miejsca na ziemi przede wszystkim przez pryzmat jej związków z ekscentrycznym francuskim milionerem i angielskim przemysłowcem, który był największą miłością jej życia. Scenariusz Anne Fontaine i Camille Fontaine napisany we współpracy z Christopherem Hamptonem i Jacques'em Fieschi opiera się na książce "L'irreguliere". Autorką biografii Coco Chanel jest D'Edmonde Charles-Roux, osoba z towarzystwa, wdowa po merze Marsylii, literatka związana z Akademią Goncourtów.

Młodą Gabrielle Chanel zagrała laureatka Cezara Audrey Tautou ("Amelia" - nominacja do nagrody BAFTA, "Po prostu razem", "Kod da Vinci", "Miłość. Nie przeszkadzać!"). Aktorce zależało, aby rola Coco nie była kopią awangardowej dyktatorki mody, lecz własną interpretacją jej postaci. W roli bogatego Étienne'a Balsana, pewnego siebie, aroganckiego bawidamka, świetnie wypada belgijski komik Benoît Poelvoorde ("Pościg za milionem", "Asterix na olimpiadzie"). W wysmakowanych ujęciach kamera Christophe'a Beaucarne'a ("Irina Palm", "Kilka dni września") pokazuje wspaniałe dekoracje, dzieło Oliviera Radota i kostiumy dopracowane przez Catherine Leterrier, byłą stylistkę u Yves Saint-Laurenta. Większość z nich była wiernymi kopiami autentycznych strojów Coco. To zresztą właśnie za kostiumy Leterrier otrzymała nominację do Oscara i nagrody BAFTA oraz została uhonorowana Cezarem. Wygląd ubrań, dodatków i biżuterii, które nosiła w filmie główna bohaterka, był konsultowany z Karlem Lagerferdem, słynnym projektantem, który obecnie kieruje domem mody Chanel. Część zdjęć kręcono zresztą w autentycznych wnętrzach głównej siedziby firmy przy 31 Rue Cambon w Paryżu.

Film był nominowany do nagrody Fancuskiej Akasemii Filmowej w kategorii najlepsza aktorka (Audrey Tautou), aktor drugoplanowy (Benoît Poelvoorde), zdjęcia (Christophe Beaucarne), scenariusz adaptowany (Anne Fontaine i Camille Fontaine). Za reżyserię Anne Fontaine wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.

WASZE OPINIE

gbpsary

Ciekawie zrealizowana i ukazana biografia Coco Chanel. Jedyny minus tego filmu to brak pokazania jej z życia jak juz odniosła sukces.

pedro

Kolejna biografia ciekawej postaci. Momentami film przypominał mi "La vie en rose", ale na szczęście reżyser darował nam dzieciństwo bohaterki. W filmie koncentrujemy się tylko na kilku latach z życia Coco Chanel, a właściwie na początkach jej kariery. Szczególnie utkwiła mi w pamięci scena finałowa z piękną i elegancką Audrey Tautou w roli Coco. W filmie duże znaczenie mają piękne kreacje, scenografia i dobrze dobrana muzyka. Wszystko zgodne z epoką. Natomiast w scenariuszu zabrakło mi tylko jednego : pokazania fenomenu Coco Chanel i jej pozycji w świecie mody. Całość dość ciekawa.

Blue-Grey

Atrakcyjna wizualnie i melodramatycznie, uzupełniona piękną - acz nie narzucającą się - muzyką Alexandra Desplata oraz wierna realiom epoki opowieść o trudnej drodze Coco Chanel do pierwszych znaczących sukcesów. Przykład tego, jak to będąc obdarzoną talentem i jasnym umysłem, mając wrażliwość, dumę i zapał do upartej pracy, można ze swojego życia zrobić-uszyć arcydzieło - kobiece arcydzieło.
Coco Chanel
reżyseria:
Francja, 2009
Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca w D'Obazine ojciec przywozi dwie córki - Gabrielle i Adrienne. Po jego opuszczeniu 15 lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując drobne poprawki krawieckie na tyłach miejscowego sklepiku z ubraniami w Moulins.
biograficzny
Coco Chanel
4,3 5 1 57