Katka Reszke

PREMIERA

2011.11.07

CANAL+ PREMIUM

Coming out po polsku

Polska, 2011

,

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 61 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film dokumentalny, pokazujący historie gejów i lesbijek, którzy odważyli się "wyjść z szafy" we współczesnej Polsce. Film opowiada różne historie "coming outów" w Polsce - te nagłośnione przez media, ale także te mniej znane doświadczenia młodych osób, które dopiero niedawno zdecydowały się mówić otwarcie o swojej tożsamości.

W filmie opowieści o traumatycznych przeżyciach przeplatają się z pozytywnymi opowieściami o dążeniu do spełnienia i szczęścia. Wśród bohaterów znaleźli się zarówno ludzie bardzo młodzi - studenci i uczniowie, jak i dojrzalsze i znane ze swoich "coming outów" postaci takie jak krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek i jego partner - pisarz i dziennikarz Marcin Szczygielski. W filmie zobaczymy również Macieja Nowaka - teatrologa, publicystę i krytyka kulinarnego, Roberta Biedronia - działacza Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie również posła na Sejm RP, a także Martę Konarzewską, która zasłynęła artykułem w Gazecie Wyborczej "Jestem nauczycielką, jestem lesbijką".

Pośród młodych bohaterów, rozpoczynających życie po "wyjściu z szafy" zobaczymy Roberta, świeżo upieczonego maturzystę, który w liceum był jedynym zdeklarowanym gejem, Agatę - działaczkę i studentkę psychologii, dla której "coming out" stał się możliwy po przeprowadzce z Tomaszowa Mazowieckiego do Warszawy, Olę - studentkę germanistyki, która opowiada o swoim doświadczeniu wykładowczyni na uczelni, Alicję i Karolinę, które niedawno ujawniły swój związek przed rodziną, a także Kubę, który walczy z homofobią od tragicznej śmierci jego pierwszej miłości - Rafała.

Poszczególne historie i doświadczenia ukazują dynamiczne przemiany obyczajowe w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Film rzuca światło na postępującą zmianę nastrojów społecznych i rosnącą otwartość polskiego społeczeństwa, wskazując jednocześnie na istniejące wciąż homofobiczne przesądy i przejawy braku zrozumienia i tolerancji. Intymne opowieści bohaterów filmu mogą zatem służyć jako papierek lakmusowy kondycji polskiego społeczeństwa pierwszych dekad XXI wieku.

Polskie społeczeństwo przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej ludzi przejawia prawdziwą otwartość w sprawach tożsamości drugiego człowieka - w kwestiach pochodzenia, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. W większości świata zachodniego rewolucja obyczajowa rozpoczęła się na dużą skalę już w latach 60. W Polsce, podobne przemiany mają miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch dekad - stąd ich szczególna dynamika. Doświadczenia gejów i lesbijek w Polsce nadal mają słodko-gorzki wymiar. Z jednej strony coraz łatwiej o autentyczne szczęśliwe życie, a z drugiej wciąż nierzadko można doświadczyć przejawów braku zrozumienia a nawet ostracyzmu ze strony otoczenia. "Coming out po polsku" opowiada historie kilku bohaterów, którzy zdradzają nam swoje osobiste przeżycia w dążeniu do szczęścia i spełnienia w życiu.
Katka Reszke

Kiedy cztery lata temu zabieraliśmy się za realizację filmu "Coming Out in Poland" dla amerykańskiej publicznej telewizji (PBS) mieliśmy trudności ze znalezieniem bohaterów. Wiele osób ze środowiska LGBT w Polsce ukrywało się lub miało obawy przed wzięciem udziału w takim przedsięwzięciu. W 2011 mamy do czynienia z zupełnie inna sytuacją. Chętnych do udziału w naszym nowym, godzinnym filmie "Coming out po polsku" było znacznie więcej niż miejsca na ekranie. Jak mówi w filmie jedna z bohaterek Agata Chaber: "Polska coraz bardziej zbliża się do takiej wizji prawdziwego, tolerancyjnego kraju."
Sławomir Grünberg

Film wyreżyserowali mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych SŁAWOMIR GRÜNBERG i KATKA RESZKE, którzy temat homoseksualności w Polsce podjęli po raz pierwszy w 2008 roku w krótkim filmie "Coming Out In Poland", pokazanym w amerykańskiej telewizji PBS. W 2010 Grünberg i Reszke stworzyli "Trans-Akcję" (HBO Polska) - film opowiadający historię Anny Grodzkiej, obecnie posłanki na Sejm RP, a także koproducentki filmu "COMING OUT PO POLSKU" 2011 (z ramienia Multicolor Film Agency).

Sławomir Grünberg jest dokumentalistą, producentem, operatorem; absolwentem łódzkiej PWSFTviT i laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej Nagrody EMMY za film "School Prayer" (1999).

Katka Reszke jest dokumentalistką, badaczką i montażystką ("Perecowicze", "Trans-Akcja"), współautorką filmów: "It's Not A fairy Tale" (2011), "Trans-Akcja" (2010) i "Tęczowi" (2011).

"COMING OUT PO POLSKU" 2011 został wyprodukowany przez RAGUSA FILM, w koprodukcji z LOGTV, Ltd i Multicolor Film Agency.


HIMENEH CZYTAJ WIĘCEJ NA BLOGU PLANETE+ ANTYSPAM

WASZE OPINIE

GAZO

Co mnie obchodzi kto z kim to robi, i po co tym się chwalić! Dla mnie to jakieś tłumaczenie się!!

szewol

Bardzo dobry film. Momenty na poważnie i z przymrożeniem oka. Bez przekonywania, by każdy widz mógł sam mógł się zastanowić i pozostać z własnymi przemyśleniami. Gratuluję!

gonia1708

Bardzo,bardzo ciekawy ,wzruszajacy dokument o naszym życiu .Gratuluję Canal + przedstawieania tego własnie dokumentu -Tak trzymać !
Coming out po polsku
Polska, 2011
Film dokumentalny, pokazujący historie gejów i lesbijek, którzy odważyli się "wyjść z szafy" we współczesnej Polsce. Film opowiada różne historie "coming outów" w Polsce - te nagłośnione przez media, ale także te mniej znane doświadczenia młodych osób, które dopiero niedawno zdecydowały się mówić otwarcie o swojej tożsamości.
dokument socjologiczny
Coming out po polsku
4,9 5 1 175