PREMIERA

2008.03.19

CANAL+ PREMIUM

CONRACK

The Water Is Wide

USA, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pat Conroy (Jeff Hephner) przybywa na należącą do Południowej Karoliny wyspę Yamacrow. Większość jej mieszkańców to żyjący na skraju nędzy Afro-Amerykanie, których dzieci wychowywane z dala od informacji, kultury i edukacji często nie wiedzą nawet w jakim żyją kraju.

Aby zapewnić utrzymanie narzeczonej i jej sześcioletniej córeczce, Pat przyjmuje posadę nauczyciela w miejscowej jednoklasowej szkole. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że nikt oprócz niego nie ma w niej zamiaru nauczać czegokolwiek. Surowa i despotyczna czarnoskóra dyrektorka szkoły, pani Brown (Alfre Woodard), dba tylko o to, aby nie wypaść źle podczas ewentualnej kontroli. Przestrzega ogólnych wymagań formalnych, pilnuje papierków i dokumentów, ale dzieci i ich przyszłość niewiele ją obchodzą. Grupa, którą dostaje pod opiekę Pat to prawdziwe edukacyjne wyzwanie. Większość z nich nie potrafi pisać, ani czytać, nie wiedzą, czym jest matematyka, ani nawet kim chcieliby zostać. Nie mają też żadnych marzeń ani aspiracji. Pat nie poddaje się, choć dla pozostałych pracowników szkoły jego entuzjazm wydaje się czystym szaleństwem. Stosując niekonwencjonalne metody nauczania przełamuje nieufność dzieci, zaszczepia w nich ciekawość świata i małymi kroczkami osiąga coraz większe sukcesy.

Zrealizowany dla kanału Hallmark film JOHNA KENTA HARRISONA jest ekranizacją w dużej mierze autobiograficznej powieści Pata Conroya "The Water is Wide". Książką tą producenci filmowi interesowali się już wcześniej. Jej pierwsza filmowa adaptacja w reżyserii Martina Ritta powstała w 1974 roku, a główną rolę zagrał w niej John Voight, ojciec Angeliny Jolie, sławny już wówczas dzięki kreacji w "Nocnym kowboju". U Harrisona w Pata Conroya wcielił się znany raczej z telewizyjnych epizodów Jeff Hephner. Jego występ krytycy przyjęli z dużym uznaniem. Chwalono zwłaszcza duet, który stworzył z Alfre Woodard, grającą rolę pani Brown. Woodard, prywatnie żona Rodericka Spencera, wykładowcy Emerson College w Los Angeles w klasie scenopisarstwa i reżyserii, ma na koncie m.in. nominację do Oscara za "Moje Cross Crick", 4 statuetki Emmy (m.in. za serial "The Practice") oraz Złoty Glob za telewizyjny film "Miss Ever's Boys". Za rolę w "Conracku" otrzymała kolejną nominację do Emmy i nagrodę Black Reel Award. O Emmy walczył również Jeff Beal, autor muzyki do filmu.

WASZE OPINIE

piotr0aza

Jezeli interesuje ciebie rasizm, historia, szkolnictwo, rural development, lub prawdziwe historie i dramaty ludzkie to super!

matost8

Przeciętny, ale było w nim to małe "coś". Obejrzałem z braku innej ciekawej pozycji. I... Jedyna rzecz, która mi przychodzi na myśl to to, że film był standardowy. Nic nowego nie mówi, pokazuje jakąś w miarę dramatyczną sytuację, lokalnego "bohatera", który jak to często bywa, w końcówce i tak odchodzi pozostawiając "morał". Po drodze oczywiście zjednuje sobie, z małymi problemami, innych, a jeszcze inni chcą mu zaszkodzić w naruszaniu ustalonych, choć złych, zasad. Można obejrzeć, choć mnie specjalnie nie wciągnął.

dezerter

[quote BeruZadra napisała 28.03.2008 19:13]
kikowałam jednym okiem
[/quote]

co to znaczy kikować jednym okiem ?
CONRACK
reżyseria:
USA, 2006
Pat Conroy (Jeff Hephner) przybywa na należącą do Południowej Karoliny wyspę Yamacrow. Większość jej mieszkańców to żyjący na skraju nędzy Afro-Amerykanie, których dzieci wychowywane z dala od informacji, kultury i edukacji często nie wiedzą nawet w jakim żyją kraju.
film obyczajowy
CONRACK
4,5 5 1 13