SPECTATOR

PREMIERA

2013.04.10

CANAL+ PREMIUM

2013.07.26

CANAL+1

Combat Girls

Kriegerin

Niemcy, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

Opis

Marisa (Alina Levshin), dwudziestoletnia dziewczyna z niewielkiego miasta w byłym NRD, jest neonazistką. Nienawidzi imigrantów, Żydów i Arabów. W weekendy spotyka się z gangiem swoich kompanów.

Ich liderem jest jej chłopak Sandro (Gerdy Zint), który zostaje aresztowany po jednym z chuligańskich wybryków. Pewnego dnia dochodzi do konfrontacji między bandą Marisy a dwoma afgańskimi uchodźcami. Zrządzeniem losu dziewczyna spotyka później jednego z nich, Rasula (Sayed Ahmad) i dowiaduje się o jego trudnej sytuacji. Na przekór Sandra, który właśnie opuścił więzienie, Marisa postanawia pomóc Rasulowi w dostaniu się do Szwecji, gdzie ten chciałby ubiegać się o azyl. Z pomocą przyjaciółki, nastoletniej Svenji (Jella Haase), jest gotowa stawić czoła chłopakowi. Ten jednak nie cofnie się przed użyciem przemocy.

"Combat Girls" nie bez powodu jest porównywany do takich filmów, jak "American History X", "Fanatyk" czy "Romper Stomper". Debiut kinowy reżysera i scenarzysty DAVIDA WNENDTA podejmuje bowiem problem odradzania się nazizmu na marginesie zamożnych społeczeństw krajów zachodnich. Marisa żyje zgodnie z czarno-białą wizją świata i pełnym przemocy kodeksem, dopóki jej poglądy nie zostają wystawione na próbę za sprawą znajomości z młodym uchodźcą z Afganistanu. "W tej doskonale zrealizowanej, bardzo ciekawej pod względem operatorskim produkcji młodzi fanatycy funkcjonują raczej jako symptom dużo poważniejszej choroby toczącej niemiecki - i nie tylko - naród w ostatnich latach" - pisze o "Combat Girls" Anna Tatarska z Wirtualnej Polski, podczas gdy Paweł Mossakowski wyrokował na łamach serwisu Gazeta.pl: "Film jest interesujący, solidnie zrobiony, realistyczny, a debiutującemu reżyserowi udaje się zgrabnie ogarnąć wielość wyłaniających się w trakcie opowieści wątków". Film wyróżniony nagrodą Srebrnego Grona podczas Lubuskiego Lata Filmowego, jest warty uwagi także ze względu na ciekawe role dwóch młodych aktorek: pochodzącej z Ukrainy Aliny Levshin oraz niespełna 20-letniej, a grającej czternastolatkę Jelli Haase.

WASZE OPINIE

Pio

Film błysnął jakbym z bata strzelił, po prostu bardzo wciągający. Jeden z niewielu
niemieckich fimów, który obejrzałem i pozytywnie mnie zaskoczył. Polecam
wszystkim wraz z neofaszystami :).

Jacekturysta

Bardzo dobry film. Ale moim zdaniem wcale nie jest za brutalny. Gorąco polecam.

pedro

Nie przeoczyłem tego filmu. Widziałem i jestem pod wrażeniem. Jest to ciekawa historia dziewczyny neofaszystki, która nienawidzi wszystkich. Postanawia zabić z nienawiści. To wydarzenie ma swoje konsekwencje. Cóż nie jest to lekkie kino. Niektóre sceny są bardzo brutalne (miałem zamiar wyłączyć TV, ale nie zrobiłem tego). Warto zobaczyć ten film.
Combat Girls
reżyseria:
Niemcy, 2011
Marisa (Alina Levshin), dwudziestoletnia dziewczyna z niewielkiego miasta w byłym NRD, jest neonazistką. Nienawidzi imigrantów, Żydów i Arabów. W weekendy spotyka się z gangiem swoich kompanów.
dramat
Combat Girls