Fox

PREMIERA

2007.02.08

CANAL+ PREMIUM

Conan barbarzyńca

Conan the Barbarian

USA, 1982

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantasy

czas trwania: 129 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klasyka kina fantasy, która szybko stała się box office'owym hitem i pozycją kultową wśród miłośników gatunku, a dla wcielającego się w tytułową rolę Arnolda Schwarzeneggera - punktem zwrotnym w jego karierze.

Magiczna, prehistoryczna kraina Cymeria. Tu urodził się Conan, który był jeszcze dzieckiem, kiedy jego wioska została ograbiona i spalona, a rodzice zginęli z rąk bandy czarnoksiężnika. Sam dostał się do niewoli. Dorastał pracując ponad siły, aż w końcu został sprzedany. Jego nowy właściciel uczył go sztuk walki i przygotowywał do roli gladiatora, by móc zbić fortunę, wykorzystując go w pojedynkach. Pewnego dnia zwrócił mu jednak wolność, a wtedy Conan mógł wyruszyć w drogę, by dotrzeć do czarnoksiężnika i pomścić śmierć swoich bliskich.

Postać Conana, stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda, po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach fantasy w latach 30. XX wieku. Po śmierci twórcy mężnego wojownika inni autorzy kontynuowali jego sagę - wydano ponad 70 jej tomów, w tym 17 autorstwa samego Howarda. Ekranizacja pierwszej części przygód cymeryjskiego wojownika - "Conan barbarzyńca" - powstała w 1982 roku. Wyreżyserował ją JOHN MILIUS, współscenarzysta "Czasu Apokalipsy". Scenariusz do "Conana" napisał wspólnie z Oliverem Stonem ("Pluton", "Urodzony 4 lipca", "JFK", "Evita" czy "Aleksander").

Film stał się komercyjnym i artystycznym sukcesem, a także punktem zwrotnym w karierze dotychczas słabo znanego aktora - kulturysty austriackiego pochodzenia, Arnolda Schwarzeneggera. Dwa lata później wystąpił on w sequelu filmu, "Conanie niszczycielu" w reżyserii Richarda Fleischera oraz w "Terminatorze" Jamesa Camerona. "Conan niszczyciel" powtórzył sukces pierwszej części, stał się filmem kultowym pośród miłośników gatunku fantasy, a reżyser Richard Fleischer zaangażował Schwarzeneggera do swojego kolejnego obrazu "Czerwona Sonja". W "Conanie barbarzyńcy" wystąpił również aktor szwedzkiego pochodzenia Max von Sydow, znany przede wszystkim z dzieł Ingmara Bergmana, a także z "Egzorcysty" Williama Friedkina, gdzie wcielił się w rolę tytułową. Partnerkę Conana - Victorię, zagrała Sandahl Bergman, która za rolę tę otrzymała Złoty Glob.

WASZE OPINIE

Galenar

Widać, że dzieci piszą tu komentarze. Bo nikt dorosły z chociaż odrobiną dobrego smaku nie pisałby takich bzdur. Conan barbarzyńca to najlepszy film fantasy w historii i jeszcze bardzo, bardzo długo żaden inny film go z tronu nie zrzuci. A jeśli utrzymają się obecne trendy w kinie, to raczej nigdy.

julo

Mozna zerknąc z braku laku.
Stare czasy sie przypominają... Kiedy to było...

Heman

dla mnie bomba- Conana nigdy dość.
Conan barbarzyńca
reżyseria:
USA, 1982
Klasyka kina fantasy, która szybko stała się box office'owym hitem i pozycją kultową wśród miłośników gatunku, a dla wcielającego się w tytułową rolę Arnolda Schwarzeneggera - punktem zwrotnym w jego karierze.
film fantasy
Conan barbarzyńca
4,2 5 1 37